13.4.2012 Taistelu naisten mestaruudesta ei olisi voinut saada sähköisempää alkua kuin Lappeenrannassa perjantaina nähdyssä avausfinaalissa. Aikaisemmin kaudella vain kertaalleen hävinnyt Catz menetti kotiedun nöyrtymällä Äänekosken Huimalle pistein 63–69 (31–33).

Madina Alin Huima ei kumarrellut kissalaumaa Lappeenrannassa.

Sanna Jämsen pohjusti finaalien avausvoittoa hyökkäyslevypalloillaan.

Dionne Pounds piti onnistumisillaan Catzia pelissä. Kuvat: Tytti Nuoramo, Kai Kilappa & Francois Perthuis.
– Puolustuksemme on parantunut koko kauden. Emme antaneet Catzille helppoja heittopaikkoja ja saimme levypalloja hyvin, kiteytti Huiman päävalmentaja Mervi Nurmi voiton avaimeksi.
Catz johti ottelua vielä kolme minuuttia ennen loppua Alexandria Andersonin kahden pisteen pussituksen myötä lukemin 61–59. Sitten pääosan otti lopullisesti Huiman Madina Ali upottamalla vapaaheitot, torjumalla Andersonin kakkosyrityksen ja nostamalla joukkueensa layupilla johtoon.
Catz ei päässt enää johtoon Huiman Sanna Jämsenin hyppyheiton sekä vapaaheittoviivalla hermonsa kurissa pitäneiden Alin ja DelaQuese Jerniganin onnistumisten myötä.
Kahdeksan kakkosta pussittanut Ali (24/7) kokosi Huiman korkeimman pistesaaliin. Huima voitti hyökkäyslevypallot 21–16, kun toista SM-kultaansa hamuava Sanna Jämsen (10/13) rohmusi hyökkäyskorilla peräti yhdeksän irtopalloa itselleen.
Catzin Dionne Poundsin (29/1) kaukoheittopelote toimi: viime kauden MVP osui kolmesti bonusviivan takaa. Pounds oli murhaava myös vapaaheittoviivalla (12/13), mutta Catzin kahden pisteen heitot (13/45) koituivat joukkueen kohtaloksi.
Johtoasema vaihtui ottelussa peräti yhdeksän kertaa.
– Tänään saa vielä hymyillä, mutta huomenna harjoituksissa on oltava totinen ilme. Ei meillä ole vaikeuksia pitää jalkoja maassa, koska kaksi vuotta sitten menetimme Catzia vastaan välierissä saamamme kahden voiton edun, Nurmi korosti.
Toinen SM-loppuottelu pelataan Äänekoskella sunnuntaina klo 17. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan finaalit huipentuivat melkoiseen trilleriin Helsingissä. Ottelu päättyi lopulta Peli-Karhujen voittoon 72–71, ja se vei mestaruuden otteluvoitoin 3–1.
Naisten Korisliigan kolmas finaali pelattiin Kotkassa, jossa kotijoukkue otti toisen kiinnityksen mestaruuteen, kun HBA kaatui 74–66.
Naisten Korisliigan finaalit jatkuivat Helsingissä. Avausottelun hävinnyt PeKa oli tänään parempi lukemin 61–53 ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1–1.
Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.
HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.
ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.
BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.