Historiallisesti olympialaisiin edennyt Saksa tanssii sunnuntaina Susiladiesin kanssa Urheassa

6.7.2024 11:08 Susiladies kohtaa sunnuntaina 7.7. klo 18:00 Urhea-hallissa, Helsingissä Saksan, joka valmistautuu Pariisin olympialaisiin 2024. Tässä artikkelissa pureudumme Saksan pelityyliin ja avainpelaajiin Susiladies-valmentaja Jussi Laakson avustuksella.

Olympialaisiin valmistautuva Saksa ja Susiladies kohtaavat sunnuntaina. Kuva: FIBA.

Saksalle kesä on historiallinen, sillä kyseessä on ensimmäinen kerta, kun maan naisten joukkue pelaa olympialaisissa. Belémissä, Brasiliassa, helmikuussa pelatuissa karsinnoissa Saksa voitti ensin Serbian, hävisi Australialle ja voitti lopulta karsintoja emännöineen Brasilian 71-73 ja eteni olympialaisiin.

Saksalta puuttuu tällä hetkellä kolme karsintojen avainpelaajaa eli Saballyn siskokset Satou (Dallas Wings) ja Nyara (New York Liberty) sekä Leonie Fiebich (New York Liberty). Satou on loukkaantuneena, kun taas Nyara ja Fiebich pelaavat WNBA-kautta.

– Heillä on silti koko ja laatua joukkueessa. He ovat isokokoinen joukkue, joka pelaa organisoidusti, Susiladiesin valmentaja Jussi Laakso aloittaa.

– Verrattuna Ranskaan he haluavat pelata enemmän korin läheisyydessä hyökkäyspäässä. Ranskalla oli urheilullisia ajajia takakentällä, kun taas Saksan takakentän pelaajista moni tukeutuu spot-up-heittoihin. Vielä on mysteeri, millä kokoonpanolla ja rotaatiolla he pelaavat ilman WNBA-kolmikkoa.

– Hyökkäyksessä avaintekijänä on isojen nouseminen high-post alueelle, josta erilaisia actioneita: pin down + handoff, suora handoff, swing + handoff, pass + ball screen. Isot ovat hyviä sealaamaan ja postaamaan.

– Puolustuspäässä olympiakarsinnoissa ja marraskuun EM-karsintaikkunassa heidän päätehtävänsä on suojella painttia. Se tarkoittaa, että heidän palloskriinipuolustuksensa on passiivisempaa, drop-tyylistä. Siinäkin mielessä he ovat erilainen kuin Ranska, joka oli aktiivinen.

Susiladies kohtaa Saksan kahdesti. Ensin perjantaina 5.7. ilman yleisöä ja sunnuntaina 7.7. klo 18:00 yleisön kanssa. Susiladiesille kyseessä on kesän viimeiset maaottelut. Suomi on kohdannut aiemmin Tshekin kahdesti ja Ranskan kahdesti.

– Olemme yrittäneet löytää kolme erilaista joukkuetta tähän kesään, mitkä antavat erilaisia näkökulmia. Kaikki kolme ovat taktisesti ja pelaajamateriaaliltaan erilaisia.

Valmentaja Laakson Saksa-tärpit: seuraa heitä

Alexis Peterson (165 cm/29): ”Erittäin nopea, räjähtävä ja vikkelä pointti, joka tykkää pallosta. Palloskriini on hänen juttunsa. Todella taitava pelaaja, joka tuo varmasti harmaita hiuksia meidän takakentälle. Toisaalta meillä on Sara Bejedi, joka on kooltaan ja ominaisuuksiltaan hyvin samankaltainen pelaaja.”

Luisa Geiselsöder (195/24): ”Pelaa Petersonin  kanssa Euroliigaa Basket Landesissa. Hyviä post-liikkeitä pääsääntöisesti vasemman olkapään kautta oikealle kädelle. Heittämisessä midrange on hänen juttunsa.”

Maria Gülich (195/30): ”Entinen WNBA-pelaaja, nykyään pelaa Euroliigaa Valenciassa. Monipuolinen iso. Löytyy poppia, rollia ja post-pelaamista molemmille käsille. Kokenut Euroliiga- ja WNBA-jyrä, joka pelaa korkealla tasolla.”

 
1.12.2025 22:38 Suomalaiset ulkomailla

Lilli Onnela nauttinut suuresta vastuusta – ”Aluksi tuli vähän shokkina”

Lilli Onnela otti tällä kaudella ensimmäisen askeleensa ulkomaille, kun hän siirtyi italialaisseura Faenzaan. Onnela on päässyt heti joukkueeseen ja maahan hyvin sisään ja ottanut ison roolin.

25.11.2025 10:01 Susiladies

Linda-Lotta Lehtoranta siirtyy Bulgarian mestarin riveihin

Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.

16.11.2025 19:24 Susiladies

Susiladies kaatoi laumana EM-kisoja kolunneen Ruotsin

Susiladies kaatoi EM-karsintaikkunan toisessa ottelussaan Ruotsin jännittävien vaiheiden jälkeen 86-77 (45-36). Vantaan Energia Areenalle oli saapunut 1 479 katsojaa, joka on korkein yleisömäärä naisten maaottelussa 19 vuoteen.

15.11.2025 10:52 Susiladies

Klara Holm toimii Ruotsin palloskriinihyökkäyksen tirehtöörinä

Susiladies kohtaa EM-karsintojen toisessa ottelussaan Ruotsin Vantaan Energia Areenalla sunnuntaina klo 17:00. Kesällä EM-kisoissa 10. sijalle sijoittuneen Ruotsin pelaamista avaa Susiladiesin valmentaja Jussi Laakso.

13.11.2025 23:46 Susiladies

Euroopan mestari Belgian pallonliike myrkkyä Susiladiesille EM-karsintojen avausottelussa

Kaksi edellistä Euroopan mestaruutta voittanut Belgia veti selkeästi pidemmän korren Susiladiesista EM-karsintojen ensimmäisessä ottelussa Leuvenissa. Belgian pallonliike poiki peräti 37 syöttöä, minkä myötä kotijoukkue marssi 96-72* voittoon.

13.11.2025 10:33 Susiladies

Susiladiesin kokoonpano valittu Belgiaa vastaan – Mace, Ogun, Nenonen ja Gardziella debytantteina

Susiladiesin 12 pelaajan kokoonpano Belgiaa vastaan on valittu. Debyyttinsä naisten maajoukkueessa tekevät nelikko Erika Mace, Nicole Ogun, Jessi Nenonen ja Anna Gardziella tänään klo 21:45 Suomen aikaa. Ottelu on katsottavissa Yleltä.

12.11.2025 15:42 Susiladies

Emma Meesseman ja kaksinkertainen Euroopan mestari Belgia tanssii Susiladiesin kanssa

Kaksi peräkkäistä Euroopan mestaruutta voittanut Belgia on Susiladiesin EM-karsintaurakan ensimmäinen vastustaja torstaina. Belgian pelaaminen perustuu pitkälti kokeneeseen viisikkoon, jonka johtotähtenä on Emma Meesseman.

11.11.2025 11:29 Susiladies

Kaksinkertainen Euroopan mestari Belgia on Susiladiesin ensimmäinen koetinkivi

Susiladiesin EM-karsintojen ensimmäinen vastustaja torstaina 13.11. on kaksinkertainen Euroopan mestari Belgia, joka lukeutuu Suomen tapaan vuoden 2027 EM-kisojen alkulohkojen emäntiin. Belgia voitti kultamitalin heinäkuussa nousemalla 12 pisteen takaa voittoon finaalissa Espanjaa vastaan.

5.11.2025 11:19 Susiladies

EM-kotikisat lähestyvät! Susiladies lähtee marraskuun EM-karsintaikkunaan 14 pelaajalla

Päävalmentaja Ilkka Palviainen on nimennyt 14 pelaajaa, jotka muodostavat Susiladiesin EM-karsintajoukkueen marraskuun ikkunaan. Susiladies aloittaa EM-karsintaottelujen myötä valmistautumisensa vuoden 2027 EM-kotikisoihin.

3.11.2025 20:16 Suomalaiset ulkomailla

Sara Bejedi ottanut askeleita eteenpäin Turkissa – ”Olen saanut jo paljon oppia”

Sara Bejedi siirtyi kesällä kovaan Turkin liigaan Botasin joukkueeseen ja on ottanut heti ison roolin joukkueessa. Bejedi odottaa innolla myös ensi viikolla alkavia EM-karsintoja.

Näytä lisää vastaavia