HNMKY ja MaSu käynnistävät yhteistyön

30.5.2007 Helsingin NMKY ja Malmin Super-Koris ovat sopineet seurayhteistyön käynnistämisestä, jonka tarkoituksena on edistää seurojen pelaajien ja valmentajien sekä molempien seurakokonaisuuksien kehittymistä omissa ympäristöissään.

Sopimuksen mukaan MaSu vastaa omasta joukkuetoiminnastaan B-juniori-iän loppuun saakka ja ohjaa sen jälkeen pelaajiaan A-ikäisten toimintaan Helsingin NMKY:n riveihin. Helsingin NMKY jatkaa junioritoimintaa normaaliin tapaan. B-junioreissa ja nuoremmissa pyritään välttämään seurojen välisiä siirtoja. 

- Tämän yhteistyön kautta MaSu-Basket voi jatkaa keskittymistä laadukkaaseen kasvatus- ja seuratoimintaan alkaen alle kouluikäisistä ja jatkuen B-poikiin saakka. Lisäksi voimme tarjota masulaisille luonnollisen suunnan koripalloharrastuksen jatkamiseen aina aikuisikään saakka. Toimimme monella osa-alueella läheisessä yhteistyössä HNMKY:n kanssa, etenkin aina vanhimpien masulaisten siirtyessä HNMKY:n A-poikajoukkueisiin, valottavat sopimuksen perusteita Malmin Super-Koriksen puheenjohtaja Tero Vaelma ja valmennuspäällikkö Mikko Tanner. 

Yhteistyösopimuksen mukaan seurat suunnittelevat yhteistä pelaaja- ja valmentajakoulutusta sekä muita molempia osapuolia kehittäviä seuratoiminnallisia muotoja. Lisäksi Helsingin NMKY tarjoaa MaSulle mahdollisuuden seura- ja joukkuetapahtumien järjestämiseen HNMKY:n edustusjoukkueiden peleissä, MaSun valmentajille ja joukkueenjohtajille vapaan sisäänpääsyn sekä junioreille normaalia edullisemman sisäänpääsyn HNMKY:n edustusjoukkueiden otteluihin. 

- HNMKY:n kannalta yhteistyö mahdollistaa monipuolisen A-junioritoiminnan. Kilpajoukkueissa taso tulee edelleen nousemaan ja sitä kautta kilpailu kovenee niin A-junnujen edustusjoukkueessa kuin pääsyssä miesten joukkueemme rinkiin. Samoin laaja harrastajapohja mahdollistaa kevyemmin harjoittelevien ryhmien toiminnan ja näin ollen ehkäisee nuorten drop out –ilmiötä. Tarjontamme omille ja MaSusta tuleville pelaajille paranee edelleen niin laadullisesti kuin määrällisestikin, kertoo HNMKY:n koripallotoiminnan johtaja Juha Liila sopimuksen taustoista.   

- Uskon, että masulaiset ottavat myös edustusjoukkueemme omikseen ja näin ollen saamme lisää kannatuspohjaa mies- ja naisjoukkueellemme. 

Myös HNMKY:n poikien valmennuspäällikkö Kimmo Hanhinen on hyvillään neuvottelujen tuloksesta. 

- On hienoa, että yhteistyö MaSun kanssa toteutuu. Seurojen välillä on tapahtunut myös menneisyydessä siirtymistä, mutta nyt siihen on luotu selkeät pelisäännöt ja asia on virallista. 

- Se, että saimme yhteistyön kautta seuramme valmennustoimintaan mukaan Leon Huffin ja Mikko Tannerin tasoiset valmentajat, on suuri harppaus eteenpäin HNMKY:n valmennustoiminnassa. Juha Oikarisen siirtyminen miesten päävalmentajaksi mahdollistaa samalla loistavan väylän nuorille pelaajille nousta kohti kansallista huippua, toteaa Kimmo Hanhinen. 

HNMKY:n ja MaSun välinen yhteistyö käynnistyy välittömästi.

 
14.3.2013 Eteläinen alue

Honkahalli on Vuoden Liikuntapaikka 2013

Espoossa Tapiolan urheilupuistossa sijaitseva Honkahalli on palkittu Vuoden Liikuntapaikkana 2013. Valinta julkistettiin torstaina 14.3.2013 Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksessa, jossa alkoivat kaksipäiväiset liikunta-alan ammattilaisten Sportec-, Greentec-, Gymtec- ja Fysiotec-messut.

2.3.2020 12:33 Seura tiedottaa

PuHu Juniorit hakee ammattivalmentajia päätoimisiin työsuhteisiin

PuHu Juniorit on kasvava ja kehittyvä Suomen 4. suurin koripalloseura. Seuran tarkoituksena on edistää ja kehittää lasten sekä nuorten koripalloharrastusta Vantaalla.

27.2.2020 12:33 Seura tiedottaa

Sherwoodin Iloinen Mikroturnaus 16.5.2020 Keravalla

Keravan Kori-80 ry järjestää lauantaina 16.5.2020 mikroikäsille tytöille ja pojille suunnatun koristurnauksen. Turnauksessa on sarjat sekä tytöille että pojille ikäluokissa 2010-2011 ja 2012-2013. Tule mukaan viettämään kivaa korispäivää hyvän tuulen turnaukseen Keravalle!

27.2.2020 11:46 Valmentajat

Lasten valmennuksen erityispiirteet koripallossa–koulutus Kisakalliossa maaliskuussa

Koulutus on suunnattu lasten valmennuksessa mukana oleville, jo koulutus- ja valmennustaustaa omaaville valmentajille, jotka haluavat syventää osaamistaan nimenomaan lasten valmentamisessa. Koulutus järjestetään Kisakalliossa 14. - 15.3.2020. Koulutuksen ensimmäisen päivän ohjelmassa ovat mukana myös Juniorivalmennusverkoston valmentajat. Ilmoittautuminen koulutukseen päättyy 6.3.

30.1.2020 13:00 Valmentajat

II-tason koulutuskokonaisuus käynnistyy maaliskuussa

Koripalloliitto järjestää II-tason koulutuskokonaisuuden Kisakallion urheiluopistolla Lohjalla. II-tason hyväksytty suorittaminen oikeuttaa Koripalloliiton valmentajalisenssijärjestelmän B-lisenssiin. Koulutukseen on vielä varmasti 10 paikkaa jäljellä. Ilmoittautuminen maaliskuussa alkavalle kurssille päättyy 8.3.

16.1.2020 11:08 Seura tiedottaa

Ilmoittaudu mukaan kesän hauskimmille korisleireille

Tapiolan Honka järjestää tulevanakin kesänä kolme kesäleiriä. Leirit on tarkoitettu kaikille koriksesta innostuneille lapsille. Ilmoittautuminen huippuhauskoille ja suosituille leireille on nyt käynnissä. Varmista paikkasi ajoissa!

16.1.2020 09:54 Seura tiedottaa

ToPo Muncca Camp 2020

Ilmoittautuminen avattu ToPon suosituille kesäleireille. Leiriviikot koulujen päätyttyä 1.-5.6. ja 8.-12.6. Munkkiniemessä.

9.1.2020 13:28 Seura tiedottaa

SimaBasket - koripalloturnaus Järvenpäässä 1.- 3.5.2020

Kaikki mukaan viettämään koripallovappua Järvenpäähän!

4.12.2019 14:39 Koulutus

NVS 2020: Mikko Larkas täydentää seminaariohjelman

Suomen Koripalloliitto ja Kisakallion Urheiluopisto järjestävät yhteisyössä jokavuotisen Nuorisovalmennusseminaarin koripalloperheen kotipesässä Susi Training Centerissä 10. – 11.1.2020. Viimeisenä esiintyjänä mukaan saatiin Susijengistäkin tuttu Mikko Larkas. Seminaarin ohjelma on nyt valmis.

29.10.2019 10:32 Koripalloliitto tiedottaa

Kevään ilmoittautuminen Koripalloliiton alueellisiin sarjoihin on alkanut

Ilmoittautuminen alueiden niihin sarjoihin, joihin otetaan uusia joukkueita kevätkaudeksi, on alkanut. Syksyllä sarjaa pelannut joukkue ei ilmoittaudu uudelleen sarjaan, vain uudet joukkueet siis ilmoittautuvat sarjanhallinnan kautta.

22.10.2019 17:18 Seura tiedottaa

Ilmoittautuminen LePyn Joulupalloturnaukseen on avattu!

LePy järjestää aikuisten harrastekoripalloturnauksen Karakallion koululla joulukuussa 2019! Turnaus on tarkoitettu nais- ja miespelaajille, jotka eivät osallistu koripallon sarjatoimintaan tai pelaavat alueen alimmissa sarjoissa.

21.10.2019 12:28 Seura tiedottaa

Biddy Basket Eurooppa -valintaleirit marraskuussa

Tervetuloa kaikki 1.9.2005 jälkeen syntyneet tytöt ja pojat Biddy Euroopan valintaleirille 15.-17.11.2019 Kisakeskuksen urheiluopistolle, Fiskarsin Pohjaan.

11.10.2019 21:10 Pääjuttu

Jukka Toijala esiintyy Nuorisovalmennusseminaarissa

Suomen Koripalloliitto ja Kisakallion Urheiluopisto järjestävät yhteisyössä jokavuotisen Nuorisovalmennusseminaarin koripalloperheen kotipesässä Susi Training Centerissä 10. – 11.1.2020. Jukka Toijala on vahvistanut esiintymisensä seminaariin.

6.10.2019 13:32 Valmentajat

II-tason koulutuskokonaisuus käynnistyy lokakuussa - ilmoittautuminen päättyy 8.10.

Koripalloliitto järjestää II-tason koulutuskokonaisuuden Kisakallion urheiluopistolla Lohjalla. II-tason hyväksytty suorittaminen oikeuttaa Koripalloliiton valmentajalisenssijärjestelmän B-lisenssiin. Ilmoittautuminen lokakuussa alkavalle kurssille päättyy 8.10.

28.9.2019 13:49 Pääjuttu

Nenad Trunic Nuorisovalmennusseminaariin - ilmoittautuminen avattu

Suomen Koripalloliitto ja Kisakallion Urheiluopisto järjestävät yhteisyössä jokavuotisen Nuorisovalmennusseminaarin koripalloperheen kotipesässä Susi Training Centerissä 10. – 11.1.2020. Myös ensimmäinen esiintyjä on varmistunut, kun Suomen Koripalloliiton ja FIBA:n yhteistyönä paikalle saadaan serbialainen Nenad Trunic. Samalla seminaarin ilmoittautuminen on avattu.

13.9.2019 15:05 Seura tiedottaa

Ricoh-turnauksen ilmoittautuminen aukeaa ma 7.10.2019

PuHu Juniorit järjestää tammikuussa jo 21. kerran kansainvälisen RICOH-junioriturnauksen. Ilmoittautuminen aukeaa ma 7.10.2019 klo 12:00.

22.8.2019 09:50 Seura tiedottaa

Pakilan Visan 2010-2011 syntyneiden poikien joukkue etsii uusia pelaajia!

Syksy alkaa pian ja tuo tullessaan myös uuden koripallokauden. Nyt on hyvä aika löytää lapselle uusi harrastus. Erityisesti vuosina 2010-2011 syntyneiden poikien joukkueeseen mahtuu uusia pelaajia.

8.8.2019 16:57 Seura tiedottaa

Maksuton Pikkusudet-turnaus Leppävaarassa 14.-15.9.

Loistavat olosuhteet, rehtiä voiton taistelua, hymyä, hikeä ja suuria tunteita, urheilujuhlan tuntua, tunnelma katossa, mieletön fiilis! Niistä on LePyn Pikkusudet-turnaus tehty!

8.8.2019 12:42 Seura tiedottaa

ToPoLan jäsenmäärä kasvaa voimakkaasti - tule valmentajaksi tai kerho-ohjaajaksi

Seura hakee pää- sekä apuvalmentajia ikäluokkajoukkueisiin tukemaan valmentajatiimiä. Lisäksi seura hakee kerho-ohjaajia syyskuussa aloittaviin kerhoihin. ToPoLa tarjoaa valmentajille ja ohjaajille monipuolisia mahdollisuuksia kehittää omaa valmennusosaamista.

8.8.2019 09:32 Seura tiedottaa

3X3 Junioriturnaus Hyvinkäällä la 14.9.

Tervetuloa aloittamaan koripallokausi Hyvinkäältä. Hyvinkään Pontevan 2009 tyttöjoukkue järjestää hauskan 3X3 turnauksen vuonna 2007-2010 syntyneille junioreille Hyvinkään Martinhallissa lauantaina 14.9.

Näytä lisää vastaavia