22.8.2006 Korisliigan helsinkiläisjoukkue ToPo vahvisti rivejään jälleen kovalla kotimaisella hankinnalla. Viimeisimpänä siirtona ToPo nappasi Espoosta Heikki Zittingin. Siirron myötä ToPosta tulee vasta toinen seura Korisliigassa, jota Zitting edustaa. Kaikki kahdeksan aikaisempaa kautta mies viihtyi Espoossa.
Zittingistä ToPo sai kaivatun vahvistuksen ja kovan luun korinaluskahinoihin. Taistelijan luonteestaan tunnetulla parimetrisellä laiturilla on myös tarvittaessa hyvä heittokäsi kauempaakin. Heittotarkkuuttaan romuluinen toisen polven koripalloilija väläytteli mm. vuoden 2003 finaaleissa, joissa kolmen pisteen heitot upposivat pussiin sataprosenttisesti.
Nyky-ToPosta löytyy Zittingin lisäksi muitakin yhtymäkohtia Hongan vuoden 2003 mestarijoukkueeseen. Silloisessa mestarijoukkueessa avainrooleissa pelasivat myös jo aiemmin ToPo-paitaan siirtynyt Jukka Hemdahl sekä todennäköisesti vielä vuoden ToPossa jatkava Maurizio Pratesi. Joukkueenjohtajana toimi ToPo-manageri Aleksi Valavuori.
Viime kaudella keskimäärin 21 minuuttia, 8,7 pistettä ja 5,5 levypalloa ottelua kohden kirjauttanut Zitting on innoissaan siirrostaan keltasinisten tähtipaitaan.
- Odotan siirrolta uusia haasteita ja näen sen samalla mahdollisuutena oppia vielä uutta. ToPoon oli helppo tulla, sillä tunnen useita pelaajia seura- ja maajoukkuekuvioista. Lisäksi Jukka Hemdahlin kommentit vakuuttivat minut valinnasta. Tavoitteena on ehdottomasti pysyä mitalikannassa. Uskon joukkueella olevan siihen täydet mahdollisuudet ja on hienoa kokea Kisahallin tunnelma ToPo-paidassa, kommentoi Zitting siirtoaan arkkivihollisen leipiin.
- ToPon nippu alkaa olla kasassa. Joukkueessa on toisilleen tuttuja, kokeneita suomalaisia laatujätkiä, ennalta hyväksi todetut jenkit ja lahjakkaita nuoria. ToPon pelitapa tulee olemaan kova ja yleisöön menevä, uskoo Valavuori.
Nykyisin 28-vuotias Zitting aloitti pääsarjatasolla 28.1.1998 Pussihukkia vastaan. Hänen tilillään on kolme Suomen mestaruutta, yksi SM-hopea, kolme SM-pronssia ja lisäksi yksi Suomen cupin voitto. Yhtenä lisäsulkana miehen hatussa voi pitää valintaa 2003 SM-finaalien MVP:ksi eli arvokkaimmaksi pelaajaksi. Miesten maaotteluja Zittingillä on tilillään 14.
Ulkomaalaiskiintiön vapauttamisesta huolimatta ToPo vannoo vahvasti kotimaisuuden nimiin. ToPon nimekäs suomalaiskvartetti Jukka Hemdahl, Jussi Kumpulainen, Ville Tuominen, Heikki Zitting on vahva rivistö. Helsinkiläisiltä löytyy suomalaistähdistön lisäksi kolme amerikkalaispelaajaa William Coley, Todd Okeson ja viime kauden hopeajoukkue Katajan tehomies Alex Wesby. Kun tähän lisätään vielä mielenkiintoinen nuorisoryhmä ja Pratesin mahdollinen jatko, odottaa helsinkiläisjoukkue perustellusti itseltään paluuta terävimmälle huipulle.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.