6.10.2003 Suomalaisen koripallon tähtipelaaja Hanno Möttölä oli oivassa vedossa, kun hänen joukkueensa Skipper Fortitudo Bologna avasi kautensa voittokkaasti Italian liigassa myöhään sunnuntai-iltana. Möttölä oli Skipperin aloitusviisikossa ja pussitti 14 pistettä erinomaisella tarkkuudella.
209-senttisen Möttölän aloitus oli vahva. Hän nosti Skipperin kaksi ensimmäistä koria. Koko ottelussa suomalainen heitti vain yhden kahden pisteen heiton ohi (5/6) ja osui mukavasti myös vapaaheittoviivalta (4/6). Möttölä kokosi ottelussa 14 pisteensä ohella neljä levypalloa ja kolme riistoa 21 peliminuutissa.
Skipper Bologna voitti vieraissa Teramon 98-84. Möttölän ohella Skipperin ratkaisupelaajat olivat belgialainen Tomas Van Den Spiegel (19/10) ja Stefano Mancinelli (18/6).
Myös Suomen koripallomaajoukkueen kakkosvalmentajan Pekka Salmisen seurajoukkue Solna Vikings aloitti urakkansa sunnuntaina Ruotsissa. Solna kohtasi kotonaan viime keväisen finaalivastuksensa Plannja Basketin. Lopputulema oli sama kuin puolisen vuotta sitten – Solna voitti, tällä kertaa lukemin 108-104. Solnaan Eric Taylorin korvaajaksi hankittu Andrew Mitchell säkitti peräti 42 pistettä.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat loukkaantumisen jälkeen pelikentille palannut Miro Little, 16 pistettä nakuttanut Viljami Vartiainen ja 19 pistettä heittänyt Olavi Suutela.
NBA:ssa Utah Jazz voitti vieraissa Cleveland Cavaliersin 112-123. Lauri Markkanen keräsi 28 pisteen ja 12 levypallon tupla-tuplan.
NBA:ssa Utah Jazz sai katkaistua viiteen venyneen tappioputkensa, kun utahilaiset kaatoivat Dallas Mavericksin 116-114. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 33 pistettä, 7 levypalloa ja 4 syöttöä.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa ovat käynnistyneet joulun jälkeen konferenssiottelut. Viimeisen kahden viikon suomalaisonnistujiin lukeutuu Elsa Lemmilä, joka torjui peräti 14 heittoa kolmeen otteluun.
Veera Pirttinen on pelannut Euroopassa ammattilaisena aiemmin Islannissa, Saksassa, Espanjassa sekä Slovakiassa ja otti uuden suunnan siirtyessään Iso-Britanniaan Manchester Basketballin joukkueeseen. Pirttinen on sopeutunut hyvin uuteen haasteeseen, vaikka yllättäviä ongelmiakin on ollut.
Mustapha Amzil, 24, vietti edelliset viisi kautta USA:n yliopistosarjassa Daytonissa ja New Mexicossa, mutta palasi takaisin vanhalle mantereelle tänä kesänä. Amzil on aloittanut ammattilaisuransa vahvasti Kosovon tuplamestari Trepcan joukkueessa.
Syyskauden ajan Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Fuenlabradan paidassa pelannut Korisliigan MVP ja kaksinkertainen Korisliigan mestari Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 vuotta, siirtyy Espanjasta Tshekkien liigaa pelaavaan Hradec Kraloveen.
NBA:ssa Utah Jazz voitti jatkoajan jälkeen Dallas Mavericksin 140-133. Lauri Markkanen oli hurjassa vireessä tilastoiden 33 pistettä, 16 levypalloa, 5 syöttöä ja 4 riistoa.
NBA:ssa nähtiin suomalaiskohtaaminen, kun Lauri Markkasen edustama Utah Jazz voitti Tuomas Iisalon päävalmentaman Memphis Grizzliesin 126-130. Markkanen heitti 26 pistettä ja noukki 9 levypalloa.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon onnistujiin lukeutuvat Elina Aarnisalo, Meri Kanerva sekä Venla Ulander, joka keräsi yliopistouransa ennätyspisteet ja ensimmäisen tupla-tuplan.