3.6.2004 Karsintojen kautta paikkansa SM-Koriksessa säilyttänyt Äänekosken Huima on sopinut viiden pelaajan jatkosta ensi kaudella. Jatkajien joukossa ovat mm. joukkueen runkopelaajiin lukeutuneet Toni Ilmonen, Timo Naukkarinen ja Tero Rantaniva.
Jatkostaan ovat sopineet myös Matti Hirvanen ja Antti Siimes. Kaikkiaan BC Jyväskylästä siirtyneen uuden päävalmentajan Terence Stansburyn komennuksessa Huiman kesäharjoitteluun osallistuu lähes 30 pelaajaa. Mukana kesäharjoittelussa ovat seuran 22-vuotiaiden ja A-poikien joukkueet.
Huimalla on aikeena palkata kaudelle 2004-05 kaksi amerikkalaisvahvistusta, joita Stansbury parhaillaan etsii.
Äänekosken jatkajakaartista Toni Ilmonen oli joukkueensa paras kotimainen korintekijä viime kaudella. Ilmonen nakutti keskimäärin 16,8 pistettä ottelua kohden. Myös Tero Rantaniva (12,3) ja Timo Naukkarinen (11,0) ylsivät kaksinumeroisiin pistekeskiarvoihin.Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.
Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.
Kauden 2025–2026 Korisliigan välierissä puhaltaa kymmenen erotuomarin joukko.
Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.