15.7.2008 Naisten SM-sarjakauteen valmistautuva HoNsU Jyväskylästä on saanut pelaajapakettinsa jo lähes valmiiksi. Valmentaja Mikko Tupamäellä on käytettävänään nuori ja nälkäinen ryhmä, joka tähtää kevään 2009 SM-pudotuspeleihin.
HoNsUn kotimainen kaarti pysyy pitkälti koossa. Viime kauden pelaajista jatkosopimuksen ovat allekirjoittaneet Piia Salminen, Salla Viitanen, Laura Lahtinen, Katja Summala ja Juuli Piiroinen sekä 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueen mukana EM-kisoihin valmistautuvat Titta Lepistö ja Johanna Lemmetty.
- Viime vuoden pelaajista Anna Kuokkanen muutti opiskelupaikan perässä Lappeenrantaan. Parin suomalaispelaajaa on vielä ehdolla joukkueeseen, mutta heidän pelaamisensa HoNsUssa riippuu pitkälti opiskelupaikoista, selvittää HoNsUn päävalmentaja Mikko Tupamäki.
Nuoren kotimaisen rungon lisäksi HoNsU marssittaa parketille myös kolme uutta amerikkalaisvahvistusta. 172-senttinen, 22-vuotias pelintekijä Meka Werts valmistui keväällä Fairfieldin yliopistosta ja pelaa tulevalla kaudella ensimmäisen vuotensa ammattilaisena. 178-senttinen ja niin ikään 22-vuotias laituri Raquel Collier päätti puolestaan opintonsa Delaware Staten yliopistossa huippukauteen, jonka päätteeksi hänet nimettiin konferenssinsa tähdistöviisikkoon.
HoNsUn kolmas uusi hankinta on peräti 193-senttinen, ison laitahyökkääjän paikalla pelaava Antionette Upshaw, joka saalisti Edward Waters -yliopiston paidassa keskiarvoikseen 14 pistettä, 16 levypalloa ja neljä torjuntaa ottelua kohden.
- Amerikkalaisvahvistusten hankinnassa ajatuksemme oli, että pystymme antamaan omille nuorille tarpeeksi peliminuutteja tulevallakin kaudella. Ulkomaalaispelaajat täydentävät suomalaisten vahvuuksia, Tupamäki selvittää.
HoNsU jäi keväällä 2008 juuri ja juuri pudotuspelien ulkopuolelle. Joukkue ei ole asettanut vielä virallisia tavoitteita ensi kaudeksi, mutta Tupamäki uumoilee joukkueen venyvän pudotuspelivaiheeseen asti.
- Näyttää siltä, että olemme yhä ensi kaudellakin sarjan nuorin joukkue ja SM-sarjan kärkeen tuntuu olevan melko lailla tungosta. Kuuden parhaan joukkoon pääseminen tällä porukalla on kuitenkin realistinen tavoite.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.
Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.
Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräsarja käynnistyi Peli-Karhujen voitolla. Kotkalaisjoukkue puolusti kotikenttää onnistuneesti 81-77.
Naisten Korisliigan välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5.4. Peli-Karhujen ja Espoo Basket Teamin kohtaamisella. Torpan Pojat ja Tapiolan Honka aloittavat oman sarjansa sunnutaina 6.4. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.