Hongalle vierasvoitto Tampereelta

31.10.2021 20:04 Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu. Tapiolan Honka matkasi Tampereelle ja vei voiton 73-66.

Elsa Lemmilä pisti henkilökohtaisia ennätyksiä uusiksi. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga

Avausjakso oli tasainen. Kotijoukkue pääsi sen päätteeksi tauolle kahden pisteen johdossa.

Toinen jakso oli espoolaisten hallintaa. Joukkueen puolustus pelasi hienosti. Jakso merkittiin vieraille 26-11. Puoliajalla vierasjohto oli 13 pistettä.

Kolmas jakso oli sitten kotijoukkueelta parempaa tekemistä. Se kavensi vierasjohtoa kahdeksalla pisteellä.

Päätösjakso oi tasainen, mutta Honka piti pintansa. Vieraspisteet matkasivat Espooseen 73-66.

- Hyvää toteuttamista meiltä paikkapuolustusta vastaan. Miespuolustusta vastaan jäätiin sit passiivisiksi, ja sillä Pyrintö pääsi mukaan peliin, Hongan päävalmentaja Niko Nyholm kertasi.

Desiree Ramosille merkittiin ottelussa tupla-tupla 27 pisteellä ja kymmenellä levypallolla. Myös Elsa Lemmilä pelasi myös hienosti. Hän kirjautti oman ennätyksensä niin pisteissä kuin levypalloissakin. Lemmilä heitti 21 pistettä ja keräsi 11 levypalloa. Anni Jämsä teki Pyrinnölle 13 pistettä ja jakoi 11 koriin johtanutta syöttöä.

- Meiltä muuten hyvä peli, mutta harmillisen paljon heitettiin ohi hyvistä paikoista, Pyrinnön Whisper Fisher harmitteli.

Ottelutilasto

 
24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

24.4.2025 15:00 Koripalloliitto

Kouvottarien valmentajille sakkorangaistukset vedonlyöntikiellon rikkomisesta

Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on määrännyt sakkorangaistukset Kouvottarien valmentajille Joonas Frimodigille ja Jussi Kukkoselle vedonlyöntikiellon rikkomisesta.

21.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut nousi voittoon ja tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.

18.4.2025 20:35 Naisten Korisliiga

ToPo vei tiukan avausfinaalin - EBT:lle pronssimitalit

ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.

17.4.2025 23:09 Naisten I divisioona

Naiskoriksen superperjantai tarjoilee kolme huippuottelua

Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.

17.4.2025 14:10 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa vastakkain finaalissa kolmatta vuotta putkeen – finaalisarja käynnistyy perjantaina

Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.

11.4.2025 20:15 Naisten Korisliiga

PeKa ja ToPo taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.

10.4.2025 21:01 Naisten Korisliiga

ToPo:n finaaliputkelle jatkoa

Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.

8.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa voiton päässä finaaleista

Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.

7.4.2025 12:45 Naisten Korisliiga

EBT:n Erika Mace naisten Korisliigan maaliskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.

Näytä lisää vastaavia