Honka lähtee Korisliigaan kahdella ulkomaalaisvahvistuksella

30.5.2007 Koripallon Suomen mestari Espoon Honka lähtee seuraavaan liigakauteen vain kahden tutun ulkomaalaispelaajan, amerikkalaisten Monte Cummingsin ja Tim Kisnerin, vahvistamana. Näin Honka tarjoaa nuorisokaartilleen vastuuta.

- Mestaruuden jälkeen tämä päätös oli helppo tehdä. Haluamme varmistaa nuorille pelaajillemme peliaikaa ja vastata siihen luottamukseen, jonka he ovat seuraa kohtaan osoittaneet, sanoo Hongan puheenjohtaja Mika Sohlberg. 

Korisliigan seurat päättivät aiemmin keväällä ulkomaalaisvahvistuksia koskevasta käytännöstä, jonka mukaisesti Korisliigan joukkue voi ottelupöytäkirjaan merkitä enintään kolme sellaista pelaajaa, jotka eivät ole Suomen kansalaisia tai eivät ole pelanneet Suomen Koripalloliiton juniorisarjoissa. 

Honka solmi jo hyvissä ajoin keväällä viiden vuoden mittaisen jatkosopimuksen päävalmentajansa Mihailo Pavicevicin kanssa. Suomeen asettunut Pavicevic, 49, on luotsannut Hongan jo neljä kertaa mestariksi sekä kerran cupin voittajaksi. 

Kokeneimmista pelaajista maajoukkuemiehillä Jukka Matisella ja Kimmo Muurisella on molemmilla kolmen vuoden sopimus espoolaisseuran kanssa. Cummingsin ja Kisnerin jatkosopimukset ovat puolestaan kahden vuoden mittaisia. 

- Pitkällä tähtäimellä rakennetusta joukkueesta löytyy sopivassa tasapainossa kokemusta ja nuoruuden intoa. Honka tulee esittämään ensi kaudellakin viihdyttävää, aggressiivista ja nopeaa koripalloa, koska meillä ei ole riveissämme varsinaista sentteriä, kertoo Sohlberg. 

Sohlberg luottaa siihen, että Honka on mukana kärkitaisteluissa tulevallakin kaudella. 

- Lähdemme tietenkin uusimaan mestaruutta, mutta sen mahdollinen menettäminen ei merkitsisi suinkaan katastrofia. Lähtökohtamme on se, että tämä potentiaalinen joukkue on parhaimmillaan kahden vuoden päästä. 

Matisen, Muurisen, Cummingsin ja Kisnerin lisäksi viime kevään mestarijoukkueesta Hongassa jatkavat Anselmi Vanjoki, Viljami Vanjoki, Juho Nenonen, Teemu Rintala ja Eldar Skamo.

Uusia pelaajia ovat Tampereen Pyrinnöstä kolmen vuoden sopimuksella Honkaan tullut, yli 50 nuorten maaottelua pelannut 207-senttinen laituri Petri Heinonen, 18, ja I divisioonassa pelaavasta Tapiolan Hongasta nostettu 187-senttinen Sami Marouf, 18.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
19.5.2026 20:47 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ratkesivat: Vilpas karkasi toisella puoliajalla seurahistorian toiseen mestaruuteen!

Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.

16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

15.5.2026 10:42 Korisliiga

Iiro Tuomi jatkosopimukseen Tapiolan Hongan kanssa

Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue solmi jatkosopimuksen viime kaudella ison läpimurron tehneen sentterin Iiro Tuomen kanssa.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

12.5.2026 20:34 Korisliiga

Vilpas kesti Joensuun paineet – finaalisarja tasan 2–2

Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.

11.5.2026 10:01 Korisliiga

Nuori laituri Veeti Ulander jatkosopimukseen Tapiolan Hongan kanssa

Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö valmistautuu kovaa vauhtia kauteen 2026–2027 ja on tehnyt jatkosopimuksen seuran kasvatin Veeti Ulanderin kanssa.

9.5.2026 20:09 Korisliiga

Vilpas laittoi kovasanaisen vastalauseen Katajan rynnistykselle kohti mestaruutta – kavensi finaalit 2–1:een

Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.

8.5.2026 13:40 Korisliiga

Valtteri Mervola jatkaa Pyrinnössä

 Takamies Valtteri Mervola on tehnyt ensi kautta kattavan jatkosopimuksen Pyrinnön kanssa. Sopimus sisältää option kaudesta 2027–2028.

8.5.2026 10:15 Korisliiga

Korisliiga jatkuu Ruudussa – uusi monivuotinen sopimus

Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.

5.5.2026 20:38 Korisliiga

Kataja ei taipunut kotonaankaan – Korisliiga-finaalit 2–0-tilanteessa

Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.

Näytä lisää vastaavia