5.2.2010 Korisliigasta yli kolme kuukautta jalkavaivojen vuoksi sivussa ollut Espoon Hongan Monte Cummings on toipunut pelikuntoon. Suomen pääsarjassa jo kahdeksatta kautta pelaava 34-vuotias ja 193-senttinen Cummings palaa tositoimiin lauantaina, kun Honka kohtaa kotiottelussaan Uudenkaupungin Korihait.

Espoon Hongan Monte Cummings palaa tositoimiin lauantaina. Kuva: Francois Perthuis.
- Olen tullut takaisin intoa ja virtaa täynnä. Pyrin tuomaan omalta osaltani lisää energiaa kentälle ja voin vakuuttaa, että pistän kaiken mahdollisen peliin Korihaita vastaan, lupaa Cummings.
Takareisivammaa ja uudelleen ärtynyttä polveaan parannellut Cummings ehti pelata alkukaudella yhdeksän liigaottelua ennen loukkaantumistaan.
Hän pelasi niissä keskimäärin 30 minuuttia 12,4 pisteen, 4,8 levypallon ja 2,1 koriin johtaneen syötön keskiarvoilla. Palloja tunnetusti korkealta ja kovaa pussittava Cummings oli viimeistellyt kahden pisteen suorituksiaan siinä vaiheessa 67,7 prosentin osumatarkkuudella.
Espoolaisjoukkueen päävalmentaja Lars Ekström pitää Hongassa kahta Suomen mestaruutta juhlinutta Cummingsia äärettömän tärkeänä lenkkinä ratkaisupelejä kohti kuljettaessa.
- Cummingsin paluun myötä luvassa on entistä näyttävämpää peliä. Nopeat hyökkäyksethän tulevat Montelta luonnostaan.
Keskiviikon KTP-ottelusta kuumeen vuoksi sivussa ollut Carl Lindbom palaa myös ruotuun lauantaina, mutta Kotkassa loukkaantunut Anselmi Vanjoki joutuu seuraamaan Korihait-ottelua sivusta.
- Vanjoen selkä on kipeä, mutta sieltä ei ole onneksi löytynyt mitään vakavampaa. Hän on näillä näkymin toipilaana parin seuraavan pelin osalta, kertoo Ekström.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.
Koen Sapwell ja Jayden Taylor paukuttivat pisteitä, kun Kotkassa juhlittiin kotijoukkueen voittoa.