22.1.2010 Mittavan kansainvälisen kokemuksen omaava Gordon Herbert, 50, ei valmenna Korisliigassa pelaavaa Espoon Honkaa enää tällä kaudella. NBA-seura Toronto Raptorsin valmennusportaasta Honkaan tulleen Herbertin selkä operoitiin viime kesänä ja sen kuntoutuminen ei ole sujunut suunnitelmien mukaan.

Gordon Herbertin kesällä leikattu selkä ei ota parantuakseen. Herbertillä on edessään pitkä sairausloma, jonka myötä hänen kautensa on ohi. Kuva: Francois Perthuis.
- Minun oli lopetettava valmentaminen terveydellisten syiden takia. Selkä on mennyt huonompaan suuntaan viimeisten viikkojen aikana ja se vaikuttaa kaikkeen tekemiseen. Autolla ajaminen, pelimatkat bussilla ja istuminen yleensäkin on ollut vaikeaa, kertoo Herbert Hongan tiedotteessa.
Herbert oli jo aiemmin tällä kaudella kertaalleen sivussa Hongan kuvioista yli kolme viikkoa, kun hänen selkäänsä kuntoutettiin intensiivisesti viime syksynä.
- Fysioterapeuttini on sanonut minulle jo aiemmin, että valmentaminen olisi syytä lopettaa. Sain tuolloin kuitenkin lääkäriltä luvan jatkaa, valottaa Herbert.
Herbert on ollut viime aikoina tiiviissä yhteydessä lääkärinsä kanssa, ja lopullinen päätös tuli eilen.
- Herbertillä on edessään niin pitkä sairausloma, että hänen osaltaan tämä kausi on ohi. Herbertin selkä on ollut edelleen kivulias ja kuntoutusvaihe on ollut hänelle paitsi fyysisesti myös henkisesti varsin raskasta aikaa, toteaa Hongan toimitusjohtaja Mika Sohlberg.
Herbertin apuna toiminut Kimmo Kujansivu kantaa Hongan valmennusvastuun, kun espoolaisseura kohtaa perjantaina pelattavassa vierasottelussa Lappeenrannan NMKY:n.
- Uuden päävalmentajan etsiminen on jo alkanut, vahvistaa Sohlberg.
Herbert luotsasi Honkaa viimeksi kymmenen vuotta sitten ennen mittavaa kansainvälistä kiertuettaan.
- Olen hirveän surullinen tästä tilanteesta, sillä Herbert on loistava valmentaja ja hieno ihminen. Gordien selkävaivat ovat kuitenkin häirinneet ja tuoneet eräänlaista turbulenssia tähän kauteen ja nyt on aika rauhoittaa tilanne mestaruuteen tähtäävän joukkueen osalta, sanoo Sohlberg.
Herbert on asiasta samaa mieltä.
- Uskon, että Hongan joukkue on entistä vahvempi, kun tilanne saadaan rauhoitettua. Toivon tosiaankin, että kaikki sujuu hyvin loppukauden osalta. Joukkueella on täydet mahdollisuudet voittaa mestaruus.
Sohlberg korostaa, että Hongan ja Herbertin tiet eivät ole suinkaan eroamassa.
- Ovet eivät sulkeudu suuntaan eikä toiseen, vaan jatkopestistä puhutaan, kun Gordie on siihen valmis.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.