James Sinclair täydentää KTP:n, Eric Garcia Katajan rivejä

21.2.2018 Viimeistä pudotuspelipaikkaa hallinnoiva KTP täydentää rivejään, hankkimalla Jermont Hortonin paikkaajaksi Kouvoja alkukaudesta edustaneen James Sinclairin. Korisliigan sarjataulukon seitsemättä sijaa hallussaan pitävä Kataja sen sijaan täyttää Damier Pittsin tyhjäksi jättämän takakentän tontin 23-vuotiaalla Eric Garcialla.

Kouvoja alkukaudesta edustanut James Sinclair vahvistaa loppukauden ajan KTP:ta.

Damier Pittsin vaihtaminen laittoi Greg Gibsoninkin mietteliääksi, mutta paikkaaja löytyi Eric Garcian muodossa. Kuvat: Ville Vuorinen

Viimeisessä pudotuspelipaikassa kynsin ja hampain kiinni roikkuva KTP täydentää rivejään, paikkaamalla Jermont Hortonin tyhjäksi jättämän paikan Kouvoja alkukauden aikana edustaneella James Sinclairilla. Sinclair oli alkukauden aikana Kouvojen toiseksi ahkerin korisukan heiluttaja 15,6 pisteen keskiarvolla, kirjauttaen samalla 5,2 levypalloa ja 2,4 syöttöä ottelua kohden.

Sinclair on pelannut Korisliigassa Kouvojen paidassa myös kaudella 2016/17 ja Seagullsin väreissä kaudella 2015/16.

Sinclairin ja Kouvojen tiet erkanivat uudenvuoden jälkeen, Kouvojen purettua pelaajan sopimuksen kentän ulkopuolisista syistä.

- Olemme puhuneet hänestä sekä Kouvojen, että Seagullsin ihmisten kanssa, ja heidän mukaansa hän on ihan kunnon kaveri. Jos meillä jokin ongelma Sinclairin pestaamisessa on, se on koko. Hän on vähän liian pieni (194cm) meidän tarpeisiimme, mutta tällä aikataululla meidän oli jo tehtävä ratkaisuja, kommentoi KTP-Basketin puheenjohtaja Jyrki Lindström.

Lisätiedot: James Sinclair

Eric Garcia vahvistamaan Katajaa

Eurokiireiden jälkeen Korisliigan mestaruuden puolustamiseen katseensa siirtänyt Joensuun Kataja on tehnyt loppukauden mittaisen sopimuksen 23-vuotiaan ja 183-senttisen jenkkitakamies Eric Garcian kanssa. Ensimmäistä ammattilaisvuottaan pelaava Garcia valmistui viime keväänä eteläcarolinalaisesta Wofford Collegesta ja pelasi alkukauden makedonialaisen MZT Skopjen riveissä.

Viimeisellä yliopistokaudellaan Garcia operoi 33 ottelussa 14,0 pistettä, 6,9 syöttöä ja 2,8 levypalloa per ottelu.

Makedonian hallitsevan mestarin riveissä mies pelasi neljä ottelua maan pääsarjassa 6,0 pisteen, 2,0 syötön ja 1,8 levypallon keskiarvoilla. Adrianmeren liigassa Garcian lukemat olivat huomattavasti kovemmat, miehen pelattua keskimäärin 28 minuuttia illassa, kirjauttaen keskiarvoikseen 11,1 pistettä, 6,1 syöttöä ja 2,1 levypalloa ottelua kohden.

- Eric on voittajatyyppi ja kova tekemään töitä. Hän on myös tottunut johtamaan joukkuetta. Hänen parhaita pelillisiä avujaan ovat kyky lukea peliä, sekä heittotaito. Kyseessä on todella nälkäinen kaveri, jonka odotan auttavan meitä sekä kentällä, että myös sen ulkopuolella, toteaa Kataja-luotsi Greg Gibson.

Asiat

 
12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

Näytä lisää vastaavia