Hall korvaa Lappeenrannasta Koreaan siirtyvän Johnsonin

2.11.2009 Seitsemän ottelun voittoputkessa Korisliigassa oleva Lappeenrannan NMKY joutuu luopumaan Anthony Johnsonista. Joukkueen paras pistemies on saanut tarjouksen Korean pääsarjasta. Johnson jättää Suomen ja Lappeenrannan alkaneen viikon aikana. Johnsonin korvaa kokenut Adam Hall.

Anthony Johnsonin pelatessa LrNMKY ei ole vielä hävinnyt otteluakaan. Lappeenranta joutuu kuitenkin luopumaan tähdestään, joka rekrytoitiin Koreaan. Kuva: Kimmo Metsälä.

Anthony Johnsonin sopimuksessa ollut buy-out-pykälä antoi pelaajalle mahdollisuuden siirtyä paremman tarjouksen saadessaan pois Korisliigasta.

- Tietysti Anthonyn olisi mielellään nähnyt joukkueessa koko loppukauden ajan, sillä kyseessä oli yksi Korisliigan valovoimaisimmista tähdistä. Toisaalta realiteetit on ymmärrettävä, ja tässä tilanteessa seuralla ei ollut taloudellisia mahdollisuuksia kilpailla pelaajasta, totesi päävalmentaja Jarmo Laitinen.

Johnson pelaa todennäköisesti viimeisen ottelunsa LrNMKY-paidassa keskiviikkona, kun sarjassa toiselle sijalle nousseet lappeenrantalaiset matkaavat Kotkaan. LrNMKY on voittanut kaikki seitsemän Johnsonin pelaamaa Korisliigan ottelua, joissa hän viimeistellyt keskimäärin 22,0 pistettä ja poiminut 6,1 levypalloa.

- Tietysti seura saa pienimuotoisen taloudellisen korvauksen pelaajan siirrosta. Jotain kertoo myös pelaajan asenteesta päätös pelata vielä keskiviikkona joukkueen riveissä. Koreaan Anthony lähtee loppuviikosta, jatkoi Laitinen.

Lappeenranta löysi varsin nopealla tahdilla korvaajan Johnsonille, joka on 195-senttinen ja 28-vuotias amerikkalaislaituri Adam Hall.

Hall on viimeiset vuodet viihtynyt Belgian pääsarjassa. Häntä luonnehditaan kovaksi puolustuspään pelaajaksi. Aikanaan Hall pelasi Suomen maajoukkueen nykyisen päävalmentajan Henrik Dettmannin alaisuudessa Saksan Bundesliigassa.

- Hall tulee varmasti vahvistamaan entisestään joukkueen hyvää puolustuspeliä. Dettmannin mukaan Adam oli aikoinaan joukkueen paras pelaaja, puolustaen illasta toiseen vastustajan syömähampaita, Laitinen kertoo LrNMKY:n tiedotteessa.

Saksan ja Belgian lisäksi Hall on pelannut urallaan mm. Israelissa ja Ranskassa. Belgiassa Hall pelasi viime kaudella Dexia Mons-Hainautin joukkueessa 7,1 pisteen ja 3,4 levypallon keskiarvoilla.

 
4.4.2026 19:51 Korisliiga

Korihait välieriin roimalla voitolla – saa vastaansa Vilppaan

Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.

3.4.2026 19:17 Korisliiga

Vilpas varmisti paikkansa välierissä

Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.

2.4.2026 21:39 Korisliiga

Kataja pyyhki pöydän: ennakkosuosikki Kauhajoki kaatui suoraan neljässä ottelussa!

Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.

2.4.2026 10:00 Korisliiga

Korisliigan sarjajärjestelmä uudistuu tulevaksi kaudeksi

Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.

1.4.2026 20:38 Korisliiga

Kaikki sarjat katkolla seuraavissa otteluissa: tänään voiton päähän nousivat Vilpas, KTP ja Korihait

Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.

30.3.2026 20:53 Korisliiga

Rougeau vaihtoi isompaa silmään ja toi Seagullsille puolivälierien ensimmäisen voiton – Kataja piti voittokulkunsa käynnissä ja laittoi Kauhajoen selän seinää vasten

Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.

29.3.2026 19:41 Korisliiga

Korihait palasi puolivälierissä voittojen tielle – sankareina jälleen Aalto ja Champion

Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.

28.3.2026 20:31 Korisliiga

Pyrinnölle kolmas kerta sanoi toden: kavensi puolivälierät sarjakärki Vilpasta vastaan 2–1:een

Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.

27.3.2026 20:53 Korisliiga

Honka tasoitti pisteen voitolla puolivälierät Korihaita vastaan – Kataja nappasi jo toisen voiton korkeammin sijoittunutta Kauhajokea vastaan

Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.

26.3.2026 20:38 Korisliiga

Korisliiga-puolivälierät: Pyrintö antoi kovan vastuksen, mutta Vilpas onnistui kaivamaan toisen otteluvoiton

Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.

Näytä lisää vastaavia