Gabriela Bronson jatkosopimukseen Hongan kanssa

16.9.2020 11:53 Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Tapiolan Honka saa tulevaksi kaudeksi tutun vahvistuksen, kun viime kaudella joukkueessa pelannut Bronson palaa joukkueeseen.

Bronson tilastoi viime kaudella 14,8 pistettä, 9 levypalloa ja 4,1 koriin johtanutta syöttöä. Kuva: Tapiolan Honka

Viime kauden Bronson, 27, aloitti Belgian Liegessä, josta matka jatkui Hongan liigajoukkueeseen. Bronsonin asenne ja taistelutahto kentällä eivät jääneet huomaamatta, samaa kieltä monipuolisesta pelaajasta kertovat tilastot. 14 ottelussa laituri viimeisteli 14,8 pisteen, 9 levypallon ja 4,1 koriin johtaneen syötön keskiarvolla.

- Gaby on erittäin hieno ihminen, joten valinta oli siinä mielessä helppo. Gaby on pidetty joukkuekaveri ja tuo joukkueeseen jatkuvuutta, johtajuutta, positiivisuutta ja energiaa, päävalmentaja Kimmo Kujansivu sanoo seuran tiedotteessa.

- Olen todella innoissani paluusta Espooseen! Meillä jäi työt kesken joukkueen kanssa viime vuonna ja nyt päästään jatkamaan. Odotan kovasti pääsyä treenaamaan joukkueen kanssa, jossa on paljon tuttuja pelaajia viime kaudelta. Pääsen pian myös tutustumaan Taruun (Tuukkanen) joukkuekaverina, vastustajan sijaan. Honkaan tulin mielellään takaisin, sillä seura on ammattimainen ja pelaajien ympärillä on ihmisiä, jotka ovat valmiita auttamaan kaikessa. Joukkueessa keskitytään nuorten pelaajien kehittämiseen ja se toimi hyvin. Tunsin itseni tervetulleeksi ja arvostetuksi, joten päätös palata oli helppo, Bronson sanoo.

- Viimeinen puoli vuotta on tuntunut pitkältä ajalta olla poissa kentältä. Ensimmäiset kaksi kuukautta treenaaminen oli haastavaa, kun kaikki oli kiinni mutta luovasti ajattelemalla sai kuitenkin hyvää harjoittelua aikaiseksi. Viime kuukausina olen päässyt taas punttisalille sekä koripallokentälle ja päässyt treenaamaan kunnolla. Tältä kaudelta odotan joukkueen kasvua seuraavalle tasolle erityisesti niinä hetkinä, kun peli ei ehkä suju kuten haluaisimme. Haluan että kehitymme läpi kauden ja keväällä olemme parempia kuin kauden alussa, Bronson summaa.

Henkilöt

 
20.2.2026 09:09 Naisten Korisliiga

Bree Olson vahvistamaan Pyrinnön naisia

Pyrintö on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen yhdysvaltalaisen Bryanne ”Bree” Olsonin kanssa. Vuonna 1999 syntynyt, 180-senttinen takapelaaja pelasi yliopistovuosien jälkeen kauden 2023-24 Ranskassa NF3-sarjan Etoile Riez Vie Basketissa 16,9 pisteen ja 10,2 levypallon keskiarvolla.

15.2.2026 18:19 Naisten Korisliiga

Puckett heitti hirmupisteet Vedon voitossa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.

14.2.2026 20:05 Naisten Korisliiga

PeKa kaatoi Kouvottaret kolmannen kerran – BC Nokia paransi asemiaan

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.

13.2.2026 20:34 Naisten Korisliiga

Päävalmentajaa vaihtanut ToPo jäi HBA:n jalkoihin

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.

7.2.2026 19:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö kapusi Vedon ohi - Peli-Karhuille ja BC Nokialle voitot tiukoissa peleissä

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.

5.2.2026 18:02 Naisten Korisliiga

Tapiolan Hongan Tess Barnesille yhden ottelun kilpailukielto

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Tapiolan Hongan Tess Barnesille yhden ottelun kilpailukiellon.

4.2.2026 20:53 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut katkaisi Vedon voittoputken - EBT jälleen vahvempi Espoon derbyssä

Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.

3.2.2026 20:45 Naisten Korisliiga

ToPo nousi voittoon Kouvolassa

Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.

3.2.2026 10:40 Naisten Korisliiga

Sara Puckett on naisten Korisliigan tammikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.

31.1.2026 19:03 Naisten Korisliiga

Kärkijoukkueista voittoihin Veto ja Peli-Karhut - ToPo sai tappioputkensa poikki

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.

Näytä lisää vastaavia