2.1.2017 Korihaiden Mikko Jalonen pelasi perjantaina Korisliigan runkosarjassa 400. ottelunsa. Hän on kautta aikain 44. pelaaja, joka on urallaan päässyt vastaaviin lukemiin miesten Korisliigassa.

Mikko Jalonen pelaa Korisliigassa 11. kauttaan. I divisioonassa hänet on valittu neljästi divarin parhaaksi pelaajaksi. Kuva: Francois Perthuis
Jalonen, 34, aloitti pääsarjauransa lokakuussa 2001 ja pelaa ylimmällä sarjatasolla nyt 11. kauttaan. Hän on edustanut kasvattajaseuraansa FoKoPoa ja Korihaita ja tehnyt runkosarjassa yhteensä 4129 pistettä (keskiarvo 10,3), antanut 871 syöttöä (2,2) ja napsinut 974 levypalloa (2,4).
Jalosen yhden ottelun piste-ennätys liigassa on 31 pistettä. Vuonna 2011 Jalonen valittiin Korisliigan parhaaksi kuudenneksi pelaajaksi.
Mikko Jalonen on pelannut myös viisi kautta I divisioonaa Turun NMKY:ssä ja Korihaissa. Hänet valittiin peräti neljänä vuotena divarin parhaaksi pelaajaksi. Yhden ottelun piste-ennätyksekseen Jalonen on heittänyt divisioonassa 43 pistettä.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.