Isiah Osborne Kouvojen miehistöön

17.6.2021 14:49 Kouvolan Kouvot solminut yksivuotisen sopimuksen kanadalaisen 196-senttisen Isiah Osbornen kanssa.

Windsorissa syntynyt Isiah Osborne, 24, aloitti yliopistokoripallon (Kanadan yliopistosarja) kotikaupunkinsa Windsor Lancersin joukkueessa kaudella 2015–16. Osborne tilastoi 24 pelaamassaan ottelussa 15,7 pistettä, 4,8 levypalloa ja 2,4 koriin johtanutta syöttöä ottelua kohden. Kauden päätteeksi Osborne valittiin sarjan vuoden tulokkaaksi.

Sen jälkeen tie vei kaudeksi Yhdysvaltoihin Teksasiin University of Texas at El Pasoon. Ensimmäisellä kaudellaan hän tilastoi 9,5 pistettä ja 3,6 levypalloa. Viimeiset kaksi vuotta hän vietti Kanadan yliopistosarjasssa, kun hän pelasi Carletonin paidassa. Viimeisellä kaudellaan hän tilastoi 13,4 pistetä ja 5,5 levypalloa ottelua kohden.

- Tuntuu todella hyvältä tulla Suomeen ja päästä pelaamaan hyvään sarjaan. Odotan innolla ja avoimin mielin mitä tuleman pitää. Odotan joukkueemme taistelevan tiensä mukaan mestaruustaisteluun ja pyrin auttamaan joukkuettamme tässä kaikin tavoin. Toivon että kannattajamme ovat valmiita uuteen, ja toivottavasti menestyksekkääseen, kauteen kanssamme, Osborne sanoo Kouvojen tiedotteessa.

- Isiah Osborne on käynyt hieman erilaisen pelaajapolun kuin meidän rekrytointimme yleensä. Vain vuosi NCAA -pelejä ja loput Kanadan yliopistosarjaa. Hän on monipuolinen pelaaja, urheilija ja tulee korisperheestä. Korisliigassa Isiah pystyy pelaamaan pelipaikkoja 1-4, kommentoi Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen uudesta pelaajastaan.

Kouvojen pelaajasopimukset kaudelle 2021–22: Tuomas Hirvonen, Oscar Storgård, Henri Permanto, Joel Mäntynen, Ilmari Toikkanen, Teemu Kristeri, Aapeli Syrjämäki, Daniel Rantapaju, Aarni Korkiatupa ja Isiah Osborne.

Korisliiga-joukkueiden kokoonpanot >

Asiat

 
7.3.2026 20:44 Korisliiga

Vilpas porskuttaa edelleen paalupaikalla – Korihait taivutti Seagullsin jälleen yhteen tappioon

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.

6.3.2026 20:58 Korisliiga

KTP:lle roima voitto Hongasta – Pyrintö jatkaa alemman jatkosarjan huipulla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.

5.3.2026 20:41 Pääjuttu

Kouvot varmisti Korisliiga-paikkansa ensi kaudelle kahden pisteen voitolla

Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.

5.3.2026 09:36 Korisliiga

Aapo Heinonen jatkaa Hongan miesten päävalmentajana

Erinomaista Korisliiga-kautta pelaavan Tapiolan Hongan miesten joukkueen ensi kauden 2026-27 rakentaminen on käynnistetty sopimalla Aapo Heinosen jatkosta joukkueen päävalmentajana.

4.3.2026 20:23 Korisliiga

Kamppailu alalohkon kuninkuudesta kiihtyy – tänään Pyrintö taivutti Katajan

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.

4.3.2026 11:07 Korisliiga

Frank Champion on valittu Korisliigan helmikuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.

26.2.2026 13:49 Korisliiga

Erik Muhonen ja Pyrintö kaksivuotiseen jatkosopimukseen - myös Liljebergille jatkosopimus

Pyrintö on tehnyt jatkosopimuksen Erik Muhosen, 21, kanssa. Ensimmäistä kauttaan Pyrinnössä pelaavan Muhosen jatkosopimus on kevääseen 2028 saakka. Lisäksi Pyrintö on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen korisliigan valmentaja Santeri Liljebergin kanssa.

23.2.2026 11:00 Korisliiga

Mestaruuden voittanut Tucker Richardson palaa Korisliigaan - siirtyy KTP-Basketiin

KTP vahvistaa rivejään Tucker Richardsonilla, joka oli johdattamassa keväällä 2024 BC Nokian Suomen mestaruuteen.

22.2.2026 19:05 Korisliiga

Alemmassa jatkosarjassa panokset kovenevat: Kataja otti tärkeän voiton playoff-tavoitteen kannalta, Kouvot puolestaan sarjassa pysymisen

Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.

21.2.2026 20:30 Korisliiga

Topias Palmi oli Pyrinnön korikuningas tärkeässä voitossa – KTP:n Raitasella ja Pöllällä huikea ilta Kauhajoella

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.

Näytä lisää vastaavia