Hintsala ja Järvinen Katajaan

4.7.2007 Miesten koripalloliigaan uuden valmentajansa Antti Papinahon johdolla valmistautuva Joensuun Kataja on solminut pelaajasopimuksia. Joukkueeseen liittyvät täysin uusina miehinä 193-senttinen Lasse Hintsala (23) sekä 191-senttinen Mikko-Petteri Järvinen (21).

Jyväskyläläisen Hongikon Nuorisoseuran Urheilijoiden kasvatti Hintsala siirtyy vuoden mittaisella sopimuksella Katajaan Lappeenrannan NMKY:sta. Kahden vuoden sopimuksen tehnyt Järvinen on edustanut koko peliuransa KTP:ta.

Hintsala on voittanut Namikan riveissä yhden Suomen mestaruuden ja kaksi Cup-mestaruutta. Hänen yhden ottelun piste-ennätyksensä pääsarjatasolla on 16. Miehellä on tilillään myös yksi 20-vuotiaiden maaottelu. Viisi A-poikien maaottelua pelannut Järvinen on voittanut KTP:n riveissä Cupin vuonna 2004 ja hänen yhden ottelun piste-ennätyksensä on 10. Kaksikko saapuu Joensuuhun opiskelemaan.

- Olen enemmän kuin tyytyväinen. Uusi valmentaja ja uusi mahdollisuus. Mietin Katajaan siirtymistä jo vuosi sitten, mutta nyt se toteutui, elokuun loppupuolella Joensuuhun muuttava Hintsala iloitsee aamun Karjalainen-sanomalehdessä.

Lisäksi kolme ulkomaalaista

Myös useamman kauden Katajassa pelanneet Heinäveden Hyrskeen kasvatti Janne Kinnunen sekä rovaniemeläislähtöinen Turo Sonkajärvi jatkavat joukkueessa. Näin Katajalla on kasassa seitsemän pelaajasopimusta. Jo aiemmin seura oli julkistanut kapteeni Sami Lehtorannan, Anssi Kinnaslammen ja Ville Vesalan jatkon Katajassa. Harjoittelurinkiin liittyvät myös seuran omat A-nuoret Roope Kinnunen, Lauri Ikonen sekä Ilari Tolvanen.

- Toivottavasti myös sentteri Lasse Aavamäki jatkaa, sopimusneuvotteluja hoitava joukkueenjohtaja Jukka Törmälä toteaa Karjalaisessa.

- Haemme lisäksi kolmea ulkomaalaispelaajaa. Tarvitsemme pelintekijän, yleispelaajan sekä yhden isomman pään vahvistuksen. Virityksiä on ollut paljon, mutta hinnat ovat vielä melko korkeat, Törmälä jatkaa.

Kataja 2007-2008

Sopimuspelaajat: Sami Lehtoranta, Anssi Kinnaslampi, Ville Vesala, Janne Kinnunen, Turo Sonkajärvi, Lasse Hintsala ja Mikko-Petteri Järvinen.

Valmennus: Antti Papinaho ja Antti Hurri
Fyysinen valmentaja: Timo Eklund
Joukkueenjohtaja: Jukka Törmälä
Manageri: Jarkko Miinin
Lääkäri: Sakari Kekki
Huoltajat: Matti Kanninen ja Miikka Hakkarainen

Asiat

 
18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

15.4.2026 12:13 Korisliiga

Greg Gibson on KTP-Basketin uusi päävalmentaja

KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.

15.4.2026 12:08 Korisliiga

Riku Laine palaa Vilppaaseen

Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.

13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

13.4.2026 10:12 Korisliiga

Kalle Mattila ja Pyrintö kahden vuoden sopimukseen

Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.

12.4.2026 18:59 Korisliiga

Korisliiga-välierät käynnistyivät: Seagulls avasi kotivoitolla

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.

12.4.2026 10:25 Korisliiga

Korisliiga-välierissä mittaa ottavat Vilppaan suomalaistähti Samu Adler ja Korihaiden kaksinkertainen Kuukauden pelaaja Frank Champion – ”Sarja jää kiinni siitä, kuka jaksaa pisimpään, joten minulla on kisassa ikäetu”, toteaa Adler

Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.

11.4.2026 18:07 Korisliiga

Erotuomarit valittu Korisliigan välieriin

Kauden 2025–2026 Korisliigan välierissä puhaltaa kymmenen erotuomarin joukko.

11.4.2026 09:38 Korisliiga

Korisliiga-välierissä kohtaavat seitsemänneksi ja kuudenneksi sijoittuneet joukkueet: Katajan päävalmentaja Petri Virtanen ja Seagullsin takamies Osku Heinonen avaavat taustat ja analysoivat voimasuhteet

Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.

Näytä lisää vastaavia