Helmikuun valopilkku Zykera Rice: ’’ Olen onnekas, että joukkueessani on pelaajia, jotka tarjoavat minulle työkalut menestyä’’

19.3.2021 13:28 Kotkalaisjoukkueen tähti valittiin Helmikuun valopilkuksi. Hän suhtautuu henkilökohtaiseen menestykseensä nöyrästi ja korostaa hyvien joukkuekaverien merkitystä.

Zykera Rice kuuluu sarjan parhaimmistoon. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga

Zykera Rice pelaa toista kauttaan Peli-Karhujen riveissä. Ensimmäisellä kaudella joukkueessa pelasi useita amerikkalaisia. Tällä kaudella hän on joukkueen ainoa amerikkalainen. Se on vaikuttanut hänen suomen kielen kehittymiseen.

- Koska olen ainut amerikkalainen joukkueessani, suomen kielen taitoni on kehittynyt huimasti. Olen myös paljon yhteyksissä muiden joukkueiden ulkomaalaispelaajien kanssa. Se on vaikuttanut siihen etten tunne olevani ainut amerikkalainen. 

Gonzagan yliopiston kasvatti on pelannut tällä kaudella 24 ottelua Naisten Korisliigassa. Hän on tehnyt näissä keskimäärin 24 pistettä, kerännyt 10,8 levypalloa ja jakanut 2,0 koriin johtanutta syöttöä ottelua kohden. Tilastot ovat kasvaneet siitä huolimatta, että hän on pelannut hieman edelliskautta vähemmän.

- Suurin syy tähän on loistavat joukkuekaverit. Olen onnekas, että joukkueessani on pelaajia, jotka tarjoavat minulle työkalut menestyä. Tärkeintä on kuitenkin joukkueen menestys, Rice kehuu.

Naisten Korisliigan helmikuun valopilkku ehti helmikuussa voittaa joukkueensa kanssa Suomen Cupin. Pokaali oli niin hänelle kuin Peli-Karhuille toinen peräkkäinen.

- Cupin voittaminen on ollut molemmilla hieno kokemus. Viime vuonna saimme kuolla Kobe Bryantin menehtymisestä takaisintulomatkalla. Se teki juhlimisesta haastavaa, mutta tänä vuonna pääsimme nauttimaan kunnolla voitosta, Rice kertaa.

24-vuotias pelaaja on mukana keskusteluissa, kun mietitään sarjan parasta pelaajaa. Hän itse ei kuitenkaan uhraa sille ajatuksia.

- On kunnia olla mukana keskusteluissa. Pyrin kuitenkin vain tekemään parhaani joukkueen eteen. 

Ricen mukaan hänen pelinsä suurimmat vahvuudet ovat hyökkäyspäässä. Hän on loistava heittäjä ja se yhdistettynä urheilullisuuteen tekee hänestä vaikean puolustettavan. Kehitettävää on puolustuspäässä.

- Puolustukseni vaatii hieman enemmän kehittämistä. Erityisesti sijoittumiseni silloin, kun puolustettavallani ei ole palloa kaipaa harjoittelua. Toinen asia on käsien pitäminen ylhäällä, Rice pohtii.

PeKa on ensi viikolla alkavien pudotuspelien suurin suosikki. Voittihan joukkue runkosarjan suvereenisti. Rice nimeää kaksi haastajaa ylitse muiden.

- Uskon, että suurimmat haastajamme ovat Honka ja EBT. Pelimme heitä vastaan ovat yleensä tiukkoja, hän päättää.

Henkilöt

 
29.4.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut palasi Suomen mestariksi

Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.

29.4.2025 10:05 Naisten Korisliiga

Naisten Suomen mestaruus ratkeaa kutkuttavassa viidennessä finaalissa tiistaina Helsingissä

Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.

28.4.2025 20:45 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut venytti ratkaisun viidenteen otteluun - mestaruus ratkeaa huomenna Helsingissä

Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.

24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

21.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut nousi voittoon ja tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.

18.4.2025 20:35 Naisten Korisliiga

ToPo vei tiukan avausfinaalin - EBT:lle pronssimitalit

ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.

17.4.2025 23:09 Naisten I divisioona

Naiskoriksen superperjantai tarjoilee kolme huippuottelua

Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.

17.4.2025 14:10 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa vastakkain finaalissa kolmatta vuotta putkeen – finaalisarja käynnistyy perjantaina

Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.

11.4.2025 20:15 Naisten Korisliiga

PeKa ja ToPo taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.

10.4.2025 21:01 Naisten Korisliiga

ToPo:n finaaliputkelle jatkoa

Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.

Näytä lisää vastaavia