HBA-Märskyn Awak Kuier on Naisten Korisliigan tammikuun pelaaja

5.2.2020 15:15 Awak Kuier on valittu Naisten Korisliigan tammikuun pelaajaksi. Valinta on 18-vuotiaalle Kuierille uran ensimmäinen.

HBA-Märsky pelasi tammikuussa viisi ottelua. Kuierin johdolla joukkue nappasi näistä kaksi voittoa. Joukkue on tällä hetkellä sarjassa seitsemäntenä, vahvasti kiinni pudotuspelipaikassa.

Kotkalaiskasvatin koko kauden tilastot ovat hienoa luettavaa. Hän on tehnyt 25,2 pistettä, ja kerännyt 12,3 levypalloa ottelua kohden. 18-vuotias pelaaja on joukkueensa tilastoykkönen useimmissa kategorioissa. Koko sarjan pistetilastossa hän on toisena ja levypallotilastossa kuudentena.

Tammikuun tilastot olivat kuitenkin vielä hurjemmat. Sen aikana 194-senttinen pelaaja teki keskimäärin 34,8 pistettä ja nappasi 13,2 levypalloa. Keskimääräiseksi teholukemaksi kertyi 37,6 tällä ajanjaksolla. 

Toistaiseksi kauden paras suoritus nähtiin 16. tammikuuta Tapiolan Honkaa vastaan. Silloin Kuier kuritti espoolaisjoukkuetta 47 pisteellä ja 19 levypallolla. Ottelussa hänen teholukemakseen kertyi 54, joka on kaikkien aikojen toiseksi korkein suomalaisen pelaajan tilastoima suoritus. Täysin poikkeuksellisen fysiikan omaava pelaaja onnistui tammikuun aikana myös harvinaisessa tempussa, kun hän donkkasi Kouvottaria vastaan pelatussa ottelussa.

Suomalaisen urheilun kovimpiin tulevaisuuden nimiin lukeutuva Kuier siirtyy ammattilaiskentille kuluvan kauden jälkeen. Kuier punnitsi pitkään ammattilaisuuden ja yliopistokoripallon välillä ennen päätöstään ja paljasti päätöksensä loppuvuodesta.

Seuraavan kerran HBA-Märsky ja Kuier ovat tositoimissa lauantaina 8. helmikuuta klo 17.00, kun joukkue matkaa Lappeenrantaan Catzin vieraaksi.

Tällä kaudella Naisten Korisliigassa kuukauden pelaajiksi ennen Kuieria on valittu Elena Melto (joulukuu), Camille Zimmerman (marraskuu) ja Claire Lamunu (lokakuu).

Henkilöt

 
16.1.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Kouvottaret piti BC Nokian kurissa

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu, jossa Kouvottaret sai vieraakseen BC Nokian. Kotijoukkue vei jännittävän ottelun nimiinsä 82-77.

14.1.2026 20:30 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut voittoon Vehka-Ahon johdolla

Naisten Korisliigassa PeKa palasi parketille tauon jälkeen. Illan ottelussa kotkalaiset kaatoivat HBA:n 82-67.

13.1.2026 20:55 Naisten Korisliiga

Hongalle kotivoitto vahvan avauspuoliajan ansiosta

Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Siinä Tapiolan Honka kaatoi kotikentällään ToPo:n 81-61.

10.1.2026 20:18 Naisten Korisliiga

Pyrintö ja BC Nokia kotivoittoihin

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Pyrintö paransi asemiaan kärkitaistelussa, kun taas BC Nokian asema parani pudotuspelitaistossa.

9.1.2026 19:52 Naisten Korisliiga

Sara Puckett ja Jeanae Terry säkenöivät Vedon voitossa

Naisten Korisliigan päivän ainoassa ottelussa Vimpelin Veto haki vierasvoiton Helsingistä. HBA-Märsky jäi Vedon jalkoihin lukemin 93–89.

7.1.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Vedon voittoputki jatkuu - Honka nappasi ensimmäisen voittonsa sitten lokakuun

Naisten Korisliiga palasi joulutauolta kolmella ottelulla. Voittajiksi ylsivät ViVe, Honka sekä Pyrintö.

7.1.2026 10:29 Naisten Korisliiga

Jeanae Terry on naisten Korisliigan joulukuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Jeanae Terry.

29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

21.12.2025 18:08 Naisten Korisliiga

Amerikkalaiskolmikko johdatti ViVe:n voittoon Kouvolassa

Naisten Korisliigassa pelattiin viimeinen ottelu ennen joulutaukoa. Päivän ottelussa Vimpelin Veto haki jännittävien vaiheiden jälkeen sarjapisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi 84-83.

20.12.2025 20:15 Naisten Korisliiga

Saana Kujala upotti Hongan - PeKa kärjessä joulutauolle

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kahdella ottelulla. Voitot merkittiin Pyrinnölle ja Peli-Karhuille. Huomenna pelataan vielä yksi ottelu ennen joulutaukoa.

Näytä lisää vastaavia