Heittäjä-ässä Antti Kanervo Islannin pääsarjaan

16.8.2018 13:41 Korisliigan pelätyimpiin heittäjiin jo vuosikaudet lukeutunut ja Susijengin MM-karsintajoukkueeseen kuuluva Äänekosken Huiman kasvatti Antti Kanervo, 29, siirtyy Islannin pääsarjaan Stjarnanin riveihin. Kanervon vie Islantiin sääntömuutokset paikallisen liigan ulkomaalaiskiintiössä sekä Stjarnanin pyrkimys tavoitella Islannin mestaruutta.

Miesten maaottelun piste-ennätyksensä, 18, Kanervo upotti viime marraskuussa, kun Susijengi päihitti MM-karsinnoissa Bulgarian. Kuva: Ville Vuorinen

Kanervo teki päätöstään pelikauden 2018-19 joukkueestaan niin Korisliigan kuin kolmen eri eurooppalaisen sarjankin kesken. Stjarnan ei ollut Kanervon alkuperäisissä kaavailuissa korkealla, mutta seuran ammattimaisuus ja sitkeys palkittiin lopussa.

- Olin kaksi kertaa hylätä sopimuksen, mutta Stjarnan palasi neuvottelupöytään aina uudelleen ja teki selväksi, että he nimenomaan tahtovat minut joukkueeseensa, Kanervo kertoo.

- Lopulta intuitioni kertoi, että Stjarnan on minulle paras vaihtoehto tässä vaiheessa uraani. He eivät painostaneet mitenkään, vaan tekivät rekrytoinnin täysin oikeaoppisesti.

Islannin liigaa on tällä vuosikymmenellä dominoinut viisi perättäistä mestaruutta hakenut reykjavikilainen KR, mutta liiga on muuttanut ulkomaalaissääntöjään vapauttamalla Bosman A -pelaajat. Tiedossa onkin kovatasoisin Islannin liiga koskaan.

- Valmentajan kanssa käymissäni keskusteluissa on tullut selväksi, että isoa vastuuta on luvassa ja että joukkue hakee menestystä pitkällä aikajänteellä. Islannin maajoukkuesentteri Hlynur Baeringsson on Stjarnanin keulakuva ja maajoukkueen kakkospointti Aegir Steinarsson on siirtynyt Espanjasta Stjarnaniin, joten mestaruus on täysin realistinen tavoite, Kanervo kuvailee.

– Keskusteluissa on tullut selväksi, että isoa vastuuta on luvassa ja että
joukkue hakee menestystä pitkällä aikajänteellä, Kanervo kertoo.
Kuva: Ville Vuorinen

Korisliiga-veteraani, Ranskan kakkoscupin mestari

Kanervon nimi kohosi kotimaiselle koripallokartalle ensimmäisen kerran nuorisomaajoukkueessa, missä hän edusti 1989 syntyneitä poikia. Kanervo pelasi nuorisomaajoukkueurallaan huimat 87 ottelua ja heitti niissä 12,9 pistettä ottelua kohden.

Pelikaudella 2007-08 Kanervo edusti BC Jyväskylää miesten divarissa huimalla 21,1 pisteen keskiarvolla. Yhden ottelun ennätyksekseen Kanervo upotti käsittämättömät 64 pistettä kauden päätösottelussa helsinkiläistä Visa Basketia vastaan. Kanervo palkittiin kauden päätteeksi miesten divarin vuoden pelaajana.

Korisliiga-debyyttinsä Kanervo teki Kouvoissa vuosina 2008-10. Keväällä 2009 Kanervo palkittiin Korisliigan palkintogaalassa vuoden tulokkaana. Mukaan tarttui myös Kouvojen kevään 2010 SM-pronssi.

Kouvolasta Kanervon tie vei Joensuuhun, missä hän edusti europeleissäkin kunnostautunutta Kataja Basketia neljän kauden ajan (2010-14). Joensuussa Kanervon palkintokaappiin lisättiin kaksi Suomen cupin mestaruutta, kolme SM-hopeaa ja yksi SM-pronssi. Kaudella 2012-13 Kanervo eteni Kataja Basketin kanssa EuroChallengen puolivälieriin asti.

Vuosina 2014-16 Kanervo edusti Kauhajoella Karhu Basketia, missä hän pelasi tilastojen valossa parhaat pääsarjakautensa. Kahden Kauhajoen kauden aikana Kanervo urakoi Korisliigassa 13,5 pistettä, 2,6 levypalloa ja 2,0 syöttöä ottelua kohden ja upotti kolmosensa 39,8% tarkkuudella.

Kaudella 2016-17 Kanervo edusti yhdessä Matti Nuutisen kanssa Ranskan kakkosliigassa Roannea 9,2 pisteen, 1,3 levypallon ja 1,4 syötön keskiarvoilla. Kausi toi mukanaan Ranskan kakkosliigan cup-mestaruuden. Viime kaudella Kanervo saavutti Helsinki Seagullsin kanssa SM-pronssia 12,6 pisteen, 2,7 levypallon ja 2,1 syötön keskiarvoin.

Kanervo debytoi Susijengissä kesällä 2010 ja on tähän mennessä pelannut 20 ottelua 3,7 pisteen keskiarvolla. Yhden miesten maaottelun piste-ennätyksensä, 18, Kanervo upotti viime marraskuussa, kun Susijengi päihitti MM-karsinnoissa Bulgarian.

Henkilöt

 
18.11.2025 10:29 Susijengi

Susijengi saalistaa taas! Karsinnat kohti Qatarin MM-kisoja käynnistyvät ensi viikolla

Viime kesän EM-kisoissa mitalipeleihin yltänyt Susijengi aloittaa ensi viikolla karsintansa kohti Qatarin vuoden 2027 MM-kisoja. MM-karsintaurakka käynnistyy perjantain 28.11. vierasottelulla Unkarissa ja jatkuu maanantaina 1.12. loppuunmyydyllä Espoo Metro Areenalla hallitsevaa olympiahopeamitalisti Ranskaa vastaan.

17.11.2025 23:15 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni palasi tuttuun maahan – ”Ranska on sopinut minulle hyvin”

Edon Maxhuni palasi vaiherikkaan viime kauden jälkeen täksi kaudeksi takaisin Ranskaan tehdessään sopimuksen Gravelines-Dunkerquen kanssa. Maxhuni on ollut alkukaudesta joukkueensa ehdottomia avainpelaajia.

17.11.2025 08:19 NBA

Markkanen mielettömät 47 pistettä Jazzin voittaessa kahden jatkoajan jälkeen Bullsin

NBA:ssa Utah Jazzin ilta meni ylitöiksi, kun utahilaiset kaatoivat Chicago Bullsin kahden jatkoajan jälkeen 150-147. Lauri Markkanen oli ilmiömäisessä vireessä 47 pisteellä.

14.11.2025 07:11 NBA

Jazzille kotitappio Hawksin käsittelyssä – Markkanen 40 pistettä, 7 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz hävisi kotikentällään Atlanta Hawksille 122-132. Lauri Markkanen oli erinomaisessa heittovireessä säkittäen 40 pistettä ja noukkien 7 levypalloa.

12.11.2025 08:58 Susijengi

Jantusen vapaaheitot ja levypallot siivittivät Fenerbahcen voittoon Maccabista

Hallitseva Euroliigan mestari Fenerbahce haki elintärkeän voiton Maccabi Tel Avivista tiistai-illan Euroliiga-kierroksella. Maccabi Tel Aviv rynnisti vahvalla hyökkäyslevypallopelillään 20 pisteen takaa johtoon Fenerbahcen kotiluolassa Istanbulissa, mutta Jantunen kunnostautui tärkeimmässä paikassa Fenerbahcea karkaamaan 84–75 (40–30) -voittoon.

11.11.2025 10:22 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsen teki seurapäätöksensä EM-kisojen jälkeen – ”Luotin, että työpaikka löytyy kyllä”

Alexander Madsen teki päätöksen uudesta seurastaan EM-kisojen jälkeen suostuttuaan kreikkalaisseura Karditsan sopimustarjoukseen. Madsen on kauden edetessä ottanut isompaa roolia joukkueessa ja lähtee hyvässä vireessä tuleviin MM-karsintoihin.

5.11.2025 10:10 Susijengi

Susijengin ja Ranskan välinen MM-karsintaottelu on loppuunmyyty!

Susijengi pääsee aloittamaan marras-joulukuun vaihteessa käynnistyvät MM-karsinnat loppuunmyydyssä kotiluolassaan Espoo Metro Areenalla.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

4.11.2025 09:19 NBA

Jazzille viimeisten hetkien voitto Celticsistä – Markkanen 20 pistettä, 9 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz voitti Boston Celticsin 103-105, kun Jusuf Nurkic nosti loppulukemat 0,6 sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen säkitti 20 pistettä ja repi 9 levypalloa.

1.11.2025 21:35 Koripalloliitto

Kaksi koripallohetkeä ehdolla vuoden sykähdyttävimmäksi urheiluhetkeksi – äänestys käynnissä!

Suomalainen koripallovuosi tarjosi unohtumattomia hetkiä, ja nyt kaksi niistä tavoittelee Vuoden sykähdyttävimmän urheiluhetken titteliä Urheilugaalassa 2026. Valinta ratkaistaan yleisöäänillä, joten jos korishetket sykähdyttivät tänä vuonna, nyt on aika käydä äänestämässä!

Näytä lisää vastaavia