Haaja ja Käki Kouvojen edustusjoukkueeseen

12.8.2008 Korisliigan hopeajoukkue Kouvot on solminut sopimukset kahden kasvattinsa kanssa. Viime kaudella Korikouvoissa pelanneet 187-senttinen Sebastian Käki ja 189-senttinen Joona Haaja pelasivat jo muutaman ottelun pääsarjassa, mutta nyt seura teki heidän kanssaan koko kautta koskevat sopimukset.

Haajan ja Käen tulon myötä Kouvoissa on kolme pelaajaa, jotka saavat pelata myös A-poikien sarjassa. Kolmas vuonna 1990 syntynyt pelaaja on nuorten maajoukkueen runkopelaaja Matti Nuutinen. 

- Sebastian ja Joona ovat harjoitelleet koko kesän erittäin hyvin ja ovat omalla työllään ansainneet paikkansa edustusjoukkueessa. Olen iloinen, että omia pelaajia nousee haastamaan runkopelaajiamme niin harjoituksissa kuin peleissä, kertoo Kouvojen päävalmentaja Jukka Toijala. 

- Vuosi sitten päätimme panostaa entistä enemmän siihen, että saisimme enemmän oman seuran kasvatteja pääsarjajoukkueeseemme. Tämä on hyvä alku, mutta työtä tarvitsee jatkaa ja toimintoja kehittää edelleenkin, kommentoi Kouvojen toimitusjohtaja Jukka Kyöstilä. 

Kouvoilla on ennestään sopimukset Tuomas Iisalon, Samu Kaaresvirran, Antti Kanervon, Jukka Katajan, Tero Laitisen, Ronny LaMellen, Matti Nuutisen, Roope Suonion ja Calvin Wallsin kanssa. Joukkue täydentyy vielä amerikkalaisella takamiehellä.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 13:28 Korisliiga

LoKoKo Bisons ry:lle varoitus

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

Näytä lisää vastaavia