24.4.2007 Espoon Honka on koripallon Suomen mestari vuosimalla 2007. Honka pisti hulppeat mestaruusjuhlat pystyyn tiistaina kotiyleisönsä edessä Tapiolan Urheiluhallissa kukistamalla Namika Lahden kolmannessa finaalissa pistein 94-74 (41-36).
- Aivan upea fiilis. Olen voittanut ennenkin mestaruuksia, mutta en koskaan vielä kapteenina. Oli mahtavaa tunne päästä kohottamaan Pantteri-patsas suorin käsin kohti Tapiolan Urheiluhallin kattoa ja leikata sen päälle vielä korisukka Suomen mestaruuden lopulliseksi sinetiksi, hehkutti hienon ottelun pelannut Jukka Matinen (22/3).
Tapiolan Urheiluhallissa 2021 katsojan silmien edessä pelattu kolmas finaali noudatti kahden aiemman luonnetta: Namika Lahti taisteli kunniakkaasti vastaan, mutta ei voinut paremmilleen sittenkään mitään.
Laajalla ja laadukkaalla rintamalla jälleen vyörynyt Honka irtautui vieraistaan vastustamattomasti tauon jälkeen. Lahti kävi päätösneljänneksellä vielä kerran numeroissa 72-67, kunnes Honka pisti täyden höyryn päälle.
Mestaruusniitti nähtiin kolme minuuttia ennen loppua, kun Tim Kisner (10/4) latasi kylmähermoisen kolmen pisteen heiton pussiin.
- Lahti teki taas kaikkensa pysäyttääkseen meidät, mutta pelasimme jälleen järkevän lopun. Saattaa olla, että tämä oli tällä erää viimeinen otteluni Hongassa, mutta en uhraa sille nyt ajatuksiani. Nyt juhlitaan, riemuitsi Petteri Koponen (14/6).
Vihreä peruukki päässään ja mestaruuspallo paitansa sisällä yleisöä ottelun jälkeen villinnyt Monte Cummings (11/4) ei hänkään säästellyt äänijänteitään, päinvastoin.
- Hei, minulta puuttui se kultamitali, mutta katso, mikä minulla nyt roikkuu kaulassani. Vain mestaruus merkitsee minulle jotain. Nyt jos koskaan on juhlan aika, latasi samalla Matt Williamsia (16/9) riehakkaaseen juhlatunnelmaan viritellyt Cummings.
Hongalle jo neljännen mestaruuden vuosien 2001-03 jatkoksi valmentanut Mihailo Pavicevic oli mestaruusjuhlien liikuttunein mies.
- Minulla ei ole sanoja kuvailla tätä tunnetta, sopersi montenegrolaisluotsi kyyneleet silmissään.
Tunteikas Pavicevic on koki viime vuonna perhepiirissään raskaita aikoja hänen vaimonsa ja isänsä poismenon jälkeen.
- Olen iloinen mestaruudesta, mutta samalla myös surullinen. Odotan yhä sitä yhtä onnittelupuhelua, vaikka tiedänkin, ettei sitä koskaan tule.
Olen kiitollinen pelaajilleni ja koko Hongan organisaatiolle. Ilman heitä en olisi selvinnyt tästä kaikesta. Hongan kanssa viiden vuoden jatkosopimuksen solminut Pavicevic pystyi myöhemmin puuttumaan pintapuolisesti pelitapahtumiin.
- Me olemme mestareita, se kertoo mielestäni kaiken. Minulla oli tällä kaudella kaksi tavoitetta: voittaa joukkueeni kanssa mestaruus ja jalostaa Petteri Koponen lopullisesti huippupelaajaksi. Molemmat tavoitteet toteutuivat. Lisäksi tässä joukkueessa oli aivan upea henki.
Kapteeni Matinen painotti samaa korisukka kaulassaan.
- Tämän ottelun jälkeen voin hyvällä omallatunnolla sanoa, että parempi voitti. Olen erittäin ylpeä tästä joukkueesta. Kausi ei ollut suinkaan helppo. Joukkue oli uusi ja meillä oli paljon loukkaantumisia. Pystyimme kuitenkin koko ajan parantamaan peliämme.
- Harvassa joukkueessa on näin paljon hyviä yksilöitä, jotka ovat samalla kentällä näin epäitsekkäitä persoonia, viittasi Matinen Hongan saumattomaan yhteispeliin.
Saksassa neljä kautta pelannut Matinen on tehnyt Kimmo Muurisen (6/5) tavoin kolmen vuoden jatkosopimuksen Hongan kanssa. Päätös oli loppujen lopuksi helppo.
- Tämä kausi oli jo sitä, mitä tulin Suomesta ja Hongasta taas hakemaankin. Kehityin pelaajana ja pelasin myös suuremmassa roolissa, kuin koskaan ennen. Matinen malttoi kaivaa myös yhden pelillisen yksityiskohdan esiin finaalisarjan ratkaisuja ajatellen.
- Voitimme levypallot (45-27) myös tässä ottelussa. Levypallopeli on samanlaista tahtohommaa kuin mestaruuden voittaminenkin. Ei minua tässä finaalisarjassa yllättänyt oikeastaan mikään muu kuin se, että veimme mestaruuden suoraan 3-0.
Lahden valmentaja Lars Ekström saa hänkin olla ylpeä joukkueestaan.
- Honka on hieno joukkue, jolle ei ole häpeä hävitä. Emme vain yltäneet pelillisesti enää sille tasolla kuin ToPoa ja Joensuun Katajaa vastaan.
Emmekä päässeet finaalisarjassa myöskään Hongan pelaajien pään sisään, kuvaili Ekström, jonka onnittelut kollega Pavicevic muistaa ikänsä.
- Kätellessään minua hän totesi olevansa onnellinen minun puolestani. Näin, että hän todellakin tarkoitti sitä sydämestään. Se oli hieno ele.
Namikan kapteeni ja tehokkain pelimies Ville Mäkäläinen (17/3) uskoo hopeankin maistuvan makealta Lahden suunnalla.
- Tietenkin mestaruuden menettäminen oli pettymys, koska olimme jo näin pitkällä. Tämä oli kuitenkin varmasti kaikkien aikojen kovin pääsarjakausi, joten hopea siitä ei ole lainkaan huono saavutus.
Mäkäläisen ohella Lahdesta viimeisessä finaalissa erottuivat Teemu Laine (15/2) ja vahvasti ottelun aloittanut Ilkka Vuori (13/2).
Ottelutilastot ja koko suomalaisen huippukoripallon tilastopalvelu osoitteessa http://www.basket.fi/.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.