8.10.2024 20:45 Suomessa, Saksassa ja Australiassa pelannut laituri suuntaa Tampereelle.
Henry Pwono korvaa Pyrinnössä Davon Claren. Kuva: Tampereen Pyrintö
Tampereen Pyrintö tiedottaa solmineensa sopimuksen yhdysvaltalaisen laiturin Henry Pwonon kanssa. 198-senttinen Pwono saattaa olla suomalaisille korisfaneille ennestään tuttu, sillä mies pelasi kausilla 2017–2019 Lahti Basketballin riveissä.
Pwono on pelannut urallaan Suomen lisäksi Saksan Pro A -sarjassa ja Australiassa. Hän korvaa Pyrinnön kokoonpanossa Davon Claren.
Päävalmentaja Tero Hassinen kommentoi seuran tiedotteessa:
– Henry tuo mukavan lisän fyysisyyttä joukkueeseen. Hän on kokenut ja tuntee Suomen kentät, mikä helpotti päätöksentekoa. Olemme etsineet Davonin poistumisen myötä isonpään rotaatioon pelaajaa, ja tähän uskon Henryn istuvan hyvin.
Peliluvan salliessa Henry Pwono nähdään Pyrinnön kokoonpanossa jo keskiviikkona 9. lokakuuta, kun joukkue matkustaa Korihaiden vieraaksi.
Suomen Koripalloliitto on solminut yhteistyösopimuksen mainos- ja liikelahjamaailman tuntevan Mainoslahjaverkkokaupan kanssa. Lisäksi yhteistyö näyttäytyy vahvasti Koripalloliiton virallisessa verkkokaupassa BasketShop.fi:ssä.
Päävalmentaja Aapo Heinonen antaa jälleen kahdelle juniorilupaukselle tilaisuuden kokeilla siipiään miesten Korisliiga-kentillä.
Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.
Konkarikoripalloilija David Gonzalvez jatkaa Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Tuleva kausi tulee olemaan hänen kolmas kautensa honkalaisena.
Helsinki Seagulls on solminut tulevan kauden mittaisen pelaajasopimuksen kanadalaisen Adong Makuoin kanssa. 25-vuotias sentteri edusti viime kesänä Kanadan CEBL-sarjan Saskatchewan Rattlersia ja syksyllä kosovolaisseura KB Pejan joukkuetta.
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.