14.11.2020 19:02 Kataja Basket haki Kupittaan palloiluhallista vierasvoiton meisten Korisliigassa. Erinomaista peliä nähtiin erityisesti kentälle palanneelta Jamar Wilsonilta.

Jamar Wilson osui 19 pistettä ja jakoi kahdeksan syöttöä. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Ura Basketin tappioputki venähti kahdeksaan, kun joukkue taipui kotikentällään kovasta taistelusta huolimatta Kataja Basketille 87–94. Isännät olivat loppumetreillä ottamassa jo hyvää loppukiriä, mutta vieraat pitivät pintansa. Kataja on voittanut nyt kahdeksasta ottelustaan puolet, kun taas Uran voittotili on yhä kokonaan avaamatta.
Näyttävän paluun pelikentille teki Katajan legendaarinen pelinjohtaja Jamar Wilson oltuaan reilut kolme viikkoa sivussa. Wilson pyöritti hyökkäystä antamalla kahdeksan koriin johtavaa syöttöä ja osumalla koreja 19 pisteen edestä.
– Meillä on ollut vähän vaikeuksia vierasotteluissa, joten oli hyvin innostavaa saavuttaa voitto tien päällä. Ura pelasi kovalla tempolla, ja meillä oli raukeitakin hetkiä, mutta tämä oli askel oikeaan suuntaan, kommentoi Wilson Ruutu+:n haastattelussa.
Katajan isoimmat pisteet, 21, kuitenkin merkittiin sentteri Phil Faynelle, joka nappasi ohessa myös 11 levypalloa. Uran isoin pistesaldo puolestaan nähtiin laituri Kevin Bracy-Davisilta, jolle niitä kertyi 23.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.