Helsingin kaupunki palkitsi 100 urheilusankaria – joukossa koripallolegendoja

13.6.2019 10:49 Tänä vuonna 100 vuotta täyttävä Helsingin kaupungin liikuntapalvelu nimesi juhlavuoden kunniaksi sata legendaarista henkilöä, jotka ovat jättäneet suuren jäljen helsinkiläiseen urheiluun ja liikuntaan.

Pentti Salmi luotsasi Helsingin Kisa-Toverit Euroopassa kahdeksan parhaan joukkoon kaudella 1963-64.

Helsingin kaupunki on vuodesta 1964 palkinnut Vuoden helsinkiläisurheilijan. Palkinnon saajat nimettiin automaattisesti sadan legendan joukkoon. Lopuissa valinnoissa apua kysyttiin yleisökyselyllä, jota urheilun ja liikunnan asiantuntijoista koostuva raati käytti apunaan valinnoissa.

Listalle valittiin urheilijoiden lisäksi myös liikuntavaikuttajia ja henkilöitä, jotka ovat jättäneet jälkensä helsinkiläiseen liikunta- tai urheiluhistoriaan.

Legendaarisia koripallohahmoja sadan joukkoon mahtui kahdeksan: Lea Hakala, Kari Liimo, Hanno, Möttölä, Helge Nygren, Anssi Rauramo, Juhani Salmenkylä, Pentti Salmi ja Niilo Tammisalo.

Palkitut koripalloihmiset

Lea Hakala pelasi uransa aikana 251 naisten maaottelua ja voitti 16 Suomen mestaruutta – molemmat lukemat ovat Suomen koripalloennätyksiä.

Lea Hakala seuraa 1980-luvun naistenmaajoukkuekaksikon, Eero Saarisen ja Jukka Mantereen, opastusta.
Lea Hakala seuraa 1980-luvun naistenmaajoukkuekaksikon, Eero Saarisen ja Jukka Mantereen, opastusta.

Kari Liimo oli ensimmäinen suomalainen NBA-varaus, kun Los Angeles Lakers varasi hänet vuonna 1969. Valmentajana Liimo oli voittamassa kuutta Suomen mestaruutta.

Kari Liimo kiertää Real Madridin Robert Burgessia.
Kari Liimo kiertää Real Madridin Robert Burgessia.

Hanno Möttölä oli ensimmäinen suomalainen NBA-pelaaja, kun hän pelasi kaksi kautta Atlanta Hawksin riveissä. Möttölä teki mittavan uran eurooppalaisessa huippukoripallossa ja valittiin kahdeksan kertaa Vuoden koripalloilijaksi. Nykyisin Möttölä valmentaa suomalaislupauksia HBA:ssa.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

Anssi Rauramo teki upean uran pelaajana edustaen Suomea vuoden 1977 EM-kisoissa. Korisliigassa 10620 pistettä ja neljä Suomen mestaruutta. Peliuran jälkeen Rauramo toimi kansanedustajana sekä Helsingin liikuntajohtajana.

Pentti Salmi johdatti päävalmentajana Helsingin Kisa-Toverit Eurooppa Cupin puolivälieriin kaudella 1963-64. Urheilutoimittajana työskennellyt Salmi pelasi urallaan itsekin pääsarjassa ja toimi kansainvälisenä erotuomarina. Koripalloliiton tilastovastaavana edelleen toimiva Salmi toimitti mm. koripallon vuosikirjaa 40 vuoden ajan.

Juhani Salmenkylä voitti pelaajaa seitsemän Suomen mestaruutta. Peliuran jälkeen Salmenkivi toimi Koripalloliiton puheenjohtajana vuodet 1969-72 sekä useissa luottamustehtävissä. Toimi tuomarina Tokion olympiakisoissa. Koripalloliiton kunniajäsen.

Salmenkylä ojentaa mestaruuspokaalin vuonna 1962 HKT:lle.
Salmenkylä ojentaa mestaruuspokaalin vuonna 1962 HKT:lle.

Helge Nygrén pelasi 1940-luvulla HKT:n edustusjoukkueessa. Lisäksi Nygrén toimi koripallomaajoukkueen johtajana EM-kisoissa 1951 ja 1957 sekä toimi Koripalloliiton varapuheenjohtajana 70-luvulla. Nygrén toimi päätoimisena urheilukirjailijana.

Niilo Tammisalo voitti urheilijana Suomen mestaruuksia niin jalkapallossa, jääkiekossa kuin jääpallossakin. Koripalloliitossa Tammisalo toimi ensimmäisenä puheenjohtajana vuodet 1939-43. Tammisalo on valittu Koripalloliiton kunniapuheenjohtajaksi.

 

Asiat

 
15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

14.4.2026 21:05 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut ja HBA taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.

14.4.2026 00:04 Suomalaiset ulkomailla

Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan kausi päättyi pettymykseen

Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan Saarlouis Royals joutui taipumaan Saksan Bundesliigan pudotuspelien puolivälierissä. Lopputulosta lukuun ottamatta Koskimiehelle jäi kuitenkin positiivinen maku kaudesta.

13.4.2026 23:53 Suomalaiset ulkomailla

Elias Valtonen palasi pelikentille

Elias Valtonen teki paluun pelikentille loukkaantumisen jälkeen viikonloppuna. Edon Maxhuni oli jälleen kuumana Ranskassa ja Olivier Nkamhoua nosti Varesen pudotuspelipaikalle Italiassa.

13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

13.4.2026 11:07 Koripalloliitto tiedottaa

Koripalloliiton hallitusvalinnat kevätliittokokouksessa 2026

Seura voivat ehdottaa hallituksen jäseniä liittohallitukseen ehdollepanotoimikunnalle 26. huhtikuuta asti. Valinnat tehdään toukokuussa kevätliittokokouksessa, johon osallistuminen on seuroille paras tapa vaikuttaa liiton toimintaan.

13.4.2026 09:28 NCAA

Elina Aarnisalo nähdään ensi kaudella jälleen UCLA:n paidassa

Päättyneellä NCAA-kaudella North Carolinassa pelannut Elina Aarnisalo, 20, palaa ensi kaudeksi UCLA:n riveihin, jossa hän aloitti yliopistouransa.

12.4.2026 22:57 Miesten I divisioona A

Divarikatsaus - Viikko 15

Miesten I divisioona A:ssa ACO Basket selvitti tiensä finaaleihin ja odottaa vastustajaa parista Kipinä Basket - Karkkila. Miesten I divisioona B:n finaalit alkavat maanantaina. Naisten I divisioonassa puolestaan käynnistyy välierävaihe.

12.4.2026 20:40 WNBA

Awak Kuier palaa Dallas Wingsin vahvuuteen WNBA-kaudeksi 2026

Vastikään Galatasarayn paidassa Turkin liigassa hopean saanut ja ensi viikolla Euroliigan Final Six -lopputurnauksessa pelaava Awak Kuier, 24, tekee paluun WNBA:han ja Dallas Wingsiin tänä kesänä.

12.4.2026 18:59 Korisliiga

Korisliiga-välierät käynnistyivät: Seagulls avasi kotivoitolla

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.

Näytä lisää vastaavia