Hongan Cummings teloi pahasti polvensa Korihaiden kaadossa

22.11.2007 Uudenkaupungin Korihait pysyy visusti Hongan koukussa Espoossa. Honka nappasi Korihaista jo 22. peräkkäisen kotivoittonsa pistein 88-83 (50-44). Korihaiden viimeisimmästä voitosta Espoossa tulee tammikuussa kuluneeksi jo 16 pitkää vuotta.

Honka saattoi tosin joutua pahimmassa tapauksessa maksamaan kalliin hinnan voitostaan, kun muutenkin loukkaantumisista kärsineen joukkueen amerikkalaisvahvistus Monte Cummings kiidätettiin kovissa tuskissa Töölön sairaalaan. Ottelussa 16 pistettä tehnyt Cummings teloi puolustuslevypalloa tavoitelleessaan todella pahannäköisesti oikean jalan polvensa, kun pelikellossa oli aikaa 1.01.

Hongalta oli jo ennestään sivussa kapteeni Jukka Matinen ja joukkueen toinen amerikkalaisvahvistus Tim Kisner, joilla on edessään arviolta kuukauden mittainen sairausloma. Muurinen kärsii nivusvammasta ja Kisner potee selkäänsä.

Honka sai otteluun jalkeille yhdeksän pelaajaa, mutta Korihait joutui tulemaan toimeen vain seitsemällä miehellä. Kaiken lisäksi Korihailta puuttui Hongalta vuokrattu Teemu Rintala, joka ei ollut edustuskelpoinen ottelussa.

- Tämä oli siirretty ottelu ja siksi en ollut edustuskelpoinen. Sain tästä tiedon muutamaa tuntia ennen ottelua, kertoi Rintala harmissaan.

Pavicevic murheellinen

Rästiottelun lopputulos ei kiinnostanut ottelun jälkeen sen paremmin valmentajia kuin pelaajiakaan. Kaikilla oli päällimmäisenä mielessä Cummingsin loukkaantuminen.

- En pysty puhumaan mitään tästä pelistä, totesi Hongan päävalmentaja

Mihailo Pavicevic pää painuksissa ja kyyneleet silmissään. Korihaiden kolleja Jyri Lehtonen liikkui pitkälti samoilla linjoilla.

- Hyvä taistelu meiltä, mutta ei tästä ottelusta huvita hirveästi puhua tuon ikävän tapauksen jälkeen, viittasi Lehtonen Cummingsiin.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

25.11.2025 11:01 Korisliiga

Korihait tekee kokoonpanomuutoksia – Frank Champion ja Jamir Harris liittyvät haiparveen

Korisliigassa kahdeksannella sijalla oleva Uudenkaupungin Korihait tekee kokoonpanoonsa muutoksia. Joukkueen vahvuuteen liittyvät yhdysvaltalaispelaajat Frank Champion ja Jamir Harris. Alkukauden haiparvea edustaneen Bobby Planutisin sopimus on puolestaan purettu. Lisäksi Aamos Nikulan sopimus on purettu pelaajan omasta pyynnöstä.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

Näytä lisää vastaavia