Hannah Little EBT:n jenkkivahvistukseksi – Kari-Pekka Klinga joukkueen valmennukseen

4.7.2019 09:38 Naisten Korisliigassa viime kaudella viidenneksi sijoittunut espoolaisseura on solminut ensi kauden mittaisen sopimuksen laiturin paikalla viihtyvän Hannah Littlen kanssa. Kari-Pekka Klinga puolestaan saapuu vahvistamaan joukkueen valmennusta.

185-senttinen Hannah Little, 25, on solminut kauden 2019-20 kattavan sopimuksen Espoo Basket Teamin kanssa. Yliopistouransa viimeisellä kaudella 2016-17 Little valittiin konferenssinsa, Horizon League, ykkösviisikkoon ja vuoden puolustajaksi. Hänen keskiarvonsa sillä kaudella olivat 11 pistettä, 11,4 levypalloa, 3 syöttöä ja 3,2 riistoa.

Ensimmäisellä ammattilaiskaudellaan 2017-18 Little pelasi Kreikan pääsarjaa. Hänen keskiarvonsa olivat 14,3 pistettä, 14,1 levypalloa, 1,7 syöttöä ja 2,8 riistoa ottelua kohden. Hän voitti sarjan levypallotilaston ja valittiin kauden päätteeksi sarjan puolustusviisikkoon. 

- Hannah on erittäin urheilullinen laituri, joka pelaa korkealla intensiteetillä. Hänen ehdottomia vahvuuksiaan on levypallopelaaminen ja puolustaminen ja hän pystyykin puolustamaan tässä sarjassa mitä tahansa pelipaikkaa. Toivomme saavamme hänestä sarjan parhaan levypallopelaajan ja meidän pelitapaan hyvin sopivan all-around-pelaajan. Hänet tunnetaan ahkerana harjoittelijana, joten hän on meidän ideologiaan sopiva pelaaja, joka toimii esimerkkinä nuoremmilleen, kuvailee EBT:n päävalmentaja Niko Hellman uutta tulokasta.

Viime vuonna naisten Korisliigassa ToPon päävalmentajana toiminut Klinga siirtyy vuoden mittaisella sopimuksella Espoo Basket Teamiin. Yhteensä viisi kautta naisten Korisliigassa valmentanut Klinga toimii apuvalmentajana osana valmennustiimiä, johon kuuluvat päävalmentajana toimiva Niko Hellman ja fysiikkaharjoittelusta vastaava Mikko Rönkä. 

- Odotan innolla kauden alkua ja joukkueen vahvuuteen liittymistä. Päävalmentajan kanssa käytyjen keskusteluiden jälkeen olimme yhtä mieltä siitä, mihin suuntaan joukkueen tekemistä tullaan kehittämään ja se vahvisti seurasiirtoni. EBT:n organisaatio hoiti sopimusasiat mallikkaasti ja olen kiitollinen, että pääsen mukaan EBT:n toimintaan, Klinga kertoo.

- Hienoa saada näin paljon kokemusta ja meriittejä omaava Pere mukaan meidän toimintaan! Odotan innoissani yhteistyön alkamista ja sen mukanaan tuomaa mahdollisuutta laajentaa omaa osaamista. Muulta staffilta puuttuu täysin kokemus ja näkemys huipputasosta pelaajana, mutta nyt sitäkin saatiin kerralla kolmen ihmisen edestä, kuvailee Hellman.

 
11.6.2026 10:30 Naisten Korisliiga

HBA-Märsky lähtee eurokentille kaudeksi 2026–2027

Naisten Korisliiga-kevään hopeajuhliin päättänyt Suomen Olympiakomitean, pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhean ja Koripalloliiton yhteinen pelaajahautomo HBA-Märsky lähtee eurokentille. Pääosin nuorten EM-mitaleja viime vuosina voittaneista lukioikäisistä pelaajista koostuva HBA-Märsky pelaa syksyllä Naisten Korisliigan lisäksi Euroopan toiseksi korkeatasoisinta kansainvälistä seurajoukkuekilpailua, Eurocupia.

10.6.2026 20:35 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2026–2027 myönnetty: Keski-Suomi palaa liigakartalle – ennätysmäärä joukkueita pääsarjoissa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.

2.6.2026 08:58 Naisten Korisliiga

Peppi Lohko ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

189-senttinen SB-Girlsin kasvatti solmi espoolaisseuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen.

29.5.2026 10:09 Naisten Korisliiga

Lily Hansford vahvistaa Vimpelin Vetoa

Vimpelin Veto on tehnyt pelaajasopimuksen yhdysvaltalaispelaaja Lily Hansfordin kanssa. 188-senttinen laituri on pelannut mm. Oregonin ja Iowan yliopistoissa.

28.5.2026 09:49 Naisten Korisliiga

Räty, Jones ja Lampinen jatkavat Kouvottarissa

Kouvottaret on solminut yksivuotiset pelaajasopimukset Johanna Rädyn, Jasmina Jonesin ja Lila Lampisen kanssa. Lisäksi Kouvottaret on kiinnittänyt valmennukseen yksivuotisilla sopimuksilla tutun kolmikon: päävalmentaja Joonas Frimodig, valmentaja Jussi Kukkonen ja fysiikkavalmentaja Immo Hietakallio.

25.5.2026 15:41 Naisten Korisliiga

Silja Viita ja Vimpelin Veto jatkosopimukseen

Vimpelin Veto on tehnyt kauden 2026-27 kattavan jatkosopimuksen Silja Viidan kanssa.185-senttinen laitahyökkääjä oli viime kaudella joukkueen avainpelaajia.

23.5.2026 20:30 Korisliiga

Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

19.5.2026 12:00 Naisten Korisliiga

Juuso Sainio Vimpelin Vedon uusi päävalmentaja

Juuso Sainio, 36, on Vimpelin Vedon Naisten Korisliiga-joukkueen uusi päävalmentaja.

11.5.2026 10:24 Naisten Korisliiga

Saana Kujala jatkaa Pyrinnössä

Tampereen Pyrinnön Naisten Korisliiga -joukkue on tehnyt jatkosopimuksen joukkueessa kolme edellistä kautta pelanneen Saana Kujalan kanssa.

11.5.2026 10:07 Naisten Korisliiga

Antti Nikkilä Pyrinnön naisten päävalmentajaksi

Pyrintö on tehnyt sopimuksen Antti Nikkilän kanssa koskien Naisten Korisliigan ja I divisioonan valmennusta kaudella 2026-2027. Nikkilä tulee vastaamaan naisten päävalmentajana myös tyttöpuolen akatemiatoiminnasta, joka kattaa ikäluokat WU19-WU16.

Näytä lisää vastaavia