1.3.2014 Joensuulaisen Kataja Basketin pelinrakentajaveteraani Teemu Rannikko, 33, on nimetty Korisliigan helmikuun pelaajaksi. Rannikko johti Katajan helmikuussa kuuteen voittoon erinomaisin heittoprosentein sekä säästämällä helmikuun parhaat otteensa kuukauden tärkeimpiin peleihin.

Teemu Rannikko johti Katajan hurjaan menoon helmikuussa. Kuva: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.
Peräti 13 kautta Euroopan huippukentillä ennen paluutaan Suomeen pelannut Rannikko kirjautti äärimmäisen tasaiselle joensuulaisjoukkueelle helmikuun kuudessa voitto-ottelussa 14,7 pistettä sekä 6,0 syöttöä ottelua kohden.
Heittoprosenteissa Rannikko oli helmikuun aikana paitsi joukkueensa, myös koko Korisliigan parhaimmistoa pussitettuaan kakkosistaan 68,8%, kolmosistaan 44,1% ja vapaaheitoistaan 91,3%.
Kataja kukisti helmikuun otteluissaan Karhun, Namika Lahden, Lapuan Korikobrat, Uudenkaupungin Korihait sekä kanssaan Korisliigan kärkinelikkoon kuuluvat Nilan Bisonsin ja KTP:n. Rannikko kuritti hallitsevaa mestaria Bisonsia 28 pisteellä sekä ratkaisevilla heitoilla ja KTP:ta puolestaan 14 pisteen ja ilmiömäisen 16 syötön saldollaan.
Kataja on tällä hetkellä voittanut yhdeksän viimeksi pelaamaansa ottelua. Kärkinelikon joukkueen päänahan joensuulaiset hakivat myös tammikuun viimeisessä pelissään nujertamalla Pyrinnön 91–79 ottelussa, jossa Rannikko kirjasi 17 pistettä ja 11 syöttöä.
Korisliigan kuukauden pelaajina on aiemmin tällä kaudella palkittu Pyrinnön Antero Lehto (lokakuu), Katajan Mike Morrison (marraskuu), Pyrinnön BJ Raymond (joulukuu) sekä Korikobrien Kyle Fogg (tammikuu).
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.