7.4.2011 Korisliigan neljäs välieräjoukkue selviää vasta lauantaina Uudessakaupungissa Korihaiden ja Espoon Hongan viidennessä puolivälieräottelussa. Honka venytti ottelusarjan ratkaisua otettuaan torstaina 90-83 (45-46) -kotivoiton Korihaista.
Honka nousi John Williamsonin johdolla pakkovoittoon venyttäen puolivälieräsarjan Korihaita vastaan viidenteen ja ratkaisevaan peliin. Kuva: Francois Perthuis.
Pelin ensimmäinen puolisko oli kaksijakoinen. Honka rynni 12 minuutissa jo ratkaisevan tuntuiseen 19 pisteen johtoon, mutta Korihait tarvitsi vain kahdeksan minuuttia eron kuromiseen ja pisteen taukojohdon hankkimiseen.
Toinen puolisko oli samankaltainen, tosin pienemmällä piste-erolla. Honka meni kolmannen jakson puolivälin vaiheilla 11 pisteen johtoon. Korihait tavoitti taas eron ja nousi neljä minuuttia ennen loppua tasalukemiin 79-79. Honka vei kuitenkin viimeiset minuutit 11-4 ja tasoitti näin otteluvoitot 2-2:een.
- Pelimme oli nyt sellaista kuin sen pitääkin olla. Tällaista intensiteettiä tarvitsisimme myös vieraspeleihin. Korihailla on kyllä lauantaina kova paikka puolustaa kotikenttäetuaan, sanaili Hongan valmentaja Pekka Salminen.
- Tärkeintä on nyt vain keskittyä seuraavaan peliin ja pistää kaikki muut asiat sivuun. Hieno sarja saa lauantaina arvoisensa päätöksen, totesi puolestaan Korihait-luotsi Tom Westerholm.
Hongan tehotrion muodostivat John Williamson 24:llä, Jamar Wilson 21:llä ja Corey Belser 20 pisteellä.
Nigel Moore teki Korihaille 27 ja James Reaves 18 pistettä.
(STT
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.
Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.