Grdovic hioo Rannikkoa Euroopan takamieseliittiin

7.10.2005 Teemu Rannikko, 25, eli viime keväänä koripallouransa kenties vaikeimpia hetkiä. Myöhemmin kesällä konkurssiin kaatuneen perinteikkään italialaisseuran Scavolini Pesaron sotkuinen pelaajapolitiikka kulminoitui turkulaislähtöiseen takamieheen, jonka minuutit jäivät joulun jälkeen vähiin varsinkin Euroliigan parketeilla.

Viisi vuotta Italian kentillä pelannut ja hetkeksi itseluottamuksensa kadottanut Rannikko teki kovan ratkaisun, jota hänen ei ole tarvinnut katua. Slovenialainen Union Olimpija Ljubljana tunnetaan seurana, josta jalostuu lähes vuosittain huippupelaajia Euroopan suurseuroihin.

- Olimpijassa ei pelaa supertähtiä, he syntyvät siellä, kiteyttää joukkueen uusi kroatialaisvalmentaja Pino Grdovic pelin hengen.

Tuuheaviiksinen koripalloguru, Rannikon kanssa sujuvasti italian kielellä kommunikoiva Grdovic tukee omalta osaltaan Ljubljanan ajatusmaailmaa.

Grdovic tunnetaan nimenomaan valmentajana, joka panostaa paljon henkilökohtaista taitojen kehittämiseen ja hiomiseen. Grdovicin henkilökohtaisessa valmennuksessa ovat kukkaan puhjenneet muun muassa Marko Milic ja Gregor Fucka.

“Rannikossa riittää vielä paljon potentiaalia”

Nyt työn alla on vuorostaan Rannikko.

- Olen seurannut Rannikon uraa Italiassa. Teemussa on mielestäni paljon enemmän potentiaalia, mitä hänestä on saatu tähän mennessä irti.

- Pidän Rannikkoa yhtenä Euroopan lupaavimmista takamiehistä. Uskon, että pystyn nostamaan hänet pelillisesti seuraavalle tasolle, sanoo Grdovic.

Rannikon siirtyminen Italiasta rajanaapuri Slovenian puolelle on tuonut jo nyt toivottua nostetta hänen uralleen - paitsi pelillisesti, myös henkisesti.

- Minulla on hyvä kesä takana maajoukkueessa  ja Ljubljana vaikuttaa kaiken puolin oikealta ratkaisulta. Olen löytänyt viime kaudella kateissa olleen itseluottamukseni, kertoo Rannikko, jolle uran rakentaminen eurooppalaisten sarjojen kautta oli jo aikoinaan luontevampi vaihtoehto kuin Yhdysvaltojen yliopistopelit.

“Yliopistosarjat eivät ole välttämättä hyvä ratkaisu”

Grdovic lukeutuu niihin valmentajiin, joka valitsee Rannikon viitoittaman tien

- Nuoren pelaajan ei ole välttämättä hyvä lähteä yliopistosarjoihin, jotka tarjoavat vähän pelejä ja lyhyen kauden. Lisäksi Yhdysvalloissa ei panosteta niin paljon yksilöharjoituksiin kuin Euroopassa. Mielestäni näiden pelaajien pitäisi pysyä pitempään omissa seuroissaan.

- Näin jo Espoon turnauksessa sen, että Suomessa riittää lupaavia nuoria pelaajia Hanno Möttölän ja Teemu Rannikon taustalla. Heihin pitää panostaa nyt entistä enemmän. Näkemäni perusteella sain suomalaisesta koripallosta paremman kuvan, mitä osasin odottaa, myöntää Grdovic.

Suomen Korisliigassa pelataan alkaneella kaudella ennätysmäärä pelejä. Ljubljanalla on myös edessä ruuhkainen kausi, jota tosin Slovenian pääsarja ei suuremmin kuormita. Olimpija osallistuu Slovenian liigaan vasta keväällä pudotuspelien alkaessa.

Euroliiga ja lauantaina vierasottelulla Grdovicin kotikaupungissa Kroatian Zadarissa käynnistyvä 14 joukkueen Adriatic-liiga takaavat kuitenkin parhaimmillaan 80 ottelun kauden.

- Tavoitteena on Euroliigan jatkopaikka, eli sijoittuminen 16 parhaan joukkoon. Adriatic-liigassa Ljubljana tähtää ensisijaisesti neljän kärkeen. Sloveniassa haluamme uusia mestaruuden ja ottaa cupin voiton. Slovenian supercup on jo hoidettu kotiin, heittää hyväntuulinen Rannikko, jonka viime kaudesta vahvasti uusiutunut Ljubljana on terävimmillään joulun jälkeen.

Joukkue saa silloin ruotuunsa Slovenian viime kauden komeetan, Saso Ozboltin. Vedran Morovicin ja Manuhar Markoishvilin loukkaantumiset saattavat olla voitettu kanta jo sitä ennen.

Henkilöt

 
29.4.2025 09:14 Suomalaiset ulkomailla

Lotta-Maj Lahtisella ehjä kausi isossa roolissa – ”Kehityin kauden aikana”

Lotta-Maj Lahtisella oli monivaiheinen kausi, joka alkoi Belgiassa ja päättyi Espanjassa. Kokonaisuudessaan Lahtinen näkee ottaneensa pelaajana taas askeleita eteenpäin.

27.4.2025 21:42 Susijengi

Aatu Kivimäelle jatkosopimus Patrioti Leviceen

Patrioti Levicen Slovakian liigan välieriin johdattanut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 27 vuotta, on allekirjoittanut tulevaa 2025-26-pelikautta koskevan jatkosopimuksen slovakialaisseuran kanssa. Kivimäki on mitalipeleihin huipentuvan kauden aikana edustanut Leviceä Slovakian liigassa ja FIBA Europe Cupissa.

27.4.2025 11:57 Susijengi

Mikael Jantunen juhlii Ranskan cupin mestaruutta

Ikimuistoista kautta Paris Basketballin kanssa pelaava Mikael Jantunen sai lisätä ansioluetteloonsa yhden saavutuksen lisää, kun Paris Basketball peittosi lauantaina Ranskan cupin finaalissa Le Mansin kotikentällään 15 776 katsojan edessä selvin lukemin 91–80 (48–44).

26.4.2025 09:29 Susijengi

Edon Maxhuni Italiasta Turkin pudotuspelijahtiin

Helmikuussa loppukauden pituisella sopimuksella Italian Serie A:n Scafatiin siirtynyt Edon Maxhuni, 27, vaihtaa joukkuetta vielä kerran. Kun Scafatin tipahtaminen sarjaporrasta alemmas on lähes varmistunut, seurajohto päätti tyhjentää joukkueensa ulkomaalaispelaajista. Maxhunille tarjoutui niin mahdollisuus huipentaa kautensa Turkin liigan pudotuspelijahtiin Pinar Karsiyakan paidassa.

25.4.2025 09:43 Susijengi

Fenerbahce kahteen voittoon Jantusen Paris Basketballista Euroliigan pudotuspeleissä

Mikael Jantusen edustaman Paris Basketballin historian ensimmäinen kevät Euroliigan pudotuspeleissä on käynnistynyt kahdella tappiolla suurta ennakkosuosikkia Fenerbahcea vastaan. Turkin jättiläisseura peittosi pariisilaiset ensimmäisessä puolivälieräottelussa täpärästi 83–78 (49–42) ja toisessa selkeämmin 89–72 (61–38). Sarja jatkuu ensi tiistaina Pariisissa.

24.4.2025 10:29 Susijengi

Grandisonille 13 pistettä FIBA Europe Cupin finaalissa, PAOK Saloniki taipui kakkossijaan

Jacob Grandison oli pelituulella myöhään tiistai-iltana upottamalla 13 peliminuutissa 13 pistettä FIBA Europe Cupin kaksiosaisen finaaliottelun jälkimmäisessä osaottelussa. Grandisonin erinomaisesta heittovireestä huolimatta PAOK Saloniki menetti johtonsa viimeisellä minuutilla ja Bilbao Basket pääsi juhlimaan mestaruutta viiden pisteen voittomarginaalilla.

22.4.2025 22:34 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua laittaa hyvän kiertämään – ”Mahdollisuus antaa vähän takaisin”

Pelaamisen lisäksi Olivier Nkamhoua on myös järjestämässä koripalloleiriä isänsä kotikylässä Kamerunissa. Toukokuussa järjestettävä leiri pidetään nyt toisen kerran.

21.4.2025 14:01 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtoranta aloittanut finaalit Saksassa – kausia päätökseen Espanjassa ja Unkarissa

Useissa Euroopan korissarjoissa on ratkaisujen ajat käsillä. Roosa Lehtoranta pelaa Saksan finaaleissa, Awak Kuier Italian välierissä, Helmi Tulonen taistelee sarjapaikasta ja Anniina Äijänen noususta.

17.4.2025 11:09 NCAA

Elina Aarnisalo vaihtaa yliopistoaan ja liittyy North Carolinan vahvuuteen

Final Four -vaiheeseen asti UCLA:n riveissä päättyneellä NCAA-kaudella yltänyt Elina Aarnisalo, 19, vaihtaa yliopistoaan ensi kaudeksi. Tapiolan Hongan kasvatti on sitoutunut ensi kaudeksi North Carolinan yliopistoon.

16.4.2025 08:19 Pääjuttu

Jantunen johdatti Paris Basketballin Euroliigan pudotuspeleihin

Mikael Jantunen säästi myöhään tiistai-iltana tärkeimmät onnistumisensa viime minuuteille, kun Paris Basketball peittosi Euroliigan ensimmäisessä Play-In-ottelussa vieraskentällä Real Madridin 73–81 (36–46). Pariisilaiset kohtaavat Euroliigan puolivälierissä turkkilaisen Fenerbahcen ja Jantusesta tulee ensimmäinen suomalainen Euroliigan pudotuspeleissä 20 vuoteen.

Näytä lisää vastaavia