23.11.2014 Evita Iiskola rekisteröi Providence Friarsille 35 minuuttia peliaikaa, kun joukkue hävisi naisten NCAA-liigan vierasottelussaan Hartfordille kolmella pisteellä. Anniina Äijäsen Xavier puolestaan jatkoi hyvää alkukauttaan kaatamalla selkein numeroin Binghamtonin kotonaan.
Evita Iiskola raatoi 35 minuuttia.
Anniina Äijänen on pelannut tiensä Xavierin rotaatioon. Kuvat: DSPics & Tuomas Venhola.
Iiskola upotti 35 minuutissaan neljä pistettä ja jakoi kolme syöttöä, mutta Providence joutui toteamaan Hartfordin paremmakseen loppunumeroin 57–54 (36–24). Kotijoukkueen Amber Bepko oli kentän tehokkain 23 pisteellään.
Anniina Äijäsen Xavier Musketeers haki kolmannen voittonsa neljään otteluun, kun joukkue töytäisi Binghamtonin kumoon luvuin 89–71 (45–33). Ensimmäistä kauttaan NCAA:ssa pelaava Äijänen oli jälleen hyvin menossa mukana ja kirjautti 12 minuutissa neljä pistettä, kolme levypalloa, syötön ja riiston.
Sophie Weckström uurasti 27 minuutissa Maine Black Bearsille kuusi pistettä ja neljä syöttöä, mutta Maine menetti taukojohtonsa Massachusettsia vastaan ja kärsi 60–68 (32–25)-tappion.
Annika Holopaisen Old Dominion jäi legendaarisen Duken jyrän alle kotikentällään luvuin 66–82 (31–36), kun voittajien Elizabeth Williams (22/8) ja Ka’lia Johnson (18/11/13 syöttöä) pistivät tuulemaan. Holopainen nosti kuudessa minuutissa neljä pistettä ja sieppasi kaksi levypalloa.
Heidi Sihvola haki Houston Baptistille seitsemässä minuutissa yhden levypallon, kun joukkue nipisti Texas Statea luvuin 61–56 (33–26) Shanice Steenholdtin (19/16) johdattamana.
Oskar Michelsenin Davidson Wildcats koki kauden ensimmäisen tappionsa North Carolinan vieraana. North Carolina jyräsi Davidsonin lukemin 90–72 (46–34). Michelsen sai ottelussa mukavat 19 minuuttia peliaikaa, upotti seitsemän pistettä ja haki levypallon.
Julius Rajala haki seitsemässä minuutissa levypallon ja antoi syötön, kun Michigan State murjoi Loyola-Chicagon 87–52 (38–14).
NBA-kausi 2025-26 alkaa Pohjois-Amerikassa 22.10. Maailman parhaassa koripallosarjassa löytyy suomalaisedustusta kahdelta kantilta, kun Lauri Markkanen pelaa Utah Jazzissa ja Tuomas Iisalo on päävalmentajana Memphis Grizzliesissä.
Lotta-Maj Lahtinen pelaa jo kolmatta kauttaan Espanjan kovassa LF Endesassa. Täksi kaudeksi hän siirtyi Araskin joukkueeseen ja on aloittanut kauden erinomaisesti.
Olivier Nkamhoua on aloittanut kautensa Varesessa upeasti ja johtaa Italian pistetilastoa. Viime viikolla Susijengin pelaajat onnistuivat jälleen laajalla rintamalla.
Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.
Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.
Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).
Euroturnaukset saatiin käyntiin viime viikolla ja Awak Kuierin Galatasaray aloitti maukkaalla voitolla. Viikolla nähtiin useita muitakin kovia suorituksia Susiladies-pelaajilta.
Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).
Elina Koskimies siirtyi yhden Suomessa vietetyn kauden jälkeen takaisin ulkomaille palaten tuttuun maahan Saksaan. Seura on kuitenkin uusi, kun hän teki sopimuksen Saarlouis Royalsin kanssa.
Olivier Nkamhoua teki melkoisen debyytin Italiassa, kun hän oli koko kierroksen paras pistemies johdattaessaan Varesen voittoon. Edon Maxhuni teki kovaa jälkeä Ranskassa ja Euroliigassa saatiin pelit käyntiin.