18.11.2022 19:07 Jahlil Tripp tuo lisää ajouhkaa Tapiolan Hongalle.

Tapiolan Honka kertoo tiedotteessaan, että miesten Korisliiga-joukkue vahvistuu Jahlil Trippillä. 198-senttinen laituri saapuu Espooseen NBA:n G-liigasta ja on tehnyt loppukauden kattavan sopimuksen.
25-vuotias Tripp pelasi yliopistourallaan South Plainsin junior collegessa ja kolme vuotta University of Pacificissa NCAA:n ykköstasolla. Viimeisellä yliopistokaudellaan Tripp tilastoi 16,2 pistettä, 8,9 levypalloa ja kaksi koriin johtavaa syöttöä ottelua kohden, ja hänet valittiin West Coast Conferencen vuoden puolustuspelaajaksi.
Päävalmentaja Aapo Heinonen kommentoi seuran tiedotteessa:
– Etsimme joukkueeseen lisää ajouhkaa. Toiveissa oli löytää tämän lisäksi hyvä puolustaja ja levypallopelaaja. Jahlil tuo meille juuri näitä ominaisuuksia. Katselin häntä jo kesällä, ja nyt onnistuimme houkuttelemaan miehen Tapiolaan.
Tripp itse puolestaan kertoo:
– Tuon joukkueeseen varmasti lisää johtajuutta, voimaa ja monipuolisuutta. Olen pelaaja joka rakentaa muille mahdollisuuksia, mutta osaan hakea ratkaisupaikkoja myös itselleni.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.