16.3.2011 Venäjän kärkijoukkue Unics Kazan osoittautui Hongalle odotetusti liian vaikeaksi vastustajaksi koripallon VTB United-liigan lohkovaiheen päätöskierroksella. Kivenkova Kazan kukisti ensimmäisellä VTB-kaudellaan voitoitta jääneen espoolaisvieraansa numeroin 95-62.
Jukka Matinen heitti Kazanissa 18 pistettä.
Illan kuningas oli kotijoukkueen Maciej Lampe (36/15).
Honka-luotsi Pekka Salminen arvostaa VTB-savotan korkealle. Kuvat: Francois Perthuis & FIBA Europe / Ciamillo-Castoria.
Honka taisteli kuitenkin pitkään ja kunniakkaasti Euroopan yhden tasokkaimman seurajoukkueen kanssa, sillä tauolle lähdettiin kotijoukkueen niukassa 46-44 -johdossa. Kazanin irtiotto tapahtui 15 minuuttia ennen loppua, kun joukkueen tähtitakamies Marko Popovic (8/-) tuuletti onnistunutta kolmen pisteen heittoaan lukemissa 58-48.
Hongan valot sammuivat lopullisesti päätöskympillä, jonka Unics tyylitteli nimiinsä murhaavasti 26-6. Honka pystyi tekemään ainoastaan 14 pistettä viimeisten 15 minuutin aikana.
- Saimme kontrolloitua ottelun alkupuolella tapahtumia, mutta kun ote lähti käsistämme, niin olimme kieltämättä melkoisessa liemessä. Pitää kuitenkin muistaa, että vastassamme oli jälleen todellinen huippujoukkue. Nostan Unicsin omassa rankingissani Euroopan kymmenen parhaan joukkoon, totesi Hongan päävalmentaja Pekka Salminen.
Vaikka Honka hävisikin VTB-liigassa kaikki kymmenen otteluaan ja urakka oli muiltakin osin todella raskas, niin Salminen nautti joukkoineen upeasta tilaisuudesta täysin rinnoin.
- Tämä oli sellainen kokemus, jonka soisin kaikille muillekin. Toivon mukaan Honka on mukana myös ensi kaudella tässä liigassa. Suomalainen koripallo tarvitsee näitä otteluita Euroopan huippujoukkueita vastaan. Hongalla oli rohkeutta lähteä kansainvälisille kentille ja se on hienoa asia, tähdensi Salminen.
Ennakkoluulottomasti otteluun lähtenyt ja Jukka Matisen (18/2) kolmosilla kotijoukkuetta järkyttäneen Hongan ensimmäisen puoliskon tukalimmat hetket osuivat toisen neljänneksen puolivälin tuntumaan, kun Maciej Lampe (36/15) mätti ja Petr Samoylenko (6/1) säesti kauempaa Kazanin 11 pisteen johtoon.
Honka ei kuitenkaan tuosta hätkähtänyt, vaan tuli terävästi uudelleen iskuetäisyydelle.
Tauolle siirryttiin isäntien kahden pisteen johdossa sen jälkeen, kun vieraiden Corey Belser (8/2) oli käynyt nostamassa riistonsa jälkeen pallon pussiin. Tilanne olisi saattanut olla ensimmäisten tehokkaiden 20 minuutin jälkeen jopa toinenkin, mikäli Honka ei olisi sortunut 50-prosenttiseen työskentelyyn vapaaheittoviivalla.
Etsikkoaika oli tavallaan hukattu ja sitä puolustustaan tiivistänyt Kazan ei jättänyt rankaisematta ottelun toisella puoliskolla 210-senttisen sentterinsä Lampen johdolla.
- Kyllähän sen näkee kaikesta, että kaveri on pelannut NBA:ta myöten. Ei muuten yhtään hassumpi mies tänään puolustuksessaan, muotoili Salminen.
Hongan kovimmista tehoista vastasi Matisen ohella jälleen kerran ahnaasti korille ajanut pelintekijä Jamar Wilson (19/2). John Williamson sai kokoon saldon 12/9 Lampen ja Vladimir Veremeenkon (19/8) puristuksessa.
Kazan kahmi levypallot nimiinsä 39-25. Hyökkäyspäässä voittajien näppeihin jäi 13 irtopalloa.
Honka oli matkassa vajaamiehisenä vain kahdeksalla pelaajalla, sillä riveistä puuttuivat loukkaantuneiden kirjoissa olevat Tuomas Iisalo ja Anselmi Vanjoki sekä ylioppilaskirjoituksiin keskittynyt Villematti Kopio.
- Hyvä taistelu tähänkin nähden. Eipä silti, kyllä me väsähdimme lopussa täydellisesti, tuumi Salminen.
Honka siirtää VTB-urakan päättymisen myötä nopealla tahdilla katseensa ja tavoitteensa Korisliigaan, jonka puolivälieriin se lähtee runkosarjan viidenneltä sijalta. Honka palaa kotiyleisönsä eteen lauantaina, jolloin Joensuun Kataja saapuu runkosarjan kolmanneksi viimeisen kierroksen merkeissä Tapiolaan.
Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue aloittaa A-divisioonan EM-kisansa perjantain myöhäisottelussa Italiaa vastaan. Portugalin Matosinhosissa järjestettävissä EM-kisoissa Sudenpentujen kanssa samassa alkulohkossa ovat Italian lisäksi Kroatia ja Unkari.
Lauri Markkanen on koripallouransa aikana kokenut monenlaista, mutta torstai-ilta tulee olemaan hänellekin merkkipaalu. Susijengin syömähammas saa tänään ensimmäistä kertaa urallaan vetää Suomi-paidan ylleen kotikaupungissaan.
Elokuu etenee ja Susijengillä on edessään enää kenraaliharjoitus ennen tulevaa MM-jatkokarsintaikkunaa ja Prahan ja Berliinin EM-kisoja. Torstaina Susijengi kohtaa Jyväskylän LähiTapiola Areenalla voimakoripalloa pelaavan kookkaan Ukrainan, joka hyökkäyksessä hakee ratkaisuja läheltä koria ja puolustuksessa keskittyy korin vartiointiin.
16- poikien sekä 19-vuotiaiden tyttöjen ja poikien SM-karsintojen lohkot on tehty rankingien mukaisesti ja lohkoille on arvottu järjestäjät. Lisäksi 15-vuotiaiden Robert Petersen Cupin luokitteluvaiheiden pelaamistapa on vahvistettu syksylle ja keväälle.
Sofian Bulgariassa pelattavissa 16-vuotiaiden poikien B-divisioonan EM-kisoissa Suomi voitti alkulohkonsa päätösottelussa Irlannin 79-40 (37-24). Sudenpennut oli varmistanut jo eilen alkulohkonsa kakkossijan ja paikkansa kahdeksan parhaan joukossa.
Jyväskylän alueen asukas! Löytyykö kodistasi tai läheistesi kodista tilaa majoittaa ukrainalaislähtöistä koripallojunioria keskiviikon 17.8. ja perjantain 19.8. väliseksi ajaksi?
Susijengillä on tällä viikolla edessään enää kenraaliharjoitus ennen loppukesän ja alkusyksyn MM-karsintoja ja EM-kisoja. Joukkue matkustaa tiistaina Jyväskylään kohtaamaan Ukrainan paikallisella LähiTapiola Areenalla. Torstain ottelu on Suomen miesten maajoukkueen ensimmäinen maaottelu Jyväskylässä 34 vuoteen.
16-vuotiaiden poikien B-divisioonan EM-kisoissa Suomi varmisti paikkansa kahdeksan parhaan joukossa, kun Sudenpennut kaatoi Slovakian 43-81 (23-53). Voitolla Suomi sementoi D-lohkon kakkossijan, vaikka jäljellä on vielä yksi alkulohko-ottelu.
Suomalaiset koripallofanit kokoontuvat Sudenpesässä Prahan vanhan kaupungin kupeessa ennennäkemättömän hulppeissa puitteissa. EM-kisaviikkona vieraita ovat viihdyttämässä Susijengin otteluista tutut DJ Amanda Harkimo sekä MC Mikko Honkanen vaihtuvien asiantuntijavieraiden kera.
Suomen Koripalloliitto on käynnistämässä uuden ”The Game That Unites Us”-ohjelman. Monivuotisen ohjelman ensimmäisenä askeleena on 18.8. Jyväskylässä pelattavan Susijengi-Ukraina-maaottelun yhteydessä järjestettävä tempaus, jonka puitteissa autetaan koripalloa harrastavien ukrainalaisten lasten integroitumista Suomeen.
Koripalloliiton, PostNordin ja Koripallosäätiön yhteistyön myötä perustettu We deliver -rahasto jakaa tukia jo 11. kerran vähävaraisten perheiden koripalloharrastuksen tukemiseen. Hae tukea sunnuntaina 4.9. mennessä.
Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueen taival A-divisioonan EM-kisoissa Kreikan Iraklionissa sai voitokkaan päätöksen, kun Sudenpennut voitti Puolan 71-57 (39-34). Suomi sijoittui täten seitsemänneksi, joka on historiallinen sijoitus nykyisessä EM-kisaformaatissa.
Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue hävisi A-divisioonan EM-kisojen toiseksi viimeisessä ottelussaan Italialle loppunumeroin 61-75 (31-37). Suomi pelaa täten huomenna sijoista 7-8 ja vastaan tulee Puola.
16-vuotiaiden poikien B-divisioonan EM-kisoissa Suomi pelasi tänään perjantaina toisen ottelunsa, kun Sudenpennut kaatoi Romanian 68-84 (26-45). Puhtaalla pelillä jatkava Suomi ratkaisi pelin jo aikaisin vieden avausneljänneksen 9-31.
Liettua antoi Susijengille täyden 40 minuutin oppitunnin kansainvälisen koripallon lainalaisuuksista, kun joukkueet kohtasivat toiseen kertaan kahdessa illassa. Liettua rynnisti 213-senttisen Jonas Valanciunasin onnistumiset moottorinaan 25–1-johtoon ja rymisteli ottelusta 87–52 (51–24) -murskavoiton.
Kreikan Iraklionissa pelattavissa 18-vuotiaiden tyttöjen A-divisioonan EM-kisojen puolivälierissä Espanja oli loppuhetkillä Suomea parempi ja nappasi välieräpaikan 63-52 (29-29) -voitolla. Sudenpennuille jäi vielä tavoiteltavaa, kun seuraavassa pelissä panoksena on paikka ensi kesän 19-vuotiaiden MM-kisoihin.
Valmentaja tai joukkueenjohtaja! Pelaako joukkueessasi ukrainalainen koripallojuniori? Osallistu arvontaan, jossa voit voittaa hänelle ja hänen valitsemalleen suomalaiselle joukkuetoverille liput 18.8. Jyväskylässä pelattavaan Susijengin ja Ukrainan väliseen maaotteluun.
Susijengi jatkoi Liettuan vieraana valmistautumistaan kohti MM-jatkokarsintoja ja EM-kisoja. Liki 4600-päinen kotiyleisö sai nauttia kotijoukkueen hurjasta alusta NBA-jättiensä johdolla, jotka siivittivät Liettuan voittoon Kaunasin Žalgirio Arenalla pelatussa maaottelussa lukemin 76–61 (43–29).
18-vuotiaiden tyttöjen A-divisioonan EM-kisoissa Kreikan Iraklionissa tehtiin suomalaista koripallohistoriaa, kun Sudenpennut päihitti neljännesvälierissä Israelin 71-61 (38-28) ja eteni kahdeksan parhaan joukkoon. Nykyisessä kisaformaatissa tämä on ensimmäinen kerta, kun suomalainen tyttömaajoukkue on kahdeksan parhaan joukossa EM-kisoissa.
Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkueen taival Bulgarian Sofiassa pidettävissä B-divisioonan EM-kisoissa alkaa torstaina 11.8. Sudenpentujen kanssa samassa alkulohkossa pelaavat Ukraina, Romania, Saksa, Slovakia ja Irlanti. B-divisioonasta nousee tänä kesänä vain kaksi joukkuetta A-divisioonaan.