31.5.2018 14:54 Päättyneellä kaudella pronssia napannut Hyvinkään Ponteva on tehnyt jatkosopimukset Iina Keski-Saaren sekä Silja Kiiskisen kanssa.
Iina Keski-Saari jatkaa HyPon vihreävalkoisissa väreissä myös tulevalla kaudella. Kuva: Ville Vuorinen
Iina Keski-Saari, 20, pelasi toistaiseksi tehokkaimman liigakautensa kevään pronssiin päättyneellä kaudella. 184-senttinen laituri kirjasi noin 18 minuutissa ottelua kohti 5,1 pistettä, 3,3 levypalloa ja yhden syötön.
– On kiva jatkaa paikkakunnalla, missä panostetaan myös naisten korikseen ja missä fanit ovat aktiivisesti mukana ottelutapahtumissa. Täällä olen päässyt kehittymään hyvässä valmennuksessa ja toivon kehityksen jatkuvan, kommentoi Lapuan Korikobrista koristaipaleensa aloittanut Keski-Saari seuran tiedotteessa.
185-senttinen sisäpelaaja Silja Kiiskinen on niinikään tuttu kasvo HyPon vihreävalkoisissa. 20-vuotiaalle Kiiskiselle tuleva kausi on Keski-Saaren tapaan kolmas Hyvinkäällä. Helsingin NMKY:n kasvatti tilastoi päättyneellä kaudella 25 ottelussa keskimäärin 2,4 pistettä ja 2,3 levypalloa.
– Odotan innolla tulevaa kautta ja uusia haasteita. Hyvinkäällä jatkaminen ei ollut vaikea päätös, sillä viimeiset kaksi vuotta ovat olleet ihan huikeita. Huipputyyppien ympäröimänä ja hyvässä valmennuksessa on kiva jatkaa. Unohtamatta kannattajien horjumatonta tukea. Nähdään siis Martinhallilla myös ensi vuonna, Kiiskinen odottaa.
Kuisma tuo kokemusta nuoreen ja uudistuneeseen Honkaan.
Naisten Korisliigaan valmistautuva EBT julkaisi lisää sopimuksia, kun joukkueen luottopelaajiin viime kaudellakin kuuluneet pelaajat jatkavat joukkueessa.
Nicole Ogun, Aada Pekkalainen ja Esther Arial jatkavat ensi kaudella EBT:n riveissä. Uutena pelaajana joukkueeseen liittyy Niina Rokolampi.
Kouvottaret on solminut 1-vuotiset pelaajasopimukset Kouvot kasvattien Olivia Carpelanin ja Minttu Sydänmaanlakan kanssa. Carpelanille tuleva kausi tulee olemaan kolmas Kouvottarien paidassa. Sydänmaanlakalle kausi on ensimmäinen Kouvottarien matkassa.
BC Nokia Naiset on solminut pelaajasopimukset yhdysvaltalaisten Laila Lawrencen ja Unique Draken kanssa kaudelle 2025–2026.
Vimpelin Vedon joukkue vahvistuu Pihla Jaatisella ja Silja Kankaalla.
Mette Nurminen ja Chalina Mäkelä lähtevät ottamaan seuraavia askeleita urillaan Tapiolan Hongan Naisten Korislliigajoukkueen mukana.
Naisten Korisliiga käynnistyy 1. lokakuuta neljän ottelun kierroksella, ja mestari on selvillä viimeistään 29. huhtikuuta. Ohjelma tarjoaa jälleen tiukkoja taistoja ja erityistapahtumia ympäri maan.
Vimpelin Veto on tehnyt sopimuksen viime vuonna Kosovon Superliigaa pelanneen yhdysvaltalaispelaaja Jeanae Terryn kanssa.
Kouvottaret on solminut 1-vuotisen pelaajasopimuksen Kouvojen kasvatin Henriikka Vähäuskin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Henriikalle seitsemäs Naisten Korisliigassa Kouvottarien paidassa.