Honkaan neljä nuorten maajoukkuepelaajaa

18.7.2007 Koripallon hallitseva Suomen mestari Espoon Honka rakentaa tulevaisuuttaan pitkällä tähtäimellä. Hongan organisaatioon liittyy neljä vuonna 1991 syntynyttä pelaajaa: Sasu Salin Malmin Super-Koriksesta, Lauri Toivonen Riihimäen Kolmoskorista, sekä Oulun NMKY:ssa koripallokouluaan tähän mennessä käyneet Jukka Ohtonen ja Samuli Vanttaja.

Hongan koko uusi nuorisokvartetti pelaa Suomen alle 16-vuotiaiden maajoukkueessa, joka käynnistää perjantaina ikäluokkansa B-divisioonan EM-kisat Makedonian Skopjessa kovaa Montenegroa vastaan.

Espoolaisedustus Skopjessa on todella vahva, sillä Tapiolan Hongata 12 pelaajan edustusryhmässä ovat mukana Kilian Cato, Juho Helenius ja Antti Laukkanen. Vastaava 20-vuotiaiden EM-turnaus pelattiin Varsovassa, jossa kolmanneksi sijoittunutta Suomea edustivat Espoon Hongan mestarijoukkueen pelaajista Anselmi Vanjoki, Juho Nenonen ja Teemu Rintala. Hongan NBA-varaus Petteri Koponen, 19, olisi voinut ikänsä puolesta pyörittää sinivalkoisten peliä Puolan kisoissa.

"Hongassa on imua Koposen esimerkin myötä"

Espoon Hongan toimitusjohtaja Eero Saarinen sanoo, että seurassa on nyt imua Koposen tarjoaman esimerkin ja mestaruuden myötä. Koponenkin tuli Honkaan ja päävalmentaja Mihailo Pavicevicin oppiin 16-vuotiaana lahjakkuutena.

- Takamies Salin (185 cm) sekä laiturit Ohtonen (194), Toivonen (197) ja Vanttaja (203) hakeutuivat Honkaan, koska he näkevät meidän tarjoavan parhaan kehitysmahdollisuuden.

Hongan aikomuksena on tarjota potentiaalisille nuorille haastetta ja peliaikaa kunkin pelaajan kehityksen edellyttämällä tasolla.

- Salin, Ohtonen, Toivonen ja Vanttaja harjoittelevat edustusjoukkueen mukana 3-5 kertaa viikossa. Olisi tietenkin hienoa, jos joku heistä saisi jo ensi kaudella parin pelin verran näyttöpaikkoja liigajoukkueessa. Se ei ole kuitenkaan mikään itsetarkoitus tässä vaiheessa kehitystä, korostaa Saarinen.

Saarinen pitää ensiarvoisen oleellisena niin sanotun rinnakkaislisenssin tuomaa mahdollisuutta.

- Meillä on mahdollisuus peluuttaa näitä nuoria 1-divisoonan Akatemiassa, 2-divisioonassa ja Tapiolan Hongan juniorijoukkueissa. Suomen suurimman junioriseuran laadukas valmennus tukee hienosti meidän tavoitteitamme kasvattaa ja kehittää huippupelaajia.

Koripallo kulkee koulunkäynnin rinnalla

Saarinen ei anna Koposen ainutlaatuisen esimerkin hämätä odotuksiaan.

- Minä pidän hyvänä saavutuksena sitä, jos ikäluokasta yksi pelaaja nousee Suomessa liigatasolle. Hongan mallissa pelaajia hakeutuu meille kuitenkin ympäri maata, joten samalla myös todennäköisyys kasvaa tältäkin osin. Pystymme nähdäkseni tarjoamaan Suomen olosuhteissa lähes optimaalisen mahdollisuuden tähän.

Saarinen painottaa samalla, että Honkaan tulevien nuorten pelaajien elämä ei ole suinkaan pelkkää koripalloa.

- Koripallo sovitetaan tässä vaiheessa sittenkin sen tärkeimmän, eli koulunkäynnin rinnalle. Honka kantaa yhdessä poikien vanhempien kanssa vastuun tästä, sekä tietenkin monista muistakin käytännön asioista. Toimiva malli vaatii yllättävän paljon järjestelyjä.

Kapteeni Matinen näyttää esimerkkiä

Salin, Toivonen, Ohtonen ja Vanttaja ovat erityyppisiä pelaajia, mitä Saarinen pitää hyvänä seikkana.

- Meillä löytyy heille myös oman seuran sisältä esikuvia. Pelintekijä Salin voi esimerkiksi ottaa mallia vaikka Tim Kisneristä.

Saarinen on iloinen siitä, miten Hongan liigajoukkueen pelaajat kantavat vastuuta nuorten pelaajien kehityskaarta rakennettaessa.

- Varsinkin joukkueen kapteeni Jukka Matinen on ottanut asiakseen kannustaa, tukea ja opettaa nuoria. On hienoa, että kansainvälisen tason pelaaja siirtää tietämystään seuraaville sukupolville.

 

Ehdota nimeä hankkeelle – Koripalloliitto pyrkii parantamaan ottelutapahtumien ilmapiiriä

Koripalloliitto käynnistää valtakunnallisen hankkeen, jonka avulla halutaan parantaa ottelutapahtumien ilmapiiriä ja tuottaa seuroille työkaluja epäasiallisen käytöksen kitkemiseen.

8.2.2010 Pohjoinen alue

Kenttäviivat uusiksi 1.7.2010 alkaen

Kansainvälinen koripalloliitto, FIBA, on muuttanut koripallokenttää koskevia sääntöjään. Sääntöuudistuksen myötä useampi kentällä olevien rajamerkintöjen paikka muuttuu. Suomessa uudet kentän viivoja koskevat säännöt tulevat voimaan 1.7.2010 alkaen.

26.6.2003 Pohjoinen alue

Sääntömuutokset voimaan Suomessa 1.8.2003 alkaen

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on muuttanut koripallon pelisääntöjä, jotka Suomen Koripalloliiton liittohallitus on päättänyt ottaa käyttöön 1.8.2003 alkaen. Keskeisimmät sääntömuutokset koskevat 24 sekunnin sääntöä, aikalisiä ja ylösheittoja.

#Hi5 – osallistu ja jaa seurasi positiivista meininkiä

Koripalloliiton #Hi5 on valtakunnallinen hanke, jonka avulla halutaan parantaa ottelutapahtumien ilmapiiriä. Jaa nyt seurasi onnistumiset ja kerro myös muille, miksi teillä on hyvä meno!

28.9.2017 Maaottelu

Muutoksia koripallon virallisiin pelisääntöihin: askelsääntö ja epäurheilijamainen virhe

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on hyväksynyt sääntöihin muutoksia, jotka astuvat voimaan kauden 2017/18 alusta. Alla yhteenvetoa askelsäännön sekä epäurheilijamaisen virheen tuomitsemisen muutoksista.

30.1.2009 Nuorten SM-sarjat

Jääkiekosta tuttu plusmiinus-tilasto myös koripalloon

Suomen Koripalloliitto on ottanut tilastopalvelussaan (www.basket.fi) käyttöön jääkiekon parista tutun plusmiinus-tilaston. Plusmiinus-tilasto kuvastaa ottelutuloksen kehittymistä pelaajan ollessa kentällä.

27.9.2012 Pohjoinen alue

Koripalloliitto panostaa reiluun peliin alkavalla kaudella

NBA:sta ja Euroliigasta liikkeelle lähteneet reilun pelin säännöt rantautuvat kauden 2012/13 aikana myös suomalaiseen koripalloon kansainvälisen koripalloliiton FIBA:n linjausten mukaisesti. Uusilla sääntötarkennuksilla halutaan rohkaista pelaajia, valmentajia sekä erotuomareita kitkemään peliin kuulumatonta huonoa käytöstä ottelutapahtumista.

20.6.2012 Pohjoinen alue

Tom Westerholmista Koripalloliiton kilpailutoiminnan johtaja

Pitkän, 17 vuotta kestäneen päivätyön Uudenkaupungin Korihaissa tehnyt Tom Westerholm on valittu Suomen Koripalloliiton kilpailutoiminnan johtajaksi. Westerholm, 39, aloittaa uudessa tehtävässään 1.9.2012.

6.12.2008 Nuorten SM-sarjat

PuHu Junioreiden pelit jatkuvat

PuHu Juniorit ry on määräaikaan mennessä hoitanut kaikki ne velvoitteet, joita Koripalloliiton liittohallitus siltä edellytti myöntäessään viime lauantaina kaikki Pussihukat PuHu ry:n edustusjoukkueiden sarjasta luopumisten jälkeen jäljelle jääneet 36 sarjapaikkaa ehdollisina uudelle yhdistykselle.

29.11.2008 Nuorten SM-sarjat

Uudelle vantaalaisseuralle myönnettiin Pussihukkien sarjapaikkoja ehdollisina

Suomen Koripalloliiton hallitus hyväksyi lauantaina pitämässä kokouksessaan liiton uudeksi jäsenseuraksi PuHu Juniorit ry:n. Samalla liittohallitus myönsi seuran hakemuksesta ehdollisia sarjapaikkoja joukkueille, jotka aloittivat pelikauden toimintansa päättäneen Pussihukat PuHu ry:n nimissä.

6.6.2019 20:27 Korisliiga

Palmi Korisliigan arvokkain pelaaja, Jones finaalien MVP

Kataja Basketiin viime kaudeksi siirtynyt ja Susijengissä ihastuttanut Topias Palmi on nimetty Korisliigan arvokkaimmaksi pelaajaksi. Finaalien MVP-pysti matkasi Karhu Basketin Suomen mestaruuteen johdattaneelle Cameron Jonesille.

6.6.2019 08:01 Korisliiga

Koriskauden 2018-19 päätösgaala katsottavissa tänään suorana Elisa Viihteellä

Päättyneen kauden parhaat palkitaan tänään torstaina Helsingissä. Päätösgaalaa voi seurata suorana Elisa Viihteen kautta kello 18.50 alkaen.

4.10.2018 14:59 Ajankohtainen

Kotimainen koriskausi vahvasti esillä Elisa Viihde Sportilla

Uutuutena katsottavissa on myös suomalaisia vilisevä Saksan Bundesliiga.

Lapuan Kobrat liigakarsinnan voittoon – jatkaa Korisliigassa kaudella 2018/19

Lapuan Kobrat päihitti HBA-Märskyn suoraan kahdessa ottelussa kuluvan vuoden liigakarsinnoissa. Paikka ensi kauden Korisliigassa varmistui Kobrien perjantaisella 84–72-voitolla.

Elisa on jälleen kotimaisen koriksen ykköskanava

Elisa Viihde Sportilla sekä Fanseatilla seurattavien Korisliigojen sekä miesten I Divisioona A:n lisäksi Elisan kanavilla seurataan tiiviisti Susijengin pelaajien otteita Espanjan ACB-liigassa.

12.10.2017 Nuorten SM-sarjat

19-vuotiaiden valtakunnalliset pääsarjat käyntiin viikonloppuna

19-vuotiaiden nuorten SM-sarjat sekä valtakunnalliset I divisioonat palaavat koripallo-ohjelmistoon. Tutut joukkueet jahtaavat kärkisijoja 19-vuotiaiden poikien SM-sarjassa.

2.10.2017 Nuorten SM-sarjat

Joukkueet selvillä 19-vuotiaiden SM-sarjoihin ja valtakunnalliseen I-divisioonaan

19-vuotiaiden SM-sarjojen ja valtakunnallisten I-divisioonien joukkueet selvitettiin viikonloppuna pelatuissa karsinnoissa.

29.9.2017 Ajankohtainen

Fanseat ja Elisa Viihde Sport vahvasti mukana koriskaudella 2017-18

Kotimaisten sarjojen lisäksi Elisa Viihde Sport –kanavilla sekä Fanseatilla seurataan tiiviisti suomalaispelaajien otteita Espanjan ACB-liigassa ja Katajan taivalta Mestarien liigassa.

Hyvinkään Pontevalle uusi graafinen ilme.

Valkoista ja vihreää se on Ponteva ja Hyvinkää. Hyvinkään Pontevan Uusi graafinen ilme ponnistaa seuran tunnetuimmista piirteistä, valkoisesta ja vihreästä väristä.

Ville Mäkäläinen päättää pelaajauransa

Korisliigan huippupelaajiin lukeutuva Ville Mäkäläinen ilmoitti hiljattain peliuransa päätöksestä. Lahden Namikassa pelaajauransa käynnistänyt Mäkäläinen voitti kaksi Suomen mestaruutta Loimaan Bisonsin paidassa.

Näytä lisää vastaavia