Honkaan neljä nuorten maajoukkuepelaajaa

18.7.2007 Koripallon hallitseva Suomen mestari Espoon Honka rakentaa tulevaisuuttaan pitkällä tähtäimellä. Hongan organisaatioon liittyy neljä vuonna 1991 syntynyttä pelaajaa: Sasu Salin Malmin Super-Koriksesta, Lauri Toivonen Riihimäen Kolmoskorista, sekä Oulun NMKY:ssa koripallokouluaan tähän mennessä käyneet Jukka Ohtonen ja Samuli Vanttaja.

Hongan koko uusi nuorisokvartetti pelaa Suomen alle 16-vuotiaiden maajoukkueessa, joka käynnistää perjantaina ikäluokkansa B-divisioonan EM-kisat Makedonian Skopjessa kovaa Montenegroa vastaan.

Espoolaisedustus Skopjessa on todella vahva, sillä Tapiolan Hongata 12 pelaajan edustusryhmässä ovat mukana Kilian Cato, Juho Helenius ja Antti Laukkanen. Vastaava 20-vuotiaiden EM-turnaus pelattiin Varsovassa, jossa kolmanneksi sijoittunutta Suomea edustivat Espoon Hongan mestarijoukkueen pelaajista Anselmi Vanjoki, Juho Nenonen ja Teemu Rintala. Hongan NBA-varaus Petteri Koponen, 19, olisi voinut ikänsä puolesta pyörittää sinivalkoisten peliä Puolan kisoissa.

"Hongassa on imua Koposen esimerkin myötä"

Espoon Hongan toimitusjohtaja Eero Saarinen sanoo, että seurassa on nyt imua Koposen tarjoaman esimerkin ja mestaruuden myötä. Koponenkin tuli Honkaan ja päävalmentaja Mihailo Pavicevicin oppiin 16-vuotiaana lahjakkuutena.

- Takamies Salin (185 cm) sekä laiturit Ohtonen (194), Toivonen (197) ja Vanttaja (203) hakeutuivat Honkaan, koska he näkevät meidän tarjoavan parhaan kehitysmahdollisuuden.

Hongan aikomuksena on tarjota potentiaalisille nuorille haastetta ja peliaikaa kunkin pelaajan kehityksen edellyttämällä tasolla.

- Salin, Ohtonen, Toivonen ja Vanttaja harjoittelevat edustusjoukkueen mukana 3-5 kertaa viikossa. Olisi tietenkin hienoa, jos joku heistä saisi jo ensi kaudella parin pelin verran näyttöpaikkoja liigajoukkueessa. Se ei ole kuitenkaan mikään itsetarkoitus tässä vaiheessa kehitystä, korostaa Saarinen.

Saarinen pitää ensiarvoisen oleellisena niin sanotun rinnakkaislisenssin tuomaa mahdollisuutta.

- Meillä on mahdollisuus peluuttaa näitä nuoria 1-divisoonan Akatemiassa, 2-divisioonassa ja Tapiolan Hongan juniorijoukkueissa. Suomen suurimman junioriseuran laadukas valmennus tukee hienosti meidän tavoitteitamme kasvattaa ja kehittää huippupelaajia.

Koripallo kulkee koulunkäynnin rinnalla

Saarinen ei anna Koposen ainutlaatuisen esimerkin hämätä odotuksiaan.

- Minä pidän hyvänä saavutuksena sitä, jos ikäluokasta yksi pelaaja nousee Suomessa liigatasolle. Hongan mallissa pelaajia hakeutuu meille kuitenkin ympäri maata, joten samalla myös todennäköisyys kasvaa tältäkin osin. Pystymme nähdäkseni tarjoamaan Suomen olosuhteissa lähes optimaalisen mahdollisuuden tähän.

Saarinen painottaa samalla, että Honkaan tulevien nuorten pelaajien elämä ei ole suinkaan pelkkää koripalloa.

- Koripallo sovitetaan tässä vaiheessa sittenkin sen tärkeimmän, eli koulunkäynnin rinnalle. Honka kantaa yhdessä poikien vanhempien kanssa vastuun tästä, sekä tietenkin monista muistakin käytännön asioista. Toimiva malli vaatii yllättävän paljon järjestelyjä.

Kapteeni Matinen näyttää esimerkkiä

Salin, Toivonen, Ohtonen ja Vanttaja ovat erityyppisiä pelaajia, mitä Saarinen pitää hyvänä seikkana.

- Meillä löytyy heille myös oman seuran sisältä esikuvia. Pelintekijä Salin voi esimerkiksi ottaa mallia vaikka Tim Kisneristä.

Saarinen on iloinen siitä, miten Hongan liigajoukkueen pelaajat kantavat vastuuta nuorten pelaajien kehityskaarta rakennettaessa.

- Varsinkin joukkueen kapteeni Jukka Matinen on ottanut asiakseen kannustaa, tukea ja opettaa nuoria. On hienoa, että kansainvälisen tason pelaaja siirtää tietämystään seuraaville sukupolville.

 

Ehdota nimeä hankkeelle – Koripalloliitto pyrkii parantamaan ottelutapahtumien ilmapiiriä

Koripalloliitto käynnistää valtakunnallisen hankkeen, jonka avulla halutaan parantaa ottelutapahtumien ilmapiiriä ja tuottaa seuroille työkaluja epäasiallisen käytöksen kitkemiseen.

8.2.2010 Pohjoinen alue

Kenttäviivat uusiksi 1.7.2010 alkaen

Kansainvälinen koripalloliitto, FIBA, on muuttanut koripallokenttää koskevia sääntöjään. Sääntöuudistuksen myötä useampi kentällä olevien rajamerkintöjen paikka muuttuu. Suomessa uudet kentän viivoja koskevat säännöt tulevat voimaan 1.7.2010 alkaen.

26.6.2003 Pohjoinen alue

Sääntömuutokset voimaan Suomessa 1.8.2003 alkaen

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on muuttanut koripallon pelisääntöjä, jotka Suomen Koripalloliiton liittohallitus on päättänyt ottaa käyttöön 1.8.2003 alkaen. Keskeisimmät sääntömuutokset koskevat 24 sekunnin sääntöä, aikalisiä ja ylösheittoja.

#Hi5 – osallistu ja jaa seurasi positiivista meininkiä

Koripalloliiton #Hi5 on valtakunnallinen hanke, jonka avulla halutaan parantaa ottelutapahtumien ilmapiiriä. Jaa nyt seurasi onnistumiset ja kerro myös muille, miksi teillä on hyvä meno!

28.9.2017 Maaottelu

Muutoksia koripallon virallisiin pelisääntöihin: askelsääntö ja epäurheilijamainen virhe

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on hyväksynyt sääntöihin muutoksia, jotka astuvat voimaan kauden 2017/18 alusta. Alla yhteenvetoa askelsäännön sekä epäurheilijamaisen virheen tuomitsemisen muutoksista.

30.1.2009 Nuorten SM-sarjat

Jääkiekosta tuttu plusmiinus-tilasto myös koripalloon

Suomen Koripalloliitto on ottanut tilastopalvelussaan (www.basket.fi) käyttöön jääkiekon parista tutun plusmiinus-tilaston. Plusmiinus-tilasto kuvastaa ottelutuloksen kehittymistä pelaajan ollessa kentällä.

19.3.2020 18:32 Korisliiga

Koripallon kilpailukauden lopettamistoimista päätetty

Suomen Koripalloliiton sarjoissa pelataan yli 12.000 ottelua vuosittain ”Stadista Sallaan”. Sarjakaudet päättyivät viime viikolla ennenaikaisesti koronavirusepidemian takia. Suomen Koripalloliiton hallitus on etäkokouksessaan päättänyt sarjakauden päättämiseen liittyvistä toimenpiteistä.

12.3.2020 14:35 Koripalloliitto tiedottaa

Koripallosarjat pysähtyvät torstaina 12.3.2020

Suomen Koripalloliitto on päättänyt pysäyttää kaikki koripallosarjat torstaista 12.3.2020 lähtien koronaviruksen COVID-19 takia.

11.3.2020 14:40 Koripalloliitto tiedottaa

Tilannepäivitys koronavirukseen liittyen – koripallossa jätetään kättelyt pois

Päivitetty 11.3. klo 14.40. Suomen Koripalloliitto korostaa huolellisen käsihygienian merkitystä kaikessa kanssakäymisessä. Koripalloliitto suosittelee lisäksi, että jokaisella pelaajalla on aina oma juomapullo ja pyyhe eikä yhteisiä juomapulloja ja pyyhkeitä käytetä.

6.6.2019 20:27 Korisliiga

Palmi Korisliigan arvokkain pelaaja, Jones finaalien MVP

Kataja Basketiin viime kaudeksi siirtynyt ja Susijengissä ihastuttanut Topias Palmi on nimetty Korisliigan arvokkaimmaksi pelaajaksi. Finaalien MVP-pysti matkasi Karhu Basketin Suomen mestaruuteen johdattaneelle Cameron Jonesille.

6.6.2019 08:01 Korisliiga

Koriskauden 2018-19 päätösgaala katsottavissa tänään suorana Elisa Viihteellä

Päättyneen kauden parhaat palkitaan tänään torstaina Helsingissä. Päätösgaalaa voi seurata suorana Elisa Viihteen kautta kello 18.50 alkaen.

27.9.2012 Pohjoinen alue

Koripalloliitto panostaa reiluun peliin alkavalla kaudella

NBA:sta ja Euroliigasta liikkeelle lähteneet reilun pelin säännöt rantautuvat kauden 2012/13 aikana myös suomalaiseen koripalloon kansainvälisen koripalloliiton FIBA:n linjausten mukaisesti. Uusilla sääntötarkennuksilla halutaan rohkaista pelaajia, valmentajia sekä erotuomareita kitkemään peliin kuulumatonta huonoa käytöstä ottelutapahtumista.

20.6.2012 Pohjoinen alue

Tom Westerholmista Koripalloliiton kilpailutoiminnan johtaja

Pitkän, 17 vuotta kestäneen päivätyön Uudenkaupungin Korihaissa tehnyt Tom Westerholm on valittu Suomen Koripalloliiton kilpailutoiminnan johtajaksi. Westerholm, 39, aloittaa uudessa tehtävässään 1.9.2012.

6.12.2008 Nuorten SM-sarjat

PuHu Junioreiden pelit jatkuvat

PuHu Juniorit ry on määräaikaan mennessä hoitanut kaikki ne velvoitteet, joita Koripalloliiton liittohallitus siltä edellytti myöntäessään viime lauantaina kaikki Pussihukat PuHu ry:n edustusjoukkueiden sarjasta luopumisten jälkeen jäljelle jääneet 36 sarjapaikkaa ehdollisina uudelle yhdistykselle.

29.11.2008 Nuorten SM-sarjat

Uudelle vantaalaisseuralle myönnettiin Pussihukkien sarjapaikkoja ehdollisina

Suomen Koripalloliiton hallitus hyväksyi lauantaina pitämässä kokouksessaan liiton uudeksi jäsenseuraksi PuHu Juniorit ry:n. Samalla liittohallitus myönsi seuran hakemuksesta ehdollisia sarjapaikkoja joukkueille, jotka aloittivat pelikauden toimintansa päättäneen Pussihukat PuHu ry:n nimissä.

3.8.2020 10:00 Korisliiga

Ruudusta pääsarjakoriksen uusi koti – Koripalloliitto ja Nelonen Media solmivat mittavan mediakumppanuuden

Korisliiga ja kaikki muut suomalaisen aikuiskoripallon pääsarjat siirtyvät Nelonen Median omistamaan Ruutuun monivuotisella sopimuksella.

16.6.2020 18:45 Korisliiga

Korisliigojen sarjalisenssit kaudelle 2020-21 myönnetty

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2020-21. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Suurin muutos nähdään miesten I divisioona B:ssä sekä naisten I divisioonassa, joiden joukkuemäärät kasvavat.

13.3.2020 17:30 Korisliiga

Myös miesten ja naisten Korisliiga- ja divisioonakaudet päätökseen

Suomen Koripalloliitto on perjantaina 13.3.2020 päättänyt lopettaa myös miesten ja naisten Korisliigojen ja I divisioonien pelikaudet koronaviruksen (COVID-19) takia.

31.12.2019 13:51 Susijengi

2019 oli suomalaisen tyttökoripallon supervuosi

WU18-tyttöjen B-divisioonan EM-kulta, WU20-naisten B-divisioonan EM-hopea ja WU16- tyttöjen EM-kisojen 10. sija nostivat tyttöjuniorit Suomi-koriksen puheenaiheiksi vuodella 2019. Vuoden muita kohokohtia olivat mm. Lauri Markkasen näytöt Chicago Bullsissa, Antti Zittingin nimitys FIBA:n hallitukseen sekä Karhu Basketin ja Peli-Karhujen tuplamestaruudet.

18.10.2019 09:00 Korisliiga

Elisa Viihde Sport vapaassa katselussa sunnuntaista perjantaihin – tarjolla huimat 33 ottelua!

Elisa Viihde Sport -kanavat sekä -kirjasto ovat vapaassa katselussa 20.-25.10., kun televisioviikko tuo huippukoripallon kaikkien katsottavaksi.

Näytä lisää vastaavia