Hyvinkään Ponteva ja Kotkan Peli-Karhut naisten Korisliigan välieriin

24.3.2018 Hyvinkään Ponteva ja Kotkan Peli-Karhut ottivat lauantaina kolmannet voitot puolivälierävastuksistaan edeten naisten Korisliigan välieriin. HyPo päihitti Vimpelin Vedon trilleriottelun loppusekunneilla kotihallissaan lukemin 82–77 ja Peli-Karhut kaahasi EBT:n ohitse 79—66-tuloksella.

Anni Jämsän hyvinkääläisryhmä porskutteli lauantaina naisten Korisliigan välieriin Vimpelin Vedon ohi.

Kotkan Peli-Karhujen Megan Mullings pussitti lauantaina tärkeitä taistelupisteitä avustaen kotkalaiset EBT:n ohi välieriin. Kuvat: Ville Vuorinen

 

Naisten Korisliigan välierien otteluparit ratkesivat lauantaina kun puolivälierissä tahkottiin kolmannet koitokset. Hyvinkään Ponteva ja Kotkan Peli-Karhut hurjastelivat ottelusarjoistaan suvereenit 3–0-voitot lähettäen Vimpelin Vedon ja Espoo Basket Teamin kesälomille. Välierissä Ponteva saa vastaansa runkosarjan ylivoimaisesti pelanneen Lappeenrannan Catzin ja Peli-Karhut kohtaa levänneen Tapiolan Hongan.

 

Hyvinkään Pontevan välieräpaikka ei ratkennut helpolla lauantaina. Ottelun tempoa pitkälti sanellut hyvinkääläisryhmä koki ViVen vaarallisuuden loppua kohden. HyPo venyi lopussa Jazmine Perkinsin vapaaheittojen ansiosta niukkaan 82–77 (44–34) -voittoon.

 

Hyvinkään Pontevan pirteä avausjakso siivitti joukkueen tauolle kymmenen pisteen johtoasemassa. Kolmannella jaksolla vimpeliläiset saivat pelinsä kulkemaan ja nykäisivät 9–0 -rullauksella ottelun tasoihin. Vieraat virittivät tekemistään jakson lopussa ottaen johtoaseman päätösneljännekselle haltuunsa. Päätösjakso oli tiukkaa playoff-koripalloa, jossa hyökkäykset päättyivät pitkälti vapaaheittoviivalle. Jazmine Perkinsin vakaa käsi vapaaheitoissa ratkaisi voittolukemat ja jatkopelit Hyvinkään Pontevan eduksi.

 

Hyvinkään Pontevan Henna Salomaan tunnelmat olivat ottelun jälkeen korkealla.

– Meillä on ollut aika rikkonainen kausi.Vihdoinkin saatiin kaikki pelaajat kentälle. Nämä oli meille tärkeät pelit, että voimme valmistautua välieriin. Tiukka sarja. Tänään vahva joukkuehenki näkyi.

HyPon päävalmentaja Miikka Sopanen kiitteli vastustajan taistelua. 
– Suuri kunnia Vimpelille, kun jyrän alta tulivat kilpailemaan. Todella kovassa paikassa näyttivät tänään tasonsa. Pallo pomppi meille ja todella tärkeää oli saada sarja poikki tänään. Tällä 3-0-voitolla Lappeenrannan huilietu tuli kerralla kuitattua ja jopa käännettyä itselle.
– Tänään ei ehkä ollut aivan meidän paras päivämme, mutta meillä kantti kestää tiukatkin paikat. Meidän intensiteetti ja laaja rotaatio antaa kentälle koko ajan tuoreen ja sopivasti roolitetun kombinaation. Voin olla siis todella tyytyväinen.
Pontevan Anni Jämsä oli tyytyväinen voittoon, mutta jakoi kiitosta vastustajan taistelulle.
– Olen todella iloinen, että pystyimme puristamaan tänään voiton. Vastustajalle on nostettava hattua, koska tekivät viimeisestä kohtaamisesta hienon ja kovan taistelun. Onnistuimme taas hyvin molemmissa päissä kenttää. Ja jälleen kerran puolustuksen kautta avautuivat myös hyökkäyspelimme onnistumiset. Meidän etumme on, ja tänäänkin ottelun ratkaisu, että pelaamme laajalla ja onnistuvalla rotaatiolla.

 

Puolivälieräsarjan tehokkaasti pelannut Henna Salomaa (19/2/3) toimi Pontevan pistejohtajana Taru Tuukkasen (14/7/2) tarjotessa pirteitä tehoja. Vimpelin kanadalaissentteri Jennifer Mathurin (21/6/4) pelasi tehokkaasti läpi ottelun Pachiyaanna Robertsin (14/9/2) hyvällä tuella.

 

Ottelutilastot: HyPo–ViVe

 

Peli-Karhut raateli EBT:n

 

Kotkan Peli-Karhujen mitalinmetsästys otti askeleen eteenpäin kun joukkue lähetti Espoo Basket Teamin kesälomille lauantaina. Vahvasti puolustanut kotkalaisryhmä jätti EBT:n taakseen tauon jälkeen tilastoiden ottelusta selkeän 79–66 (42–31) -voiton.

 

Tasaisen avausjakson jälkeen PeKa sai puolustuspäässä hyviä stoppeja, joiden ansiosta EBT jäi tauolle 11 pisteen takamatkalle. Kolmannella jaksolla espoolaiset pääsivät pelin rytmiin entistä paremmin mukaan kaventaen eroa 7 pisteeseen. Päätösjaksolla kotkalaiset porskuttivat kuitenkin menojaan Megan Mullingsin ja Akilah Simsin vahvalla korinaluspelillä, eikä EBT saanut peliään enää taistelumoodiin.

 

Peli-Karhujen tehoduona taisteli lauantaina Megan Mullings (18/10/3) ja Akilah Sims (15/5/1) Anissa Poundsin (16/7/4) eloisan peli-illan tukemana. EBT:n tehokaksikko Kamilah Jackson (21/23/3) ja Zykira Lewis (20/3/2) vastasivat Lotta Aaltosen (10/12/3) kanssa EBT:n tulisesta vastuksesta.

 

Ottelutilastot: PeKa–EBT 

 

 

Naisten Korisliiga - välierät 2018
vaihe pvmkoti vierasklopelipaikkaTV
1. välieräla31.3.Catz-HyPo17:00Lappeenrannan urheilutalo 
1. välieräla31.3.Honka-PeKa14:00Tapiolan urheiluhalliFanseat
         
2. välieräti3.4.HyPo-Catz18:30Martinhalli 
2. välieräti3.4.PeKa-Honka18:30Karhuvuoren urheilutaloFanseat
         
3. välieräpe6.4.Catz-HyPo18:30Lappeenrannan urheilutalo 
3. välieräpe6.4.Honka-PeKa18:30Tapiolan urheiluhalliFanseat
         
4. välierä*ma9.4.HyPo-Catz18:30Martinhalli 
4. välierä*ma9.4.PeKa-Honka18:30Karhuvuoren urheilutaloFanseat
         
5. välierä*to12.4.Catz-HyPo18:30Lappeenrannan urheilutalo 
5. välierä*to12.4.Honka-PeKa18:30Tapiolan urheiluhalliFanseat
         
*tarvittaessa       
 
12.10.2019 19:50 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut mätti tulostaululle tylyt lukemat viime kauden finaalistien kohtaamisessa

Peli-Karhut ei jättänyt epäselvyyttä iskukyvystään, kun se kaatoi viime vuoden finaalistien kohtaamisessa Catzin 82-43. Lauantaina toisessa ottelussa Kouvottaret jatkoi voittokulkuaan HyPon kustannuksella.

11.10.2019 21:14 Naisten Korisliiga

Forssan Alku kaatoi ToPon kärkiottelussa, kotijoukkue onnistui laajalla rintamalla

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa kohtaamisessa kauden tappiotta aloittaneet Forssan Alku ja Torpan Pojat kohtasivat toisensa. Tiukka ottelu ratkesi vasta päätösneljänneksellä FoA:n 87-80-voittoon.

10.10.2019 20:46 Naisten Korisliiga

Honka karkasi Pontevalta heti alussa, EBT kesti HBA:n kirin

Naisten Korisliigassa pelattiin torstaina kaksi ottelua. Espoolaisjoukkueet olivat voitokkaita, kun EBT haki pisteet naapuripitäjästä ja Tapiolan Honka voitti kotonaan.

9.10.2019 13:07 Korisliiga

Elisa Viihteeltä lähemmäs 900 kotimaista koripallo-ottelua

Tällä kaudella Elisa Viihde näyttää Korisliigan ja miesten I divisioona A:n lisäksi naisten Korisliigan ja I divisioonan sekä miesten I divisioona B:n kaikki runkosarja- sekä pudotuspeliottelut.

5.10.2019 22:25 Naisten Korisliiga

ToPo ja FoA jatkoivat hienoja otteitaan, Catzille ja EBT:lle avausvoitot

Naisten Korisliiga tarjosi lauantaina neljän ottelun kierroksen. Torpan Pojat ja Forssan Alku ovat Kouvottarien ohella ainoat tappiottomat joukkueet kahden kierroksen jälkeen.

29.9.2019 20:44 Naisten Korisliiga

Tapiolan Honka parempi loppuhetkillä, Catz kaatui sarja-avauksessa

Sunnuntai tarjosi yhden ottelun naisten Korisliigassa, jossa Honka ja lappeenrantalainen Catz avasivat omat sarjakautensa. Tiukka ottelu ratkesi loppuhetkillä Hongan 75-72-voittoon.

26.9.2019 08:03 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliiga-ennakko 3/3: PeKa, Catz ja HyPo uudistuivat kesällä, Kouvottaret pysyi yhdessä

Viime vuoden mitalistit lähtevät alkavaan kauteen uudistuneena. Sen sijaan neljänneksi sijoittunut Kouvottaret pysyi yhdessä ja vahvistui entisestään kesän aikana – sen takia monet valmentajat nostavat joukkueen sarjan kärkeen ennakkoveikkailuissa.

25.9.2019 16:06 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliiga-ennakko 2/3: Honka ja EBT kehittävät nuoria, Forssan Alku ilmoittautui mestaruustaisteluun

Espoolaisjoukkueiden kokoonpanosta löytyy paljon nuoria pelaajia, joiden kehittymiseen panostetaan. Forssan Alku puolestaan haali kesän siirtomarkkinoilta hurjan kotimaisen pelaajakatraan omakseen.

25.9.2019 08:23 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliiga-ennakko 1/3: ToPo, Vimpelin Veto ja HBA lähtevät taistelemaan pudotuspelipaikasta

Naisten Korisliiga-kausi käynnistyy torstaina 26.9. ToPon ja Vimpelin Vedon silmissä siintää pudotuspelipaikka. HBA:ssa puolestaan etsitään uusia vastuunkantajia urallaan seuraavan stepin ottaneiden tilalle.

11.9.2019 12:49 Naisten Korisliiga

Natalie Day palaa Catziin, myös joukkueen valmennus täydentyi

Lappeenrannan Catz kiinnitti kolmannen amerikkalaispelaajan rosteriinsa, kun joukkueessa toissakaudella tehokkaasti esiintynyt 29-vuotias Natalie Day allekirjoitti vuoden mittaisen sopimuksen seuran kanssa.

28.8.2019 19:41 Naisten Korisliiga

Amy Griffin palaa Vetoon

Naisten Korisliiga-kauteen 2019-20 valmistautuva Vimpelin Veto saa riveihinsä tutun vahvistuksen, kun viime kaudella joukkueessa tehokkaasti esiintynyt 183-senttinen, 23-vuotias Amy Griffin palaa ryhmään.

12.8.2019 15:55 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ja divarien otteluohjelmat julkaistu kaudelle 2019-20

Naisten Korisliigan ja naisten sekä miesten I divisioonien otteluohjelmat kaudelle 2019-20 on julkaistu. Naisten Korisliiga käynnistyy 26.9. Divisioonat starttaavat lokakuun ensimmäisellä viikolla.

31.7.2019 09:08 Susiladies

Kaisa Kuisma siirtyy Portugaliin, uusi osoite Vitória SC

Napolin universiadijoukkueen Kaisa Kuisma, 25, siirtyy ensimmäistä kertaa urallaan ulkomaille ammattilaiseksi, kun 180-senttinen Orimattilan Jymyn kasvatti on tehnyt sopimuksen Portugalin pääsarjaa pelaavan Vitória Sporte Cluben kanssa.

18.7.2019 08:57 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan tähtipelaaja Lena Reshetko siirtyy Peli-Karhuihin

Viimeiset 14 kautta naisten Korisliigassa Lappeenrannan Catzia edustanut Lena Reshetko on solminut vuoden mittaisen sopimuksen hallitsevan Suomen mestarin PeKan kanssa.

11.7.2019 12:27 Naisten Korisliiga

Mika Haakana vuoden jatkosopimukseen Catzin kanssa

Catzin päävalmentajana viisi kultaa, kolme hopeaa ja yhden pronssin saavuttanut Mika Haakana jatkaa päävalmentajana nyt jo kymmenettä kautta lappeenrantalaisjoukkueessa

8.7.2019 08:12 Naisten Korisliiga

Camille Zimmermanille jatkosopimus Kouvottariin

Kouvottaret sai parin päivän sisään lisää iloisia uutisia maailmalta, kun viime kaudella ammattilaisuransa juuri Kouvolasta aloittanut 23-vuotias Camille Zimmerman palaa tuttuun Kouvottaret-paitaan tulevaksi kaudeksi.

5.7.2019 10:31 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan tehopakkaus Claire Lamunu jatkaa Kouvottarissa

25-vuotias Claire Lamunu jatkaa Kouvottarissa myös tulevalla kaudella. Seura solmi ugandalaisen tehopelaajansa kanssa yhden kauden kattavan jatkosopimuksen.

3.7.2019 12:44 Naisten Korisliiga

Hartonen jatkaa Kouvottarien penkin päässä – tukku runkopelaajia jatkosopimukseen

Kouvot on solminut vuoden mittaisen sopimuksen päävalmentajana jatkavan Mika Hartosen kanssa. Vuoden mittaiset pelaajasopimukset ovat seuran kanssa allekirjoittaneet Kaisa Lind, Roosa Frimodig, Maria Koskinen ja Henriikka Vähäuski.

2.7.2019 08:39 Pääjuttu

Petra Noponen Forssan Alkuun – Vuoden tulokas Ella Salminen jatkaa

Tehokkaana kaukoheittäjänä tunnettu Noponen pelasi viime kaudella SM-hopeaa voittaneessa Catzissa. Vuoden tulokas -palkinnon päättyneellä kaudella voittanut Ella Salminen jatkaa Forssassa.

19.6.2019 20:58 Pääjuttu

Korisliigojen sarjalisenssit kaudelle 2019-20 myönnetty

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2019-20. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Tavoitetila seurojen määrän suhteen korkeimmilla sarjatasolla täyttyi, kun miesten divisioonissa pelaa 12 joukkuetta ja naisten 10.

Näytä lisää vastaavia