Ottelu käynnistyi tasaisissa merkeissä, kunnes etenkin ensimmäisellä puoliajalla heittotaitoaan väläytellyt Tate Unruh (25/6) sekä Bojan Sarcevic (18/2/7 syöttöä) saivat heittokätensä kuumaksi ja avausneljännes päättyi kotijoukkueen hyväksi 26-18.
– Ensimmäinen 15 minuuttia oli todella hyvää peliä meiltä. Löysimme myös hyvin Tate Unruhin. Kaikki tietävät, että hän osaa heitttää, tai jos joku ei vielä asiaa tiennyt, niin tämän pelin jälkeen varmaan tietää, Karhu-luotsi Sami Toiviainen tuumasi.
Karhu jatkoi tarkkaa työskentelyä kaaren takaa ja repi eron nopeahkosti 19 pisteeseen Austin Hollinsin (32/4) johdolla. Kobrat kuitenkin viritti huikean kirin vielä avauspuoliajan loppuun Jamal Jonesin kolmella perättäisellä kolmen pisteen heitolla.
Viimeiselle neljännekselle lähdettiin isäntien kutkuttavassa 74-70 -kotijohdossa. Päätösjaksosta muodostui korintekokilpailu, joka huipentui viimeisille sekunneille.
Damon Williams (12/11) vei Kobrat 88-89 -johtoon viisi sekuntia ennen loppua. Hollins kuitenkin onnistui omassa lay-upissaan Karhun aikalisän jälkeen ja kotiyleisö pääsi tuulettelemaan voittoa.
-Peli olisi voinut päättyä kummin päin vain . Ajattelin penkillä ollessani viiden virheen seurauksena, että jos 0,8 sekunnissa tulee kori, niin voitto on ansaittu aivan kuten se nyt oli meille. Lapuan selkäranka ei napsahtanut, vaikka johdimme reippaasti, kotijoukkueen Samuli Vanttaja jakoi tunnustusta myös vieraille.
Kobrilta lisäksi onnistui 22 pistettä upottanut Dom Morris.
Lisätiedot: Ottelutilastot
