4.7.2007 Miesten koripalloliigaan uuden valmentajansa Antti Papinahon johdolla valmistautuva Joensuun Kataja on solminut pelaajasopimuksia. Joukkueeseen liittyvät täysin uusina miehinä 193-senttinen Lasse Hintsala (23) sekä 191-senttinen Mikko-Petteri Järvinen (21).
Jyväskyläläisen Hongikon Nuorisoseuran Urheilijoiden kasvatti Hintsala siirtyy vuoden mittaisella sopimuksella Katajaan Lappeenrannan NMKY:sta. Kahden vuoden sopimuksen tehnyt Järvinen on edustanut koko peliuransa KTP:ta.
Hintsala on voittanut Namikan riveissä yhden Suomen mestaruuden ja kaksi Cup-mestaruutta. Hänen yhden ottelun piste-ennätyksensä pääsarjatasolla on 16. Miehellä on tilillään myös yksi 20-vuotiaiden maaottelu. Viisi A-poikien maaottelua pelannut Järvinen on voittanut KTP:n riveissä Cupin vuonna 2004 ja hänen yhden ottelun piste-ennätyksensä on 10. Kaksikko saapuu Joensuuhun opiskelemaan.
- Olen enemmän kuin tyytyväinen. Uusi valmentaja ja uusi mahdollisuus. Mietin Katajaan siirtymistä jo vuosi sitten, mutta nyt se toteutui, elokuun loppupuolella Joensuuhun muuttava Hintsala iloitsee aamun Karjalainen-sanomalehdessä.
Lisäksi kolme ulkomaalaista
Myös useamman kauden Katajassa pelanneet Heinäveden Hyrskeen kasvatti Janne Kinnunen sekä rovaniemeläislähtöinen Turo Sonkajärvi jatkavat joukkueessa. Näin Katajalla on kasassa seitsemän pelaajasopimusta. Jo aiemmin seura oli julkistanut kapteeni Sami Lehtorannan, Anssi Kinnaslammen ja Ville Vesalan jatkon Katajassa. Harjoittelurinkiin liittyvät myös seuran omat A-nuoret Roope Kinnunen, Lauri Ikonen sekä Ilari Tolvanen.
- Toivottavasti myös sentteri Lasse Aavamäki jatkaa, sopimusneuvotteluja hoitava joukkueenjohtaja Jukka Törmälä toteaa Karjalaisessa.
- Haemme lisäksi kolmea ulkomaalaispelaajaa. Tarvitsemme pelintekijän, yleispelaajan sekä yhden isomman pään vahvistuksen. Virityksiä on ollut paljon, mutta hinnat ovat vielä melko korkeat, Törmälä jatkaa.
Kataja 2007-2008
Sopimuspelaajat: Sami Lehtoranta, Anssi Kinnaslampi, Ville Vesala, Janne Kinnunen, Turo Sonkajärvi, Lasse Hintsala ja Mikko-Petteri Järvinen.
Valmennus: Antti Papinaho ja Antti Hurri
Fyysinen valmentaja: Timo Eklund
Joukkueenjohtaja: Jukka Törmälä
Manageri: Jarkko Miinin
Lääkäri: Sakari Kekki
Huoltajat: Matti Kanninen ja Miikka Hakkarainen
Ensimmäisen SM-mitalinsa 31 vuoteen voittanut Uudenkaupungin Korihait on aloittanut joukkueen rakentamisen kaudelle 2026–27. Haiparven takakentälle on kiinnitetty vuoden sopimuksilla Korihaissa muutama kausi sitten pelannut Trey Niemi sekä yhdysvaltaIaispelaaja Tommy Murr.
Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takamies Elias Eerikinharjun kanssa. Eerikinharju pelasi viime kaudella Hongan riveissä Korisliigaa 17 pelissä.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Lahti Basketballin uusi päävalmentaja on juuri Korisliigassa hopeaa Kataja Basketin kanssa voittanut Teemu Turunen, 32. Turunen siirtyy Lahteen Joensuusta, jossa vietti viimeiset neljä kautta Petri Virtasen apuvalmentajana. Turusen sopimus lahtelaisseuran kanssa on kolmivuotinen.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue solmi jatkosopimuksen viime kaudella ison läpimurron tehneen sentterin Iiro Tuomen kanssa.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.