Huima rymisteli välieriin, Espoo Team pakotti Alun kolmanteen otteluun

23.3.2012 Naisten SM-puolivälieristä eteni perjantai-iltana ensimmäinen joukkue välierävaiheeseen, kun Äänekosken Huima voitti Helsingissä ToPon 57–74 (31–31) ja päätti puolivälieräsarjan 2-0-voittoihin. Espoo Team puolestaan pakotti Forssan Alun kolmanteen otteluun, kun hurjistunut Venlakaisa Hölttä heitti haamukoreillaan kotijoukkueelle 69–56 (32–31)-voiton.

Madina Alin Huima selvitti tiensä välieriin.

Venlakaisa Höltän heitot nujersivat Alun toisessa puolivälieräottelussa. Kuvat: Tytti Nuoramo & Francois Perthuis.

SM-puolivälierien avausottelun Äänekoskella voittanut Huima joutui perjantaina Helsingissä puolustuskannalle, kun ToPo sai korijyvänsä kohdalleen ja ryntäsi runsaassa kahdessa minuutissa 9-0-johtoon. Vielä avausjakson päätteeksi helsinkiläiset hakeutuivat kaukoheitoillaan 20–11-johtoon.

Huima nousi kuitenkin puolustuspään rutiinillaan peliin mukaan toisella jaksolla ja alkoi ratkaista ottelua heti kolmannen jakson alussa repimällä Patrice Holmesin perättäisten korien saattelemana 12-0-jakson. ToPo kavensi eron vielä kahdeksaan pisteeseen, mutta Huima katkaisi ToPon selkärangan pitämällä helsinkiläiset vailla koria pitkään päätösjaksolla. Puolivälieräsarjan toinen ja ratkaiseva voitto merkittiin Huimalle 57–74 (31–31).

– Ensimmäinen jakso oli meiltä huonoa puolustusta, mutta kun saimme puolustuksemme tiivistettyä, alkoi ToPolle tulla pallonmenetyksiä ja sitä kautta saimme onnistumisia hyökkäyspäässäkin, tiivisti pelin kulun Huiman päävalmentaja Mervi Nurmi.

Huiman luottopelaajat ottelussa olivat Patrice Holmesin (20/7/3 riistoa) ohella tripla-tuplaa lähennellyt Madina Ali (17/11/8 riistoa) sekä kahden pisteen heittonsa tarkasti (9/13) upottanut Sanna Jämsen (19/4/3 riistoa). ToPosta kunnostautuivat viisi kolmosta säkittänyt Kaisa Valtakari (22/5/3 syöttöä) ja Ellen Nurmi (11/6/3 syöttöä).

Hölttä piiskasi Espoo Teamin karkumatkalle

Toisessa puolivälieräsarjassa ratkaisu siirtyi sunnuntaille, kun Espoo Team hyvitti keskiviikkona kärsimänsä tappion ja löi Forssan Alun lopulta selvin numeroin 69–56 (32–31).

Äärimmäisen tasainen ottelu alkoi kääntyä espoolaisille kolmannen jakson loppuhetkillä, kun Alku epäonnistui järjestäen kaukoheitoissaan ja Espoo Team karkasi tasatilanteesta 38–38 seitsemän pisteen johtoon.

Alku kuroi Olayinka Olorunnifen onnistumisilla eron kahteen pisteeseen (49–47), jolloin estradille astui Espoo Teamin Venlakaisa Hölttä. Hölttä nakutti espoolaisten seuraavasta 14 pisteestä 12, eikä Alku enää toennut.

– Alulla on hyvä puolustustaktiikka ja he toteuttavat sitä hyvin, mutta jos pelaamme sunnuntaina kuten tänään pelasimme viimeisen vartin, meillä tulee asiat olemaan hyvin, kiitteli Espoo Teamin päävalmentaja Mikko Larkas.

– Vennu (Venlakaisa) Hölttä on kylmäpäinen mimmi, hän on osoittanut pystyvänsä tiukassa paikassa pistämään munkin kukkaroon. Tänään hänellä osui, sunnuntaina ratkaisija voi olla joku muu.

Espoo Teamin kaksi ylitse muiden olivat Laura Wilson (20/8) ja Niina Laaksonen (18/19). Hölttä (16/1) heitti päätösjaksolla 14 pistettä. Alun ainoa yli kymmenen pisteen yltänyt pelaaja oli Olayinka Olorunnife (20/14/3 riistoa/2 blokkia).

Forssan Alun ja Espoo Teamin ratkaiseva kohtaaminen pelataan sunnuntaina Forssassa.

Lisätietoja: Naisten SM-sarja
 
24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

21.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut nousi voittoon ja tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.

18.4.2025 20:35 Naisten Korisliiga

ToPo vei tiukan avausfinaalin - EBT:lle pronssimitalit

ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.

17.4.2025 23:09 Naisten I divisioona

Naiskoriksen superperjantai tarjoilee kolme huippuottelua

Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.

17.4.2025 14:10 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa vastakkain finaalissa kolmatta vuotta putkeen – finaalisarja käynnistyy perjantaina

Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.

11.4.2025 20:15 Naisten Korisliiga

PeKa ja ToPo taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.

10.4.2025 21:01 Naisten Korisliiga

ToPo:n finaaliputkelle jatkoa

Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.

8.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa voiton päässä finaaleista

Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.

7.4.2025 12:45 Naisten Korisliiga

EBT:n Erika Mace naisten Korisliigan maaliskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.

6.4.2025 21:05 Naisten Korisliiga

Tyson-Thomas johdatti ToPo:n voittoon

Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.

Näytä lisää vastaavia