Iiris Vuorinen siirtyy akatemiasopimuksella Belgian pääsarjaan

20.9.2022 11:48 PuHu Junioreiden kasvatti Iiris Vuorinen, 17, on tehnyt akatemiasopimuksen Belgian pääsarjassa pelaavan Athenas Lummenin kanssa.

Joukkueen kanadalainen päävalmentaja Tom Johnson muistuttaa, että akatemiasopimus tähtää pelaajan kehittymisen tukemiseen.

- Pelaajan kehittämisessä haluan kiinnittää huomiota muihinkin kuin pelillisten tekijöiden valmentamiseen. Koen olevani ensisijaisesti opettaja, joka syventää pelaajiensa koripalloajattelua ja vasta toiseksi olen hänen valmentajansa. Siksi Lummen on Iirikselle juuri sopiva paikka kasvaa koripalloilijana.

Vuorinen pelaa liigaotteluissa aluksi hajaminuutteja ja kantaa isoa vastuuta seuran nuoriso- ja B-joukkueissa. Rooli liigassa kasvaa Johnsonin mukaan peliesitysten mukaan. Vuorinen aloittaa nyt toista kauttaan Belgiassa. Ensimmäinen vuosi kului Phantoms Boomin nuorisojoukkueessa.

- Ensimmäinen kauteni Belgiassa oli vaikea. Asettautuminen seurasiirtoineen kesti aika pitkään ja tammikuussa tapahtunut loukkaantuminen päätti kauden juuri kun se oli pääsemässä kohdallani käyntiin. Loukkaantuminen pakotti suuntaamaan harjoittelua peliä tukevien ominaisuuksien kehittämiseen. Uskon, että sen myötä olen nyt vahvempi pelaaja niin fyysisesti kuin taktisestikin, Vuorinen pohtii.

- Tavoitteeni on NCAA. Pitkät koulupäivät ja pulpetissa istuminen veisivät terää päivän harjoituksista. Otavia on ollut minulle sopiva väylä mahdollistaa täysipainoinen urheilu ja varmistaa samalla opintojen tavoitteellinen eteneminen. Omaehtoinen opiskelu on minulle päivän harjoitusten väliin sijoittuva fyysisen ja henkisen palautumisen rutiini.

Belgian naisten Top Division käynnistyy naisten MM-turnauksen jälkeen lokakuun puolivälissä. 

Henkilöt

 
14.4.2026 00:04 Suomalaiset ulkomailla

Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan kausi päättyi pettymykseen

Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan Saarlouis Royals joutui taipumaan Saksan Bundesliigan pudotuspelien puolivälierissä. Lopputulosta lukuun ottamatta Koskimiehelle jäi kuitenkin positiivinen maku kaudesta.

13.4.2026 23:53 Suomalaiset ulkomailla

Elias Valtonen palasi pelikentille

Elias Valtonen teki paluun pelikentille loukkaantumisen jälkeen viikonloppuna. Edon Maxhuni oli jälleen kuumana Ranskassa ja Olivier Nkamhoua nosti Varesen pudotuspelipaikalle Italiassa.

13.4.2026 09:28 NCAA

Elina Aarnisalo nähdään ensi kaudella jälleen UCLA:n paidassa

Päättyneellä NCAA-kaudella North Carolinassa pelannut Elina Aarnisalo, 20, palaa ensi kaudeksi UCLA:n riveihin, jossa hän aloitti yliopistouransa.

12.4.2026 20:40 WNBA

Awak Kuier palaa Dallas Wingsin vahvuuteen WNBA-kaudeksi 2026

Vastikään Galatasarayn paidassa Turkin liigassa hopean saanut ja ensi viikolla Euroliigan Final Six -lopputurnauksessa pelaava Awak Kuier, 24, tekee paluun WNBA:han ja Dallas Wingsiin tänä kesänä.

12.4.2026 10:43 Susijengi

Miikka Muurinen esitteli donkkirepertuaariaan Nike Hoop Summitissa

Miikka Muurisesta tuli kolmas suomalaispelaaja kautta aikain maailman parhaiden lukioikäisten koripalloilijoiden vuosittaisessa Nike Hoop Summit -tähdistöottelussa. Susijengin suurlupaus Muurinen keräsi 10 pistettä ja nautiskeli neljä donkkia, kun hänen edustamansa muun maailman tähdistöjoukkue hävisi Yhdysvalloille jatkoajalla 100–102 (43–43, 89–89).

9.4.2026 09:53 Suomalaiset ulkomailla

Mika Haakana johdatti kiinalaisseuransa ensimmäistä kertaa finaaleihin yhdeksään vuoteen

Kouvolalaislähtöisen valmentajan kausi Kiinan naisten pääsarjassa huipentuu edustamansa Shanxi Flamen finaalisarjaan Sichuania vastaan. Haakanan apuvalmentajana työskentelee Petri Jaakkola.

6.4.2026 16:09 Susiladies

Awak Kuierille hopeaa Turkissa

Awak Kuierin kausi Turkissa päättyi hopeatunnelmiin. Saksassa ja Bulgariassa saatiin pudotuspelit käyntiin.

6.4.2026 16:03 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni rokotti entistä seuraansa tärkeässä voitossa

Edon Maxhuni oli isossa roolissa, kun Gravelines-Dunkerque otti tärkeän voiton Ranskan liigassa. Olivier Nkamhouan vahvat otteet Italiassa saivat jatkoa.

31.3.2026 10:14 Suomalaiset ulkomailla

Sara Bejedi pääsi näyttämään taitonsa – ”Tuli hyviä suorituksia”

Sara Bejedi pelasi vahvan kauden Turkin liigassa Botasin paidassa. Bejedi pääsi haastamaan itseään ja osoitti pärjäävänsä kovissa paikoissa.

31.3.2026 09:54 Suomalaiset ulkomailla

Touko Tainamo nauttinut vastuusta ensimmäisellä ammattilaiskaudellaan

Touko Tainamo suuntasi neljän yliopistovuoden jälkeen täksi kaudeksi Euroopan ammattilaiskentille tehdessään sopimuksen tshekkiläisen USK Prahan kanssa. Tainamo on nauttinut suurta vastuuta kauden aikana.

Näytä lisää vastaavia