24.2.2013 ToPo piinasi Äänekosken Huimaa naisten SM-sarjan sunnuntain ainoassa ottelussa viimeisille sekunneille asti, mutta Huima onnistui pitämään neljännen jakson alussa hankkimansa johdon vapaaheittoviivalta. Äänekoskelaiset hakivat kauden 13. voittonsa pistein 66–60 (33–29).

Swayze Black kietaisi tupla-tuplan Huiman kaataessa ToPon. Kuva: Tytti Nuoramo.
Neljännelle jaksolle lähdettiin ToPon kahden pisteen komennossa, mutta Huima tarrasi tahtipuikon ja hallitsi ottelua heinoisesti aina loppuun asti.
Kotijoukkue johti 30 sekuntia ennen loppua lukemissa 61–56. ToPo nousi kuitenkin Vilma Kesäsen ja Kenya McBeen koreilla kahden pisteen päähän, kun peliaikaa oli jäljellä kuusi sekuntia. ToPo yritti vielä pelata aikaa rikkomalla, mutta Kenya Robinson ja Jasmin Holliday kasvattivat vapaaheittoviivalta kotijoukkueen voittopisteet kuuteen.
Robinson (16/14) ja Holliday (12/7/3 syöttöä) olivat Huiman syömähampaat yhdessä Swayze Blackin (10/10) ja Karoliina Rytkösen (10/0) kanssa.
ToPosta Vilma Kesänen (20/3/4 syöttöä) ja Niina Laaksonen (17/9/3 riistoa) olivat terävimmät.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.
Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.
Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.
Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.
Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta kahdella ottelulla. Molemmissa otteluissa nähtiin vierasvoitot, kun Pyrintö ja EBT kartuttivat pistetilejään.
Naisten Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Pyrintö kaatoi kotikentällään ToPo:n 79-57. Nyt sarjassa on edessä pieni tauko ja seuraavat ottelut pelataan 21.11.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu, jossa Pyrintö sai vieraakseen ViVe:n. Kotijoukkue vei ottelun 72-67.