27.3.2013 Honka vei ensimmäisen puolivälieräottelun nimiinsä selvin lukemin 80-62 (26–33). ToPo oli lähes yksinomaa sisäpelaaja Niina Laaksosen varassa. Ottelu kääntyi Hongan hallinnaksi toisella puoliajalla.

Hongan Jordan Murphree oli liekeissä ensimmäisessä puolivälieräottelussa. Tuloksena komea tupla-tupla.

ToPo:n Niina Laaksonen pelasi loistavan ottelun, muttei pystynyt kaatamaan Honkaa. Kuvat: Fracois Perthuis
Valmentajien arviot tasaisesta ottelusarjasta vaikuttivat varsin osuvilta Honka – ToPo -ottelun ensimmäisen puoliajan perusteella. Kumpikin joukkue oli saapunut Tapiolan urheiluhalliin taistelemaan voitosta kynsin hampain.
ToPo:n Niina Laaksonen osoitti heti alkuminuuteilla olevansa pelipäällä. Kun ensimmäistä jaksoa oli jäljellä vain muutama minuutti, Laaksosella oli kasassa jo ällistyttävät 9 pistettä ja 7 levypalloa. Kokonaisuudessaan joukkueiden vääntö oli todella tasaista, ja koreja tehtailtiin vuorotellen.
Niina Laaksonen jatkoi ällistyttäviä otteitaan toisessa erässä. Hongalta pisteitä tekivät tiukasti vartioitu Melissa Jeltema ja Jordan Murphree. ToPo:n pelinrakentaja Vilma Kesänen johti joukkueensa peliä mallikkaasti, ja vapautti oivaltavilla syötöillään joukkuetovereitaan korintekopaikkoihin.
Niina Laaksosen raadanta alkoi vähitellen kääntää ottelua ToPo:n hallintaan. Ensimmäisen puoliajan lopussa joukkue rankaisi Honkaa pallonmenetyksistä ja kasvatti eron 7 pisteeseen. Puoliajalle siirryttiin ToPo:n johtaessa 26 –33.
Honka palasi puoliajalta kentälle pirteänä ja kuroi eron nopeasti kiinni vauhtiin päässeen Jelteman koreilla. Laaksonen puolestaan kannatteli joukkuettaan onnistumisillaan. Honka otti kolmannen erän loppupuolella ohjat käsiinsä, sai Laaksosen hetkeksi kuriin ja kiskaisi vuorostaan ToPo:n ohi. Viimeiseen erään lähdettiin Hongan 2 pisteen johdossa.
Honka käänsi ottelun vastustamattomasti itselleen viimeisellä jaksolla. Espoolaiset onnistuivat huomattavasti ToPo:a laajemmalla rintamalla, ja joukkue karkasikin pian ToPon ulottumattomiin. Eron kasvattamisesta vastasivat Jelteman lisäksi erinomaisen ottelun pelannut Jordan Murphree sekä Roosa Myllyveräjä, Emma Laaksonen ja Vilja Kesänen. Viimeiset minuutit kuluivat lukemien kaunisteluun, kun Honka pommitti voittonumeroikseen 80 – 62.
Hongan tehokkaimmat olivat Jeltema (20/8), Murphree (24/14) ja Roosa Myllyveräjä (12/0). ToPo:lta onnistuivat Laaksonen (31/15), Kesänen (14/7) ja McBee (7/8).
Honka – ToPo -otteluparin seuraava puolivälieräottelu pelataan 30.3. Töölön Kisahallissa klo 16:00.
Lisätiedot: Honka – ToPo -välieräsarjan ensimmäinen ottelu
Naisten Korisliigan finaalit huipentuivat melkoiseen trilleriin Helsingissä. Ottelu päättyi lopulta Peli-Karhujen voittoon 72–71, ja se vei mestaruuden otteluvoitoin 3–1.
Naisten Korisliigan kolmas finaali pelattiin Kotkassa, jossa kotijoukkue otti toisen kiinnityksen mestaruuteen, kun HBA kaatui 74–66.
Naisten Korisliigan finaalit jatkuivat Helsingissä. Avausottelun hävinnyt PeKa oli tänään parempi lukemin 61–53 ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1–1.
Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.
HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.
ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.
BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.