Hongan sairastupa tyhjenee kapteeni Matisen johdolla

27.12.2007 Korisliigassa kolmantena olevaa Espoon Honkaa rassannut loukkaantumissuma on ohi. Joukkueen pitkäaikaistoipilaat Jukka Matinen, Monte Cummings ja Tim Kisner tekevät paluuta kentille perjantaina, kun Honka kohtaa kotiottelussaan Tampereen Pyrinnön.

- Joukkueen viimeistelyharjoitukset kertovat kaikkien lopullisen pelikunnon, mutta nyt näyttää onneksi vihdoin siltä, että saamme jalkeille parhaan mahdollisen kokoonpanomme. Se oli mieluisa joululahja valmentajalle, huokaisee Honka-luotsi Mihailo Pavicevic helpotuksesta. 

Pavicevic saa samalla riveihinsä myös amerikkalaisen paluumuuttajan, kun viime keväänä Hongassa Suomen mestaruutta juhlinut Matthew Williams pukee jälleen tutun pelipaidan ylleen.

Hongan kanssa loppukauden kattavan sopimuksen solminut Williams pelasi syksyn Sveitsin pääsarjassa neljäntenä olevan Montheyn riveissä. Williams saapui Espooseen tapaninpäivänä. 

- Tämä merkitsee meille tavallaan kokonaan uutta alkua kaudelle. Vie tietenkin taas oman aikansa, ennen kuin joukkuepeli hioutuu yhteen. Loukkaantuneet pelaajat ovat olleet sivussa joukkueesta yli kuukauden, muistuttaa Pavicevic. 

Matinen pitänyt huolta heittojyvästään 

Nivusvammasta toipunut Hongan kapteeni Matinen on ollut sivussa kokoonpanosta viimeiset kahdeksan, selkäänsä potenut ja lyhyen joululoman kotimaassaan viettänyt Kisner seitsemän ja polvensa viisi viikkoa sitten pelatussa Korihait-ottelussa pahannäköisesti telonut Cummings kuusi ottelua. 

- Ehdin olla jo joulun alla viikon verran mukana joukkueharjoituksissa ja pidin sitä ennen yllä heittotuntumaa. Kuntoutuminen on otettu varman päälle, painottaa liigan lokakuun pelaajaksi valittu Matinen. 

Alkukaudella myös nilkkavammasta kärsinyt Matinen on ehtinyt pelata Hongan yhteensä 17 ottelusta seitsemän. Kolmen pisteen heittoja 44,4 prosentin osumatarkkuudella upottanut Matinen viimeisteli niissä keskimäärin 20,9 pistettä 5,1 levypallon säestyksellä. 

Hongalla on Williamsin paluun myötä riveissään neljä ulkomaalaispelaajaa, kun joukkue hankki loukkaantumissuman keskellä kroatialaisen takamiehen Ivan Cubelan tilkitsemään harvenneita rivejään. Cubela on pelannut Hongassa ottelukohtaisella sopimuksella. 

- Emme ole vielä tehneet lopullista päätöstä Cubelan osalta. Pelaamme seuraavien kuuden päivän aikana kolme ottelua, joissa meidän on oltava koko ajan tarkkoina loukkaantumisista toipuneiden pelaajien osalta, toteaa Hongan toimitusjohtaja Eero Saarinen. 

Liigan toiseksi kovimmalla levypallojoukkueella Tampereen Pyrinnöllä on myös parhaillaan neljä ulkomaanapua riveissään, eli taitavat amerikkalaispelaajat Damion Dantzler, M.C. Mazique, Eric Washington ja Damon Williams, joka johtaa korintekijätilastoa 23,2 pisteen keskiarvolla. 

- Meillä on taas koko nippu koossa, kun Washington palaa kotimaastaan torstai-iltana Suomeen. Katsotaan sitten perjantaina Espoossa, millaisella amerikkalaiskolmikolla pelaamme, pyörittelee Pyrinnön valmentaja Jarmo Laitinen. 

Pavicevicilla haussa 200:s otteluvoitto runkosarjassa 

Joulukuun 1. päivän jälkeen kotiparketilleen Korisliigan merkeissä palaava Honka pyrkii katkaisemaan kolmen ottelun mittaiseksi venynyttä tappioputkea. 

Pyrinnön päänahka merkitsisi vuoden espoolaisvalmentajaksi valitulle Pavicevicille samalla jo 200. runkosarjan ottelun voittoa Hongan peräsimessä. Pudotuspelivoittoja Hongan neljä kertaa Suomen mestariksi luotsanneella montenegrolaisella on tilillään 46 kappaletta. 

Kahdeksatta kautta Honkaa koutsaavan Pavicevicin, 49, edeltä runkosarjan listoilta löytyy enää viisi valmentajaa Kari Liimon (465) johdolla. Hongan nykyisen toimitusjohtajan Saarisen plakkarissa on 351 voittoa. Laitinen on puolestaan piiskannut Pyrinnön 210 voittoon.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
5.5.2026 20:38 Korisliiga

Kataja ei taipunut kotonaankaan – Korisliiga-finaalit 2–0-tilanteessa

Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.

2.5.2026 21:21 Korisliiga

Kataja rynnisti finaalien avausvoittoon – Vilppaan kotietu mennyttä

Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.

1.5.2026 20:01 Korisliiga

Korihaille pronssia – Seagulls kaatui 20 pisteellä

Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.

30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

30.4.2026 14:30 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Järkähtämätön sarjavoittaja kohtaa vaikeuksista voittoihin nousseen sensaatiohaastajan!

Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.

28.4.2026 20:44 Korisliiga

Korisliigan jymy-yllätys: Kataja finaaliin seitsemänneltä sijalta, vastustajaksi jatkosarjavoittaja Vilpas!

Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.

26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

Näytä lisää vastaavia