26.2.2025 13:20 Helsingin NMKY on Suomen suurin koripalloseura noin 1500 pelaajalla. Toimintaa on päiväkoti-ikäisistä aikuisten kilpa- ja harrastetoimintaan.

Helsingin NMKY:ssä voi harrastaa koripalloa 13-vuotiaaksi asti kolmella alueella: keskustassa, Pakilassa ja Malmilla. Sen jälkeen alueet yhdistetään ikäluokkajoukkueiksi. Ikäluokkajoukkueissa on mahdollista harrastaa niin kilpa- kuin harrastetasolla. Helsingin NMKY pelaa kuluvalla kaudella peräti 12 joukkueella tyttöjen ja poikien nuorten SM-sarjoja.
Seura etsii valmentajatiimiinsä lisää pää- ja apuvalmentajia. Etsimme valmentajia eri ikävaiheisiin. Valmennuskertoja on tarjolla yhdestä useampaan kertaan viikossa riippuen valmentajaroolista ja joukkueesta. Sinulta toivotaan koripallotaustaa ja aiempaa valmentajakoulutusta. Kuitenkaan aiempi valmennustausta ei ole välttämätön. Hyvät kommunikaatiotaidot, aiemmat kokemukset lasten ja nuorten ohjaamisesta ja aiempi pelaajatausta katsotaan eduksi. Samoin eduksi katsotaan pedagoginen ja/tai liikunnan alan kokemus. Tarjolla on tukea valmentamiseen, kouluttautumismahdollisuuksia ja valmentajana kehittymiseen isossa seurassa.
Yhteyttä voi ottaa matalalla kynnyksellä ja vapaamuotoiset hakemukset voi lähettää juuso.milen@hnmky.fi tai puhelimitse 050-505 9013.
Tämä on seuran ilmoitus. Koripalloliitto tarjoaa jäsenseuroilleen mahdollisuuden ilmoittaa koripallotoimintaansa liittyvistä asioista Seura tiedottaa -uutisissa.
Hyvinkään Pontevan miesten joukkueen valmennus vaihtuu Janne Hartikaisen ottaessa joukkueen komentoonsa.
Tulevalla kaudella seurassa jatketaan hyvin toimivaa pelaajapolkumallia, jossa seuran valmennuspäällikkö Aleksi Iltanen on vahvasti mukana joukkueiden päivittäisharjoittelussa ja toimii päävalmentajien tukena.
39. kerran järjestettävä Delfin Basket -turnaus valtaa jälleen Tampereen heinä-elokuun vaihteessa.
Tervetuloa kesän kovimmalle koripalloleirille Susijengin tähtipelaajien johdolla! 4Stars Basketball Camp tarjoaa huippuvalmennusta, uusia kavereita ja unohtumattomia elämyksiä kaikille 2011–2015 syntyneille korisjunnuille – taitotasosta riippumatta.
Hyvinkään Ponteva on järjestänyt Katukoristurnauksen jo 33 kertaa ja tuonut yhteen koripallon ystävät, kilpailijat ja katsojat, jotka rakastavat vauhtia, jännitystä ja yhteisöllisyyttä!
Kempele Wild Duckz ry etsii sitoutunutta ja kehittämishaluista päävalmentajaa miesten edustusjoukkueeseen (M1), joka pelaa tällä kaudella Koripalloliiton Keskisen-alueen 2-divisioonaa ja Pohjoisen-alueen aluesarjaa.
Haluatko pelata Naisten I divisioonaa ja vieläpä oikein Forssassa? Tarjoamme osaavan valmennuksen, mahtavat pelikaverit ja tiiviin tukiverkon. Anna siis Forssalle mahdollisuus ja tule tutustumaan meihin.
Haluatko olla mukana rakentamassa tulevaisuuden urheiluseuraa? Jyväskylä Basketball Academy (JBA) hakee myyntipäällikköä vastaamaan kaupallisen toiminnan kasvusta, kumppanuuksista ja tapahtumamyynnistä.
Lasten koris toiminta ja YBL-koris on alueellista matalan kynnyksen toimintaa Tampereella ja lähikunnissa. Toiminnan tavoitteena on tarjota kaikille lapsille mahdollisuus harrastaa korista lähellä omaa kotia. Pikkusudet- ja YBL-turnaukset toteutetaan myös lasten ehdoilla ja tavoitteena on sytyttää jokaiseen pelaajaan koriskipinä.
Tapiolan Hongan valmentajatilanne kaudelle 2026-2027 on hienolla mallilla. Suurimmassa osassa joukkueita päävalmentajat ovat jo selvillä. Päävalmentajien joukossa on tuttuja nimiä ja uudempia tuttavuuksia. Hongan valmennuksessa on jälleen huikeaa osaamista!