6.3.2005 Äänekosken Huiman putoaminen koripallon miesten Sparliigasta sinetöityi käytännössä sunnuntaina, kun Huima hävisi kotipelinsä Kouvolan Kouvoille 74-83 (36-36). Huima on jäämässä sarjan viimeiseksi suoran putoajan paikalle.
Huiman teoreettinen oljenkorsi jumbosijalta nousemiseksi on siinä, että se voittaisi vähintään kolme neljästä jäljellä olevasta pelistään Pussihukkia, KTP Basketia, Korihaita ja Pyrbasketia vastaan. Yhden voitoista pitäisi tulla vähintään seitsemällä pisteellä Korihaista, jolloin Huima menisi tasapistetilanteessa uusikaupunkilaisten ohi.
Luke Dean heitti viimeisiä pudotuspelipaikkoja tavoittelevalle Kouvoille 21 ja Anssi Kinnaslampi 16 pistettä. Kouvojen kapteeni Jukka Toijala pelasi lonkkavammasta toivuttuaan kauden ensimmäisen pelinsä ja upotti 21 peliminuuttinsa aikana kaksi kolmosta.
Bastian Kordyaka yritti elätellä Huiman hataria toiveita kovilla tehoilla 28 pistettä ja 18 levypalloa. Huiman amerikkalaisista Jeremiah Johnson jäi yhdeksään pisteeseen. Curtis Yarbrough kärsi kolmen ottelun pelikiellostaan nyt toista peliä.
Pyrbasket ja Salon Vilpas käyvät kamppailua, jossa toinen säilyttää sarjapaikkansa ilman karsintoja, mutta toinen joutuu piinaavaan putoamiskarsintaan. Pyrbasket paransi eilen asemaansa tässä taistossa ottamalla 90-83 (51-37) kotivoiton Uudenkaupungin Korihaista. Voitolla tamperelaiset nousivat tasapisteisiin Vilppaan kanssa.
Pyrbasket johti peliä pitkään toistakymmentä pistettä, mutta Korihait pääsi lopussa hieman kaventamaan. Jeremiah Sola heitti Pyrbasketille 24 pistettä, Lamont Turner 19 ja Aaron Haynes 16.
Korihaiden viidestä kaksinumeroiset pisteet heittäneestä DeeAndre Hulett oli 28 pisteellä tehokkain. Pasi Kauha keräsi kolmosillaan 18 pistettä.
(STT - Koris.net)
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.