Huiman Ali naisten SM-sarjan tammikuun pelaaja

1.2.2012 Suomen Koripalloliitto on nimennyt Äänekosken Huimaa edustavan Madina Alin naisten SM-sarjan kuukauden pelaajaksi. Huima venyi tasoaan merkittävästi nostaneen Alin johdolla tammikuun neljässä ottelussa kolmesti voittoon.

Suoritustasoaan tammikuussa huimasti nostanut Äänekosken Madina Ali pokkaa SM-sarjan kuukauden pelaaja -tittelin. Kuva: Tytti Nuoramo.

Koripallon pääsarjojen kuukauden pelaajat palkitsee Viking Line.

Huima pönkitti asemaansa sarjakakkosena voittamalla tammikuussa mm. sarjakolmosena olevan Peli-Karhut. 182-senttinen Madina Ali puhkoi PeKa-puolustusta ottelussa 27 pisteen edestä.

Sarjakauden aiempina kuukausina alle 15 pisteen keskiarvolla esiintynyt Ali teki tammikuussa keskimäärin 20,0 pistettä ja kauhoi peräti 13,0 levypalloa ottelua kohden. Lisäksi hän jakeli 2,0 syöttöä, kirjautti 1,5 riistoa ja upotti kahden pisteen heittonsa 60,4 prosentin tarkkuudella.

Koripalloliiton yhteistyökumppani Viking Line palkitsee Alin Tukholman-risteilyyn oikeuttavalla lahjakortilla.

Koripalloliitto on palkinnut naisten SM-kauden kuukauden pelaajina aiemmin sarjakärjessä koko kauden porskuttaneen Catzin Jelena Reshetkon (joulukuu) ja Dionne Poundsin (lokakuu) sekä PeKan Rashanda McCantsin (marraskuu). 

Henkilöt

Asiat

 
3.1.2026 10:25 Korisliiga

Teemu Suokas kärsi jo toisen pettymyksen ulkomailla mutta teki väkevän paluun Vilppaaseen: ”Arkipäivän pienet erot voittavassa ja häviävässä joukkueessa pelaamisen välillä huomaa todella selkeästi”

Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.

30.12.2025 21:56 Korisliiga

Sekä Vaaralle että Suokkaalle tuplatupla Vilppaan voitossa – Hongan Peltoniemi riehaantui kaukoheittoilotteluun Kouvolassa

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.

29.12.2025 20:50 Miesten I divisioona A

Miesten I divisioona A - Kevätkauden ennakko

Miesten I divisioonan A palaa joulutauolta tilanteessa, jossa sarjan kärki on selkeytynyt, mutta useat ratkaisevat taistelut ovat vasta alkamassa. Kevätkaudella panoksena ovat pääsy pudotuspeleihin ja kotietu siellä sekä sarjapaikan säilyttäminen. Syyskausi enteilee tiukkoja otteluita ja jännittävää loppuhuipennusta.

29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

28.12.2025 21:29 Korisliiga

Bisons sai katki tappioputkensa – Lahti haastoi Vilpasta viimeiseen asti mutta kaatui lopulta pisteellä

Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.

27.12.2025 18:40 Korisliiga

Kauhajoki Korisliigan kärkeen Luukkosen vahvan esityksen siivittämänä

Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.

27.12.2025 16:07 Valmentajat

Koutsi, sinä voit synnyttää koriskipinän!

Joukkuepelien lajiliitot Suomessa ovat muodostaneet yhteisen näkemyksen siitä, millaista on laadukas lasten valmentaminen. Katso herättelevä video ja poimi tärpit tekemiseen!

22.12.2025 21:35 Suomalaiset ulkomailla

Mustapha Amzil saanut hyvän startin ammattilaisuralleen – ”Olen pelannut tasaisesti”

Mustapha Amzil, 24, vietti edelliset viisi kautta USA:n yliopistosarjassa Daytonissa ja New Mexicossa, mutta palasi takaisin vanhalle mantereelle tänä kesänä. Amzil on aloittanut ammattilaisuransa vahvasti Kosovon tuplamestari Trepcan joukkueessa.

22.12.2025 20:37 Miesten I divisioona B

Divarikatsaus - Viikko 51

Aikuisten divarit jäivät joulutauolle derbyjen merkeissä. Miesten I divisioona B:ssa Turun seudun derbyssä Kaarina vei voiton lähes 800 katsojan edessä. Miesten I divisioona A:ssa HNMKY oli vahvempi loppuhetkillä HBA:ta vastaan. Naisten I divisioonassa EBT II lähtee joulutauolle tappiottomana.

22.12.2025 12:45 Susijengi

Koriksen EM-kotikisat toivat Tampereelle 55 miljoonaa euroa

Tampereella elo-syyskuussa pelatut koripallon EM-kotikisat toivat kaupunkiin paitsi maailmanluokan koripalloa, myös merkittävän taloudellisen ja imagollisen hyödyn. Pronssiotteluun saakka turnauksessa venynyt Susijengi villitsi lisäksi suomalaisia laajasti.

Näytä lisää vastaavia