Honka piti Seagullsin nollilla, Pyrinnölle vierasvoitto Lapualla

25.10.2014 Korisliigan tulokasjoukkue Helsinki Seagulls jatkaa yhä ilman ensimmäistä voittoaan, kun Tapiolan Honka kukisti lauantaina pääkaupunkiseudun paikallispelissä helsinkiläiset 95-87 (52-42). Kierroksen toisessa ottelussa Tampereen Pyrintö oli Lapuan Korikobria etevämpi.

Hongan Emmanuel Ubilla heitti 21 pistettä ja jakoi 6 syöttöä Seagullsia vastaan.

Antero Lehto oli taas Pyrinnön pistekärki tekemällä 24 pistettä. Kuvat: Francois Perthuis & Kai Kilappa.


Honka hallitsi peliä ensimmäisen puoliskon, mutta voimasuhteet kääntyivät kolmannella jaksolla, jonka Seagulls vei 24-9. Lopussa Hongalla riitti kanttia kääntää kahdeksaan pisteeseen kasvanut vierasjohto uudestaan edukseen.
 

– Pärjäsimme hyvin siinä vaiheessa, kun saimme vastustajan ratkaisijoilta heidän vahvuutensa pois. Silloin taas olimme vaikeuksissa, kun Melsahm Basabe ja Deremy Geiger pääsivät esittämään huikeaa hyökkäyspeliään. Lopussa meidät nosti edellisten voittojen kasvattama vahva luottamus ja maltti omaan tekemiseen, kehui Hongan valmentaja Tuomas Iisalo.
 

Ike Udanoh ja Emmanuel Ubila tekivät Hongalle 21 pistettä mieheen.

Seagullsin tehosta vastasivat Basabe 32 pisteellä ja 20 levypallolla sekä Geiger 27 pisteellä. Joukkueen uusi pelaaja Justin Stommes aloitti yhdeksän pisteen teholla.

 

 

Pyrinnölle pisteet Lapualta
 

Tampereen Pyrintö haki rutiinivoiton Lapualta, jossa Korikobrat kukistui 86-68 (45-32). Pyrintö hallitsi peliä koko ajan ja kasvatti johtonsa suurimmillaan 25 pisteeseen.

- Tämä oli ensimmäinen matsi tällä kaudella, missä saimme kunnolla kontrollia palloon ja puolustuksen sille aggressiivisuuden tasolle, mitä haluamme, Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola aloitti.

- Tänään näytimme hieman sitä ”lookkia”, joka meidän tavoitteena on eli painostetaan palloa täydet 40 minuuttia eikä lopeteta. Meillä on tarkoitus tällä kaudella lisätä puolustuksen agressiivisuutta, mutta se on samalla haastavaa, koska silloin puolustuksen virheet näkyvät myös selkeämmin.


Antero Lehto heitti voittajille 24 ja Damon Williams 20 pistettä. Kotijoukkueen tarkimpia olivat D.J. Richardson 18:lla ja Paul Carter 17 pisteellä.

 

 
9.5.2026 20:09 Korisliiga

Vilpas laittoi kovasanaisen vastalauseen Katajan rynnistykselle kohti mestaruutta – kavensi finaalit 2–1:een

Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.

8.5.2026 10:15 Korisliiga

Korisliiga jatkuu Ruudussa – uusi monivuotinen sopimus

Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.

5.5.2026 20:38 Korisliiga

Kataja ei taipunut kotonaankaan – Korisliiga-finaalit 2–0-tilanteessa

Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.

2.5.2026 21:21 Korisliiga

Kataja rynnisti finaalien avausvoittoon – Vilppaan kotietu mennyttä

Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.

1.5.2026 20:01 Korisliiga

Korihaille pronssia – Seagulls kaatui 20 pisteellä

Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.

30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

30.4.2026 14:30 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Järkähtämätön sarjavoittaja kohtaa vaikeuksista voittoihin nousseen sensaatiohaastajan!

Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.

28.4.2026 20:44 Korisliiga

Korisliigan jymy-yllätys: Kataja finaaliin seitsemänneltä sijalta, vastustajaksi jatkosarjavoittaja Vilpas!

Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.

26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

Näytä lisää vastaavia