Gonner korvaa Moyerin Kouvoissa

22.12.2010 ToPossa ja UU-Korihaissa Korisliigaa vuosina 2007-10 pelannut Josh Gonner, 28, palaa Suomeen ja Jyri Lehtosen valmennukseen. Gonner korvaa Kouvoissa laituri Grayson Moyerin, joka ehti edustaa kouvolalaisjoukkuetta 14 ottelun ajan. Gonnerin sopimus kattaa myös pelikauden 2011/12.

Kimmoisa Josh Gonner palaa Suomeen ja Jyri Lehtosen valmennukseen.

Grayson Moyer (kuvassa) saa väistyä Gonnerin tieltä. Kuvat: Francois Perthuis & Matti Koskinen.

- Joshin tätä ja ensi kautta koskeva sopimus Kouvojen kanssa on hieno asia koko organisaatiolle. Hienosti menneen alkukauden johdosta pystymme jo hyvissä ajoin kasaamaan tulevan kauden joukkuettamme, selvittää Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen.

Gonner on pelannut edelliset kaksi kautta Lehtosen valmennuksessa Uudenkaupungin Korihaissa. Kaikkiaan Gonner on pelannut kolmen kauden aikana 135 ottelua Korisliigassa 17,6 pisteen, 3,7 levypallon, 1,8 syötön ja 1,6 riiston keskiarvoilla.

- Josh on yleisöön menevä pelaaja, joka pystyy ottamaan vastuuta otteluiden lopussakin. Erinomaisena paikkojen 1-3 puolustajana Josh sopii myös tämän kauden joukkueeseemme. Hän on pelannut alaisuudessani kaksi kokonaista kautta ja osoittanut olevansa hyvä harjoittelija, joka vihaa häviämistä, Lehtonen jatkaa.

Gonner korvaa Kouvoissa laituri Grayson Moyerin, joka ehti pelata Kouvolassa 14 ottelua 12,2 pisteen, 3,1 levypallon, 2,0 syötön ja 1,3 riiston keskiarvoilla.

- Grayson Moyer oli upea persoona ja hän hoiti tehtävänsä moitteettomasti, mutta hänen kannaltaan valitettavasti meidän kannatti ilman muuta käyttää tällainen harvinainen mahdollisuus. Toivotamme Graysonille menestyksekästä jatkoa ja olemme löytäneet hänelle jo muutamia mahdollisia mielenkiintoisia jatkokuvioita, kertoo Kouvojen toimitusjohtaja Jukka Kyöstilä vaihdon taustoista.

Korisliiga jatkuu Kouvojen osalta 28.12. vierasottelulla KTP:ta vastaan. Gonnerin odotetaan tekevän debyyttinsä Kouvojen paidassa kyseisessä ottelussa. 

Lisätiedot: Kouvojen nettisivut
 
17.1.2025 10:59 Susijengi

Helsinki Seagulls vahvistuu Henri Kantosella

Korisliigan runkosarjan voiton varmistanut Helsinki Seagulls on saanut kevätkauden mitalikamppailuihin riveihinsä raskaan sarjan vahvistuksen. Lähes vuoden päivät alaraajavammastaan kuntoutunut, Susijengin vakiomiehistöön kuuluva 198-senttinen ja 27-vuotias ToPo Junioreiden kasvatti Henri Kantonen on allekirjoittanut helsinkiläisjoukkueen kanssa loppukauden kattavan sopimuksen.

15.1.2025 20:44 Korisliiga

Bisons kärsi tappion, mutta Kauhajoki piti loimaalaisten haaveet ylemmästä jatkosarjasta hengissä – Vilpas varmisti paikkansa

Miesten Korisliiga lähenee jatkosarjavaihetta, kun enää yksi täysi kierros runkosarjaa on pelaamatta. Silti monet jatkolohkopaikoista ovat edelleen kysymysmerkkejä.

14.1.2025 20:49 Korisliiga

Korisliiga-illan voittajina Kouvot, Honka ja Seagulls – kaikki kolme pelaavat jo playoffit päällimmäisenä mielessä

Helsinki Seagulls on jo varmistanut runkosarjan voiton. Kouvot ja Tapiolan Honka jatkavat pelejä alemmassa jatkosarjassa.

10.1.2025 12:40 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2025–26 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2025–26 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella joulukuun 15. päivään mennessä.

9.1.2025 20:35 Korisliiga

Pyrintö järjesti huonoja uutisia Bisonsille – Korisliiga-runkosarjaa enää kaksi täyttä kierrosta jäljellä

Luka Sakota, Riku Laine ja Jordan Giles esiintyivät vahvasti Tampereen Pyrinnön taivuttaessa Kouvot.

8.1.2025 20:32 Korisliiga

Bisons ja Vilpas laittoivat runkosarjasijoituksia uuteen järjestykseen – tiiviisti sijoittuneet Kataja ja Kauhajoki ottivat mittaa toisistaan

Miesten Korisliigassa voittajia tänä iltana olivat Salon Vilpas, Bisons Loimaa ja Kataja Basket, jotka kaikki ovat kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa.

7.1.2025 21:04 Korisliiga

Nokia otti kotivoiton KTP:stä – Seagulls juhli pk-seudun derbyn päätteeksi

Miesten Korisliigan runkosarjassa ratkotaan edelleen viimeisiä ylemmän jatkosarjan paikkoja.

7.1.2025 13:50 Korisliiga

René Rougeau Korisliigan joulukuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.

4.1.2025 20:48 Korisliiga

Vilpas otti elintärkeät pisteet jatkosarjapäämääriensä kannalta – Kauhajoki taivutti niukasti Bisonsin

Salon Vilpas ja Bisons Loimaa kilpailevat ylemmän jatkosarjan paikasta. Tänään joukkueista vain toinen sai voiton.

3.1.2025 20:52 Korisliiga

Honka piti haaveet ylemmästä jatkosarjasta täpärästi hengissä – Kobrat haastoi sarjakärjen jatkoerään saakka muttei kyennyt katkaisemaan tappioputkeaan

Tampereen Pyrintö ja Korihait vahvistivat asemaansa Korisliigan ylemmässä kuusikossa, mutta Tapiolan Honka on teoriassa yhä kisassa mukana. Helsinki Seagulls puolestaan varmisti runkosarjan ykköspaikan.

Näytä lisää vastaavia