17.2.2018 Korisliigan lauantai-illassa kamppailtiin Tampereella ja Lapualla. Nokkela takamies Juan'ya Green ja väkivahva sisäpelaaja Brian Asbury johdattivat Pyrinnön komeaan 95-80 (52-36) -kotivoittoon Joensuun Katajasta, kun taas Pohjanmaan paikallispainissa voittoon nousi KarhuBasket, joka kaatoi Kobrat vierasparketilla numeroin 93-79 (48-36).

Juan'ya Green operoi 12 pisteen ja 11 syötön tupla-tuplan kun Pyrintö kaatoi Katajan Pyynikillä.

Monipuolinen laituri Rene Rougeau aiheutti harmaita hiuksia Kobrien puolustukselle, KarhuBasketin hakiessa sarjapisteet Lapualta. Kuvat: Ville Vuorinen
Pyrintö huudatti Pyynikin kotiyleisöä toden teolla, joukkueen tyyliteltyä komeaan 95-80 (52-36) -kotivoittoon Joensuun Katajasta lauantai-illan liigakierroksella. Jo toisella jaksolla irtioton aloittanut, 16 pisteen johdossa puoliajalle siirtynyt Pyrintö johti ottelua parhaimmillaan 20 pisteellä kolmannella jaksolla.
Pyrinnön voiton kivijalaksi muodostui sisäpelaaja Brian Asburyn lähes pysäyttämätön dominointi. Vajaat 36 minuuttia parketilla urakoinut Asbury heitti peräti 33 pistettä vakuuttavilla prosenteilla (2p 15/17), rouhien tupla-tuplan 13 levypallon turvin.
- Hyökkäyspelimme oli erinomaista läpi pelin. Myös puolustus toimi etenkin ensimmäisellä puoliskolla niin, että saimme Katajan parhaat puolet pimentoon, niputti Pyrintö-luotsi Sami Toiviainen.
Asburyn takana vahvaa jälkeä Pyrinnön leiristä tekivät härkämäinen Devonne Giles (16/8/5 syöttöä/4 riistoa/2 torjuntaa), sekä tupla-tuplaan takakentältä yltänyt Juan’ya Green (12/11 syöttöä).
Katajan sisäpelaaja Timothy Williams postitti 15 pisteen ja 12 levypallon tupla-tuplan, Daniel Bejaranon johtaessa Katajaa 19 pisteellä.
Pohjanmaan paikallispainissa Lapuan urheilutalolla 886 katsojaa saivat todistaa lauantai-iltana Kauhajoen KarhuBasketin napakkaa 93-79 (48-36) -vierasvoittoa Lapuan Kobrista. Vaisun avausjakson jälkeen Karhu nousi toisella kymmenminuuttisella kuskin paikalle, kaasutellen johtoasemassa päätössummeriin asti.
- Alku oli heikko mieltä, mutta parannettiin siinä määrin, että lopussa ei tarvinnut enää jännittää. Voitimme levypallot (46-33) ja syötöt (24-15) sellaisilla lukemilla, joilla yleensä voittaa pelejä, kertasi KarhuBasketin päävalmentaja Jussi Laakso.
Monipuolinen laituri Rene Rogeau oli KarhuBasketin ykköstykki lauantaina kirjauttaen tilastorivilleen 23 pistettä, 3 levypalloa, 4 syöttöä, 2 riistoa ja yhden torjunnan. Etukentän kaksikko Stephen Maxwell (20/8) ja Gregory Mangano (15/5) olivat tahoillaan myös vahvalla pelipäällä.
Makoisan startin liigauralleen ottanut Nick Kellogg jatkoi vahvoja otteita Kobrien paidassa, pussittaen 26 pistettä ja kirjauttaen kylkeen myös 5 levypalloa sekä 5 koriin johtanutta syöttöä. Jordan Richard rähisi 10 pisteen ja 11 levypallon tupla-tuplan, pyyhkien myös 4 vastustajan korintekoyritystä turvallisemmille vesille.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.