23.1.2023 10:22 Jo perinteeksi muodostunut korisjunioreiden taitoleiri, STC Shooting Camp järjestetään jälleen Kisakallion Urheiluopistolla 22.-24.2.2023. Ota kaveri mukaan ja tule viettämään ikimuistoinen hiihtolomaleiri koriksen parissa.
STC Shooting Camp rakentuu monipuolisista sekä yksilötaitoihin painottuvista sisällöistä. Leirillä harjoitellaan taitoja, joita pelaaja kykenee toteuttamaan myös arkiympäristössään.
Leiri on tarkoitettu kaikille innokkaille ja henkilökohtaisten taitojen kehittämisestä kiinnostuneille 2007-2013 -syntyneille junioripelaajille.
Leirivalmennuksesta tulee vastaamaan Korisliigasta tuttu mestarivalmentaja Sami Toiviainen. Hänellä vankka kokemus myös maajoukkuevalmentajana. Samilla on apunaan koulutetut ohjaajat ja valmentajat, mm. Kisakallion monipuolinen koripallo-osaaminen.
Leirin teemat:
• Modernit viimeistely- ja korintekotaidot
• Koripalloilijan lajitaidot ja miten niitä harjoitellaan
• Koripalloilijan liiketaitojen oppiminen
Leirin hinta on 240 euroa sis. majoituksen 2-4 hengen huoneissa ja sisällön leiriohjelman mukaan.
Lisätiedot ja ilmoittautumiset >
Syysloman korisjunnujen taitoleirit järjestetään ensimmäistä kertaa, niin Kisakalliossa (vko 42) kuin Pajulahdessakin (vko 43). Leirit on tarkoitettuja kaikille innokkaille ja kehittymishaluisille 2011-2015 -syntyneille junioripelaajille, tytöille ja pojille.
Salon Vilpas Koripallo ry on yksi Suomen suurimmista ja tunnetuimmista koripalloseuroista. Toiminnassamme on mukana yli 400 pelaajaa aina nuorimmista junioreista miesten Korisliigan ja naisten I divisioonan edustusjoukkueisiin.
BC Nokia hakee valmentajaa vahvistamaan koripalloakatemian aamuvalmennusryhmää.
Jos olet vuonna 2016-18 syntynyt poika ja olet koripallon EM-kisojen kautta saanut kipinän koripallosta, niin tervetuloa mukaan kokeilemaan. Susijengin kapteeni Sasu Salin aloitti oman koripallouransa MaSun alkeiskurssilta. Oletko sinä seuraava Sasu?
LePy järjestää perinteisen Pikkusudet-turnauksen 2017-ikäluokan tytöille ja pojille. Turnaus pelataan sunnuntaina 21.9.2025 Leppävaaran liikuntahallilla. Tapahtuma on osallistujille maksuton.
Ensimmäinen Helsinki Basketball Festival keräsi jo tänä vuonna yli 130 joukkuetta ja 1300 pelaajaa Suomesta, Latviasta ja Italiasta. Viikonloppu oli täynnä korishuumaa, hauskanpitoa ja voitonriemua.
Karavaani lähti liikkeelle viime viikonloppuna 9.-10.8.25 Espoosta ja Tampereelta. Vielä ehtii mukaan!
Gran Canarialta kotoisin oleva 27- vuotias Angel on A-lisenssivalmentaja, jolta löytyy valmennuskokemusta Espanjasta ja Suomesta. Kolme vuotta sitten Suomeen saapunut Angel toimi viime kaudella BC Nokian Naisten korisliigajoukkueen apuvalmentajana ja WU19-16 -joukkueiden päävalmentajana.
LePyn huippusuosittu koriskoulu järjestetään taas syksyllä heti koulujen alettua. Koriskoulu on maksuton ja mahtava tapa tutustua koripalloon. Tule mukaan!
Koripallovuosi 2026 alkaa perinteisellä AND1-turnauksella, joka pelataan Salossa loppiaisviikonloppuna 2.–4. tammikuuta. Turnauksessa pelataan tuttuun tapaan sarjat ikäluokissa U9–U16. Viime vuonna mukana oli peräti 117 joukkuetta.