Huiman miesten ja naisten pakat alkavat olla koossa

5.6.2003 Äänekosken Huiman miesten ja naisten SM-joukkueiden rungot alkavat muotoutua. Seura on solminut molempien joukkueiden valmentajasopimukset, jonka lisäksi Huimalla on miesten joukkueeseen yhdeksän ja naisten joukkueeseen kahdeksan pelaajasopimusta.

Huiman miesten joukkueen peräsimessä jatkavatviime vuotiseen tapaan Markku Ranta ja Jouko Rytkönen. Naisten mestarijoukkueen luotsina jatkaa vuoden valmentajana palkittu Mervi Nurmi.  

Miesten viime kauden joukkueesta jatkavat Matti Hirvanen, Toni Ilmonen, Sami Kajander, Jouni Määttänen, Pena Ranta, Tero Rantaniva ja Antti Siimes. Aiemmin Huima julkaisi jo Timo Naukkarisen ja Ville-Pertti Lindin siirtymisen BC Jyväskylästä. Hirvasen sopimus on yksi- ja Määttäsen kaksivuotinen. Muiden pelaajien osalta sopimukset ovat mallia 1+1. Joukkuetta ollaan vahvistamassa vielä amerikkalaisavulla sekä EU-pelaajalla.  

Huimalle historiallisen mestaruuden keväällä taistelleesta naisten joukkueesta jatkostaan ovat sopineet Nita Lahtinen, Sari Liimatainen, Anna Kumpulainen, Saara Lind, Maria Pekkarinen,  Sanna Puskala, Sini Puskala ja Anna-Maija Uimonen. Kaikkien sopimukset ovat 1+1 -vuotisia. Minna Hartikka, Minna Myllylä ja Sari Puranen pohtivat uriensa lopettamista. Huima hakee vielä vahvuuteensa muutamaa peluria, mm. EU-pelaaja on toivelistalla.  

Asiat

 
17.11.2025 10:08 Pääjuttu

NVS 2026: Sami Toiviainen esiintymään seminaariin

Tammikuun Nuorisovalmennusseminaarin ilmoittautuminen on auki. Kolmas esiintyjä on Sami Toiviainen, jonka esityksen otsikkona on "Ei ohi minusta - 1vs1-puolustuksen salat".

13.11.2025 14:17 Koulutus

Koripalloliitto järjestää I-tason koulutuskokonaisuuden Keravalla

Koripalloliitto järjestää I-tason koulutuskokonaisuuden Keravalla yhteistyössä seuran kanssa. Koulutus on Koripalloliiton valmennuskoulutusjärjestelmän ensimmäinen vaihe, joka antaa valmiuksia toimia valmentajan tehtävissä. Kokonaisuus pitää sisällään kolme viikonlopun mittaista lähijaksoa ja etätehtäviä.

9.11.2025 15:46 Valmentajat

Koripalloliitto järjestää I-tason koulutuskokonaisuuden Espoossa ja Helsingissä

Koripalloliitto järjestää I-tason koulutuskokonaisuuden Espoossa ja Helsingissä yhteistyössä seurojen kanssa. Koulutus on Koripalloliiton valmennuskoulutusjärjestelmän ensimmäinen vaihe, joka antaa valmiuksia toimia valmentajan tehtävissä. Kokonaisuus pitää sisällään kolme viikonlopun mittaista lähijaksoa ja etätehtäviä.

24.10.2025 10:48 Valmentajat

NVS 2026: Riku Laanti esiintyy Nuorisovalmennusseminaarissa

Tammikuun Nuorisovalmennusseminaarin ilmoittautuminen on auki. Riku Laanti esiintyy tammikuun seminaarissa aiheenaan "Kultturien kohtaaminen".

13.10.2025 13:00 Pääjuttu

Nuorisovalmennusseminaarin ilmoittautuminen avattu, Joonas Iisalo esiintymään

Tammikuun Nuorisovalmennusseminaarin ilmoittautuminen on avattu ja ensimmäinen esiintyjä on selvillä, kun Joonas Iisalo on vahvistanut tulevansa mukaan.

6.10.2025 12:35 Valmentajat

II-tason koulutuskokonaisuus käynnistyy marraskuussa

Koripalloliitto järjestää II-tason koulutuskokonaisuuden Kisakallion urheiluopistolla Lohjalla. II-tason hyväksytty suorittaminen oikeuttaa Koripalloliiton valmentajalisenssijärjestelmän B-lisenssiin. Ilmoittautuminen marraskuussa alkavalle kurssille päättyy 19.10.

17.9.2025 10:25 Koulutus

Teemakoulutus Oulussa 21.12.

Koripalloliitto järjestää Pohjoiselle alueelle yhteistyössä seuran kanssa teemakoulutuspäivän Ouluun. Päivän aikana pidetään teemakoulutukset aiheista Maalinteko peli & Harjoittelemalla joukkueeksi.

16.9.2025 09:22 Pääjuttu

Vielä ehtii mukaan tulevan sunnuntain Lastenvalmennusseminaariin!

Suomen Koripalloliitto ja Kolmen Kampuksen Urheiluopisto järjestävät yhteistyössä yksipäiväisen Lastenvalmennusseminaarin Kisakallion Susi Training Centerissä sunnuntaina 21.9.2025. Seminaarin pääesiintyjäksi saapuu kansainvälinen minikoripallon legenda, italialainen Maurizio Cremonini.

29.8.2025 14:27 Lasten ja nuorten liikunta

Joukkuepelien lasten urheilun illat valmentajille ja seurojen avainhenkilöille – nyt on aika muuttaa suuntaa!

Suurimmat joukkuelajit ovat lyöneet hynttyyt yhteen muiden lajien kanssa ja päättäneet tehdä jotakin merkittävää: muuttaa lasten urheilun tulevaisuutta. Yhteinen näkemys lapsuusvaiheen urheilusta joukkuepeleissä on julkaistu – ja se tuo mukanaan rohkeita, konkreettisia muutoksia harjoitus ja kilpailutoimintaan.

29.8.2025 14:13 Pääjuttu

Lastenvalmennusseminaarissa minikoripalloguru, asiaa lasten voimaharjoittelusta ja alustus minikoripallon sääntömuutoksista

Sunnuntaina 21. syyskuuta Kisakalliossa lasten koripallovalmennuksen asiantuntija Maurizio Cremoninin luennon lisäksi nähdään esitykset lasten voimaharjoittelusta sekä minikoripallon sääntömuutoksista.

Näytä lisää vastaavia